Prognoze 2018. gadam

2018.gadā globālā ekonomika augs straujos tempos, sasniedzot augstumus, kādi nav novēroti kopš 2018. gada, liek secināt Reuters veiktā ap 500 ekonomistu no vairāk kā 45 valstīm aptauja. Eksperti pārliecināti, ka šogad galvenās centrobankas atteiksies no ultramaigās naudas un kredīta politikas, kamēr aizdevuma cenas joprojām būs pieņemamas, uzturot izaugsmi.

“Pirmoreiz kopš ilga laika globālā izaugsme paātrinās no viduslīmeņa, bet ne atgriežas pie tā,” komentēja Džeimss Svīnijs, Credit Suisse galvenais ekonomists. Reuters aptaujas rezultāti liecina, ka globālā IKP izaugsme 2018. gadā sastādīs 3,7%, kas ir visstraujākais pieaugums kopš 2010. gadā uzrādītajiem 4,3%.

Gandrīz 70% no 140 respondentiem, kuri atbildēja uz papildus jautājumu, atzīmēja, ka pasaules ekonomikas bums ar lielu varbūtību gūs impulsu tieši šogad, bet inflācijas izaugsme izrādīsies straujāka, nekā tiek prognozēts patlaban. Šīs ekonomistu gaidas lielā mērā noteikusi izaugsme attīstītajās valstīs – eirozonā un ASV -, kas visdrīzāk nav atklājušas visu savu izaugsmes potenciālu.

Tikai daži indikatori norāda uz lāču tirgu

Nesenās korekcijas fondu tirgū, ko raisīja ASV akciju un obligāciju izpārdošanas saistībā ar satraukumu par inflācijas līmeņa paaugstināšanos Savienotajās Valstīs, investoru asinīs palielinājušas adrenalīna līmeni. Tomēr bažas par tirgus saspiešanos galvenokārt balstītas uz to, ka ASV vērtspapīri joprojām ir ļoti dārgi vēsturiskā kontekstā: koeficients cena/peļņa izskatās pārāk augsts.

Tāpat investori noraizējušies par obligāciju tirgu. Sagaidāmais ASV bondu ienesīguma pieaugums līdztekus ar valsts budžeta deficīta palielināšanos un FRS aizdevuma likmes pieaugumu objektīvi pazeminās amerikāņu obligāciju cenas – process, kas var pārsviesties uz ASV akciju tirgu.

Turklāt FRS bilancē esošo vērtspapīru pakāpeniska izpārdošana raisīs spiedienu gan uz obligāciju cenām, gan arī samazinās komercbanku bilancēs esošo rezervju apjomu. Virkne ekspertu uzskata, ka banku sistēmas augsta likviditāte, ko nodrošināja FRS ultramaigā monetārā politika pēc 2008.-2009. gada krīzes, bija viens no galvenajiem finanšu aktīvu, ieskaitot akcijas, cenu palielināšanas faktoriem pēdējo gadu laikā.

Labiem globālās un ASV tautsaimniecības izaugsmes tempiem pozitīvi jāietekmē korporatīvo peļņu līmenis. Ja globālais IKP 2018. gadā pieaug par 3,4%, indikators peļņa/akcija var pieaugt par 12%. Vienlaikus analītiķi cer, ka atjaunosies cieša korelācija starp peļņas uz akciju izaugsmi un globālo fondu indeksu pieaugumu – šī saikne izzuda ultramaigās monetārās politikas rezultātā pēc 2008. gada.

Turklāt no 18 kontroles indikatoriem, kas tiek izmantoti, lai novērtētu akciju tirgus ilgtermiņa lejupslīdes perspektīvas, pirms pēdējās korekcijas tikai 3 indikatori globālajā akciju tirgū un tikai 5 indikatori ASV akciju tirgū norādīja uz ilgstoša lāču trenda iespējamību. Salīdzinājumam – 2007. gadā par labu lejupslīdei ASV papīru tirgū liecināja 13 indikatori no 18. Tādējādi objektīvi eksistē priekšnoteikumi turpmākai globālo fondu tirgu izaugsmei.

Citi analītiķi uzskata, ka investori varētu izmantot tirgus korekciju – pēc tās pilnīgas beigšanās – pakāpeniskai akciju īpatsvara palielināšanai savos portfeļos, turklāt viņi dod priekšroku attīstības tirgiem. Šādu skatpunktu pirmkārt pamato šo tirgu akciju salīdzinošais lētums: attiecīgo aktīvu klases koeficients cena/peļņa ir par 34% zemāks, nekā attiecīgais koeficients ASV papīru tirgū. Otrkārt, jāņem vērā attīstības tirgu kompāniju peļņas izaugsmes perspektīvas: sagaidāms, ka peļņas šajā tirgus segmentā 2018. gadā augs par 14-15%.

Attīstības valstu akcijas ar volatilitāti koriģēta ienesīguma ziņā pārsniedz citas aktīvu klases – ASV akcijas, zeltu, obligācijas un izejvielu preces. Šo priekšrocību nedzēš cenu svārstības pieaugums par 40% attīstības tirgos.

Līdztekus šiem tirgiem citi analītiķi ļoti pozitīvi vērtē eirozonas akciju tirgus: Eiropas akcijas, vadoties pēc koeficienta cena/peļņa, attiecībā pret ASV akcijām tiek tirgotas ar 20% diskontu. Tajā pašā laikā sagaidāms, ka Eiropas kompāniju peļņa saistībā ar ekonomikas aktivizēšanos eirozonā 2018. gadā pieaugs par aptuveni 8%.

Nozaru griezumā citi analītiķi pozitīvi aplūko ciklisko sektoru kompāniju akcijas; šie ir sektori, kuros ienākumi un peļņa cieši saistīta ar reālā IKP izaugsmi. Tiek prognozēts, ka globālo enerģētikas kompāniju peļņas 2018. gadā augs par 20-21%, IKT sektorā peļņu pieaugums var sastādīt 15%, bet finanšu uzņēmumu un banku peļņas celsies par 12%.

Dell var īstenot IPO

ASV datortehnikas ražotājs Dell, kura akcijas nekotējas biržā, patlaban izvērtē vairākus biznesa stratēģijas attīstības variantus. The Wall Street Journal atzīmē, ka šādu iespējamību starpā ir pašas IPO un kompānijas VMware, kas izstrādā programmnodrošinājumu virtualizācijai, 100% konsolidācija. VMware kapitalizācija pārsniedz $55 mljrd; Dell būs nepieciešami nozīmīgi finansēšanas avoti, lai savā pārvaldībā gūtu visas šīs kompānijas akcijas.

VMware papīru vērtība pēdējā gada laikā pieaugusi par 62%. Kompānija agrāk piederēja datu glabāšanas sistēmu ražotājam EMC, ko 2016. gadā aprija Dell. Šī darījuma ietvaros Dell akcionāri saņēma tā dēvētās VMware mērķakcijas, kas investoriem ļāva ietekmēt straujāk par EMC augošo programmnodrošinājuma izstrādātāju.

Tiek izskatīts variants, kurā publisko piedāvājumu veiks nevis Dell, bet gan tās meitasuzņēmums – programmnodrošinājuma izstrādātājs Pivotal Software. Līdztekus tam tiek pieļauta tādu kompāniju iegāde, kas Dell palīdzētu kāpināt naudas plūsmas un palielināt produktu portfeli.

Ja Dell izšķirsies par savu IPO, šis publiskais piedāvājums kļūs par vienu no lielākajiem pēdējo gadu laikā. Dell pārstāja būt publiska kompānija 2013. gadā, kad tās dibinātājs Maikls Dells un investīciju kompānija Silver Lake izslēdza akcijas no biržas saraksta par $25 mljrd. 2016. gadā Dell īstenoja vislielāko pārņemšanas darījumu tehnoloģiskajā sektorā, par $67 mljrd iegādājoties EMC. Iegādes brīdī EMC kontrolēja 80% VMware daļu. Darījums būtiski palielināja Dell parādu slogu: saskaņā ar S&P Capital IQ vērtējumu, tās tīrais parāds ir $51 mljrd liels.

Blackstone grasās iegādāties Thomson Reuters nodaļu

Blackstone Group LP ved pārrunas par Thomson Reuters Corp. biznesa, kas piedāvā datus, analītiku un tirdzniecības platformas Volstrītai un finanšu profesionāļiem visā pasaulē, kontrolpaketes pārņemšanu. Saskaņā ar neoficiālu informāciju, runa ir par 55% lielas daļas iegādi. Nodaļa, kurā nav iekļautas ziņu vākšanas operācijas, tiek novērtēta par apmēram $20 mljrd. Apspriešana skar potenciālo partnerību finanšu un risku nodaļā, kuras ieņēmumi 2016. gadā sastādīja $6,1 mljrd. 77% nodaļas ieņēmumu tika gūti no produkcijas pārdošanas abonentiem, 15% – no transakciju ienākumiem.

Darījuma noslēgšanas rezultāt ā Blackstone konkurēs ar Bloomberg LP un News Corp. Dow Jones pakalpojumu un tirdzniecības instrumentu pārdošanā finanšu speciālistiem visā pasaulē. Biznesa pārdošana nozīmētu vienu no lielākajām Thomson Reuters restrukturizācijām – kopš pirms gadu desmita kanādiešu Thomson iegādājās Reuters.

Thomson Reuters finanšu un risku nodaļas rīcībā ir Eikon – kompānijas flagmaņterminālis, kas piedāvā datus, analītiku un tirdzniecības platformas, bez tam tas klientiem pārdod risinājumus risku pārvaldes jomā.

Sodi bankām par spūfingu metālu tirgū

ASV Tieslietu ministrija, FIB un Preču fjūčeru tirdzniecības komisija (CFTC) paziņojs, ka vairākas lielās investīciju bankas manipulējušas ar nākotnes līgumiem metālu tirgū. Kriminālapsūdzības izvirzītas par to, ka treideri regulāri sūtījuši pieprasījumus dažādu aktīvu iegādei ASV izejvielu tirgū un, nesagaidot darījumu noslēgšanu, atcēluši savus orderus. Šāda prakse tiek dēvēta par spūfingu. CFTC ziņojumā atzīmēts, ka par šādu darbību izvirzītā soda apjoms pret Deutsche Bank sastāda $30 mln, pret UBS – $15 mln, pret HSBC – $1,6 mln.

Amazon apsteidza Microsoft

14.februāra tirgošanos rezultātā Amazon akciju vērtība pieauga par 2,6%, sasniedzot $1451 par akciju. Vienas Microsoft akcijas cena palielinājās par 1,6%, sasniedzot $90,81. Rezultātā uz tirdzniecības sesijas slēgšanas brīdi Amazon tirgus vērtība sastādīja $702,5 mljrd, kamēr Microsoft kapitalizācija – $699,2 mljrd. Līdz ar to Amazon ielēca publiski tirgoto kompāniju pirmajā trijniekā, kapitalizācijas ziņā atpaliekot vienīgi no Apple ($849,2 mljrd) un Alphabet ($744,7 mljrd).

Saskaņā ar Amazon publicēto atskaiti, korporācijas tīrā peļņa pērn pieaugusi par 27,9%, sasniedzot $3,03 mljrd, apgrozījums palielinājies par 30,8%, sasniedzot $177,8 mljrd.

Jaunā reklāmas pārdošanas politika nav ietekmējusi Alphabet

Holdings Alphabet, kurā ietilpst arī Google, 2016. gada 4. ceturksnī fiksējis tīros zaudējumus $3 mljrd apmērā jeb $4,35 uz akciju. Piemēram, 2016. gada oktobrī-decembrī uzņēmuma peļņa sastādīja $5,3 mljrd. Uzreiz pēc atskaites publicēšanas Alphabet akcijas noslīdēja par 2,7%, sasniedzot $1,1 tūkst par akciju. ASV nodokļu reforma šajā periodā radīja vienreizēju $9,9 mljrd lielu maksājumu. Holdings atzīmē, ka neierēķinot šo summu bilancē, ceturkšņa peļņa sastādītu $6,84 mljrd.

Pēdējā gada laikā Alphabet aktīvi investējis viedtālruņu un mājas ierīču ražošanā un pašvadāmo auto izstrādē, tomēr ne visi biznesa virzieni devuši peļņu. Vienlaikus Alphabet bizness interneta pakalpojumu jomā, par ko atbild Google, turpina uzrādīt stabilus rezultātus.

Holdinga ieņēmumi aizvadītajā ceturksnī sastādīja $32,3 mljrd, pieaugot pret analoģisku iepriekšējā gada periodu par 24%. To sekmējusi ievērojama tiešsaistes reklāmas cenas izaugsme pērn. Tikai no reklāmas gūtie Alphabet ieņēmumi 4. ceturksnī pieauga par 21,6%, sasniedzot $27,2 mljrd.

Holdinga gada ieņēmumi pārsniedza $100 mljrd pret $90 mljrd 2016. gadā. Pieaugums panākts, neraugoties uz iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās, pēc kā izmainījās reklāmas pārdošanas politika ārvalstīm.

Lockheed Martin izaugsmi nodrošina pieprasījums pēc F-35

Pasaulē lielākās militārās tehnikas piegādātājas Lockheed Martin Cooperation 4. ceturkšņa rezultāti pārspējuši analītiķu prognozes. Ieņēmumi periodā pieauguši par 10,1%, sastādot $15,14 mljrd salīdzinājumā ar $13,75 2016. gada oktobrī-decembrī; analītiķi gaidīja $14,73 mljrd. Ienākumus kāpinājuši 3 no 4 korporācijas biznesa segmentiem. Nodaļas Space Systems ieņēmumi mazinājušies par 11% kosmisko programmu finansēšanas samazināšanas rezultātā.

Kompānijas menedžments šim gadam prognozē ieņēmumus $50,0-51,5 mljrd diapazonā, kamēr analītiķu prognozētais skaitlis ir $51,2 mljrd. Peļņai uz akciju 2018. gadā jāatrodas koridorā $15,2-15,5, lai arī analītiķu prognoze ir $14 uz papīru.

Lockheed Martin izpilddirektore Merilina Hjūsone atzīmējusi, ka pasūtījumu portfelis sasniedzis $99,9 mljrd apjomu – pirmkārt, pateicoties pieprasījumam iznīcinātājiem pēc F-35, kuru realizācija no 46 lidmašīnām 2016. gadā pieauga uz 66 pērn.

Novartis stabili aug

Šveices farmācijas kompānija paziņojusi, ka tās peļņa 2017. gada 4. ceturksnī palielinājusies uz asociēto kompāniju daudz augstāku ieņēmumu un jauno preparātu veiksmīgas realizācijas fona. Tas Novartis palīdzējis kompensēt negatīvo konkurences ietekmi no dženeriku puses.

Šveices kompānijas peļņa pirms procentu un nodokļu atskaitīšanas aizvadītajā ceturksnī sastādīja $1,98 mljrd (FactSet analītiķu prognoze – $1,88 mljrd); attiecīgajā laikposmā pērn šis rādītājs bija $936 mln. Ieņēmumi oktobrī-decembrī pieauguši par 4,8%, sasniedzot $12,92 mljrd (FactSet prognoze – $12,79 mljrd).

Zīmola Alcon, kas fokusējies uz produktiem redzei, realizācijas apjoms palielinājies par 8,3%, sasniedzot $1,56 mljrd.

Walt Disney veiksmīgākais segments – parki un kūrorti

Kompānija īsteno darbību dažādās mediju industrijās: tai pieder plašs spektrs elektronisko, drukāto, radio un TV plašsaziņas līdzekļu, kas iekļauts Disney/ABC Television un ESPN sastāvā, kā arī virkne tematisko izklaides parku un kūrortu – Disnejlendas atrodas ASV, Šanhajā, Parīzē, Tokijā un Honkongā.

Walt Disney ieņēmumi 4. ceturksnī pret attiecīgu laikposmu 2016. gadā auguši par 3,9%, sasniedzot $15,35 mljrd. Ienākumi no mediju tīkliem saglabājušies bez izmaiņām $6,24 mljrd līmenī; ar parkiem un kūrortiem saistītais apgrozījums palielinājies par 13%, sasniedzot $5,15 mljrd, turklāt operatīvā peļņa šajā segmentā augusi par 21%, kompensējot krišanos citos segmentos; ieņēmumi no studijas darbības mazinājušies par 1% uz $2,5 mljrd; ieņēmumi no patēriņa precēm un interaktīvajiem medijiem kritušies par 2% uz $1,45 mljrd.

Moeller-Maersk drosmīgās prognozes

Dāņu kuģniecības un naftas sektora grupa A. P. Moeller-Maersk paziņojusi, ka 4. ceturksnī guvusi tīro peļņu $356 mln apmērā salīdzinājumā ar $2,68 mljrd lieliem zaudējumiem analoģiskā 2016. gada periodā. Ieņēmumi attiecīgi sastādīja $8,17 mljrd pret $7,08 mljrd. Grupa sagaida, ka bāzes peļņa 2018. gadā pārsniegs 2017. gada rezultātu par $356 mln, kamēr peļņa pirms procentu, nodokļu un amortizācijas nomaksas sastādīs $4-5 mljrd pret $3,5 mljrd pērn.

Globālais pieprasījums pēc konteinerpārvadājumiem 2017. gadā palielinājās par 5%, īpaši pozitīvu dinamiku uzrādot pirmajos 3 gada ceturkšņos, kamēr 4. ceturksnī šis pieaugums palēninājās. Spēcīgs bija Ķīnas importa pieaugums 2017. gada pirmajā pusē, pēc kā sekoja mazāk pozitīva dinamika. Ziemeļķīnā pastiprinājās gaisa piesārņošanas ierobežojumi, tāpat arī iniciatīvas atkritumu un metāllūžņu ievešanas jomā atstāja iespaidu uz Ķīnas importu.

Twitter beidzot guvis peļņu

Kompānija pirmoreiz savā vēsturē fiksējusi tīro ceturkšņa peļņu uz video reklāmu pārdošanas izaugsmes fona, kamēr cīņa ar feikkontiem novedusi pie tā, ka sociālā tīkla lietotāju skaita pieaugums nav attaisnojis cerības. Kompānija vēl pērnā gada oktobrī prognozēja tīro peļņu, kura 4. ceturksnī sasniedza $91,1 mln jeb $0,12 uz akciju pret $167,1 mln lieliem zaudējumiem attiecīgajā 2016. gada periodā. Ieņēmumi gada izteiksmē pieauguši par 2%, sasniedzot $731,6 mln un uzrādot pirmo pieaugumu kopš 2016. gada 4. ceturkšņa.

Twitter aktīvo mēneša lietotāju skaits iepriekšējā ceturksnī sastādīja 330 mln, pieaugot par 4% salīdzinājumā ar attiecīgo laikposmu iepriekšējā gadā, tomēr saglabājoties nemainīgs salīdzinājumā ar 2017. gada 3. ceturksni. Pēc FactSet datiem, analītiķi bija gaidījuši 332,5 mln. ikmēneša aktīvo lietotāju skaits ASV tirgū, kur Twitter gūst galveno ienākumu daļu, oktobrī-novembrī krities līdz 68 mln no 69 mln 3. ceturksnī.

Kompānija paziņoja, ka lietotāju skaitu ierobežojis sezonas faktors un pārmaiņas, kas veiktas Apple Inc brauzerī Safari. Twitter turpina diversificēt noietu, palielinot ieņēmumus no datu licencēšanas un citiem pakalpojumiem aizvadītajā ceturksnī par 10%, sasniedzot $87 mln apjomu. Kopējie ieņēmumi no reklāmas attiecīgi pieauguši par 1%, sasniedzot $644 mln.

Shell straujais izrāviens

Anglijas/Nīderlandes kompānija ziņojusi par vairāk kā divkārtēju peļņas izaugsmi pērn, sasniedzot $16 mljrd apjomu, kas ir visaugstākais rādītājs kopš 2014. gada. Kompānijas operatīvie naudas ieņēmumi 2017. gadā sasniedza $35,65 mljrd pret $20,62 mljrd gadu iepriekš. Brīvā naudas plūsma – līdzekļi, kas pieejami dividenžu izmaksai un akciju izpirkšanai – sasniegusi $27,6 mljrd apjomu salīdzinājumā ar $10,3 mljrd 2016. gadā.

Fujifilm un Xerox laulība

Apvienojoties japāņu Fujifilm Holdings Corp. ar amerikāņu Xerox Corp., kuras kapitalizācija ir $8,3 mljrd, tiktu izveidota kompānija, kuras vērtība sastādītu $18 mljrd. Xerox akcionāri gūs īpašas naudas dividendes $2,5 mljrd apjomā jeb apmēram $9,80 uz akciju, un viņu kopējā daļa apvienotajā kompānijā būs 49,9%.

Neatkarību zaudēs amerikāņu kompānija, kura darbību aizsāka 20. gs sākumā. Lai arī Xerox kļuva slavena ar savām iekārtām, tās dominējošās pozīcijas iedragāja Canon un citas Āzijas konkurentes. Tāpat Xerox pozīcijas ietekmēja elektroniskā pasta un citu elektroniskās komunikācijas veidu attīstība.

Sagaidāms, ka jaunizveidotais uzņēmums kāpinās ieņēmumus, pateicoties globālajam tīklojumam un restrukturizācijai un turpinās izstrādes izdruku, vizualizācijas un mākslīgā intelekta jomā. Par apvienotā uzņēmuma ģenerāldirektoru kļūs Xerox vadītājs Džejs Džeikobsons.

eBay nomaina PayPal pret Adyen

15 gadu laikā PayPal bija galvenais maksājumu pakalpojuma sniedzējs eBay, taču drīz kļūs par vienu no iespējām, kas pieejamas pircējiem šajā platformā: to nomainīs nīderlandiešu serviss Adyen. PayPal un eBay nodalījās 2015. gadā, tomēr kompānijas joprojām saista sadarbības līgums. eBay paziņojumā teikts, ka izsoles platformas izmantotāji ar PayPal starpniecību varēs norēķināties vismaz līdz 2023. gada jūlijam. Maksājumu sistēmas nomaiņa mazinās pārdevēju izdevumus un palielinās pircēju iespējas. Adyen pieņem maksājumus 150 valūtās, tās pakalpojumus izmanto daudzas tehnoloģiskās kompānijas, ieskaitot Uber.

2017.gada 4. ceturksnī eBay palielināja tīro peļņu par 3% uz $618 mln, ieņēmumus – par 9% uz $2,6 mljrd. Aktīvo pircēju skaits oktobrī-decembrī pieauga par 5%, sasniedzot 170 mln cilvēku. Kopējais aizvadītajā ceturksnī veikto pirkumu apjoms pieauga par 10%, sasneidzot $24,4 mljrd.

Investīciju bankām 2017. gads neveiksmīgs

12 pasaules lielāko investīciju banku peļņa no tirgošanās ar izejvielu preču vērtspapīriem pērn sasniedza minimumu kopš 2006. gada, ziņots analītikas kompānijas Coalition pētījumā. Kopējie ieņēmumi no operācijām ar izejvielām sastādīja $2,5 mljrd, krītoties par 42% salīdzinājumā ar 2016. gadu. Pamatā tas skaidrojams ar zemu volatilitāti un vāju klientu aktivitāti.

Vienlaikus banku ieņēmumi no operācijām ar aktīviem ar fiksētu ienesīgumu valūtas un izejvielu tirgos (FICC) samazinājās par 11% līdz $68 mljrd. Ieņēmumi no tirdzniecības ar akcijām un atvasinātajiem instrumentiem pērn kritās par 4%, sastādot $41,8 mljrd, kas ir zemākais rādītājs pēdējo 11 gadu laikā.

12 lielāko investīciju banku kopējie ieņēmumu pērn noslīdēja lejup par 4% uz $150,4 mljrd salīdzinājumā ar $156,1 mljrd gadu iepriekš. Iepriekšējos divos gados šī rādītāja samazināšanās tempi bija 3%. Pērnā gada ieņēmumu apjoms izrādījās viszemākais kopš 2008. gada, pauž Coalition pētījums, kurā pie lielākajām investīciju bankām tiek uzskatītas Goldman Sachs, JPMorgan Chase & Co, Citigroup Inc., Bank of America Merrill Lynch, Morgan Stanley, Deutsche Bank, Barclays, Credit Suisse, UBS, HSBC Bank Plc, BNP Paribas, Societe Generale. Kompānijas analīzē nav iekļautas lielas Kanādas un Austrālijas bankas un arī attīstības valstu finanšu kompānijas, kas izceļas ar ievērojamiem izejvielu tirdzniecības apjomiem.

Taisnīgāko kompāniju reitings

2013.gadā izveidotās nekomerciālās kompānijas JUST Capital mērķis ir aptaujāšanas ceļā noskaidrot, kā cilvēki uztver korporācijas un kompānijas, kurās viņi strādā un kā viņi vēlētos mainīt situāciju to iekšienē. JUST eksperti veido pasaulē lielāko kompāniju reitingu, kas balstīts uz 7 galvenajiem kritērijiem: darbinieki, produkti, vide, komūna, darbavietas, pārvalde un akcionāri. Ikviens no šiem kritērijiem iedalīts apakš kritērijos, piemēram, darbinieku diskriminācija. JUST reitinga par 2017. gadu kompāniju Top 7 ir sekojošs:

 

  1. INTEL

Darbība: pusvadītāji

Ražošana: 75% iepakojuma ir ekoloģiski efektīvi

Darbinieki: Intel ievērojami apsteidz citas kompānijas vienādās pozīcijās esošu darbinieku vienlīdzīgas apmaksas ziņā – neatkarīgi no dzimuma un citiem demogrāfiskajiem rādītajiem

 

  1. TEXAS INSTRUMENTS

Darbība: Pusvadītāji

Produkti: Kompānija šajā kategorijā ieņem 1. vietu, daudz investējot pētījumos un viedajās tehnoloģijās, kas novedis enerģijas patēriņa mazināšanos par 15%

Darbinieki: Texas Instruments atrodas līderpozīcijās starp kompānijām, kuras maksā taisnīgu algu un kurās nepastāv diskriminācija darbinieku pieņemšanā, atbrīvošanā un virzībā pa karjeras kāpnēm

 

  1. NVIDIA

Darbība: Pusvadītāji un tehnoloģijas patērētajiem

Darbinieki: Nvidia ieņem 1. vietu ar darbiniekiem veidoto attiecību jomā, kompānijā pastāv taisnīga apmaksa visās darbinieku kategorijās. Turklāt priekšzīmīgs ir bērna apkopes atvaļinājums: 22 nedēļas mātēm un 12 nedēļas tēviem

Produkti: Kompānija ieņem līderpozīcijas produktu, kas neatstāj negatīvu ietekmi uz vidi, radīšanas ziņā. Līdztekus klientiem tiek piedāvātas taisnīgas cenas

 

  1. MICROSOFT

Darbība: Tehnoloģijas

Pārvalde un akcionāri: Korporācija ir līdere parametrā “Ētiska pārvalde”, ieskaitot atbalstu “Taisnīgai uzvedībai”: direktoru prēmijas atkarīgas no klientu apmierinātības līmeņa

Darbinieki: Attieksmes pret darbiniekiem aspektā Microsoft ieņem 2. vietu. Korporācija darbiniekiem piedāvā lielisku darba un atpūtas līdzsvaru, elastīgu dienaskārtību, kā arī taisnīgu apmaksu visās demogrāfiskajās grupās

 

  1. IBM

Darbība: Mākoņu skaitļojumi

Darbinieki: Korporācijā izdalīts $1 mljrd darbinieku apmācībai turpmākajos 4 gados

Vide: IBM ir līdere savā nozarē dabas resursu aizsardzības jomā

 

  1. ACCENTURE

Darbība: Profesionāli pakalpojumi

Vide: Kompānija ir līdere šajā kategorijā. Ļoti augstu novērtējumu tā guva par enerģijas izmantošanas veidiem un savām iniciatīvām šajā jomā

Darbinieki: Accenture vēlas līdz 2020. gadam panākt, lai sieviešu īpatsvars darbinieku vidū sasniegtu vismaz 40%

 

  1. CISCO SYSTEMS

Darbība: Iekārtu ražošana

Produkti: Gan produkti, gan to iesaiņojums tiek radīts, balstoties uz vides aizsardzības principiem.

Darbinieki: Ciaco Systems savā nozarē ir līdere gan darba drošības, gan darba algu līmeņa ziņā

Inflācija vai akciju izaugsme?

ASV valdība izlaidīs jaunas obligācijas $1 trlj apjomā, jautājums: ko tas nozīmē inflācijai un procentu likmēm, kā arī obligāciju tirgiem? Daudzējādā ziņā mēs dzīvojam bezprecedenta laikā. FRS – pirmā lielā centrobanka, kas īstenojusi 0% aizdevuma likmes politiku un kas spēj atcelt šo politiku, nenonākot uz recesijas sliekšņa.

Tāpat kā pārejot pie 0% aizdevuma likmes un kvantitatīvās mīkstināšanas, saglabājas liela nenoteiktība par FRS normalizācijas politikas iespaidu uz ekonomiku. Tika izteiktas atšķirīgas prognozes attiecībā uz inflāciju, tomēr tā 6 gadus noturējusies zem FRS mērķorientiera – 2%.

Lielākā daļa ekonomistu vienisprātis, ka valdībām pastāv ļoti maz ierobežojumu deficīta palielināšanai. Beigu galā, šāds process palielina saistības savās valūtās, kamēr centrobankas kontrolē procentu likmes. Kas attiecas uz inflāciju, jaunākā atskaite par darbavietām Savienotajās Valstīs uzrādīja pieticīgu darba algas pieaugumu, kas, pēc dažu investoru domām, ir daudz lielākas inflācijas priekšvēstnesis.

Līdz ar to saglabājas saprotamas bažas par to, ka inflācija var pieaugt – un tas var piespiest FRS straujākā tempā celt aizdevuma likmes. Vēl vairāk, daudzi šīs iestādes ierēdņi atzīmējuši, ka centrobankai jānovērš inflācijas izaugsme, veicot tā saucamo apsteidzošo politikas stingrināšanu. Tas rada lielāku pamatu baidīties no FRS reakcijas uz inflācijas datiem.

Centrobanka nosaka bankām overnight procentu likmi, līdz ar to atstājot dominējošu ietekmi uz obligāciju ienesīguma līkni. Šī līkne attiecas uz inflācijas gaidām un reālo īstermiņa procenta likmju prognozi, kā arī uz prēmiju par aktīva ar fiksētu izmaksu turēšanas risku. Tāpēc būtisks ir jautājums, kā cenu pieaugums piespiedīs darboties centrobanku.

Tā kā ASV obligācijas iesoļoja lāču tirgus fāzē 2016. gada vidū, 10-gadīgo bondu ienesīgums pieauga par 130 bāzes punktiem – no 1,5% uz 2,8%. Lielāko daļu no šī pieauguma noteica nominālās prēmijas par risku palielināšanās, savukārt lielu daļu no tā noteica inflācijas komponente.

Tādējādi notika tas, ka deflācijas astes risks, kas obligāciju tirgū tika ņemts vērā 2016. gada sākumā, lēnām izzuda, bet prēmija par inflācijas risku atgriezās pie normālā līmeņa. Tajā pašā laikā inflācijas pamatlīmenis un sagaidāmais inflācijas ceļš gandrīz nepalielinājās. Ražošanas reālās izaugsmes atjaunošanās acīmredzot mazināja bailes par tirgū sagaidāmo deflāciju, kas noveda pie obligāciju lāču tirgus parādīšanās.

Principā “laika prēmija” par aktīva ar fiksētu ienesīgumu turēšanas risku atgriezās pie normas. Tas liecina, ka interese par ilgtermiņa drošiem aktīviem samazinājās un ka investori daudz komfortablāk jūtas ar riskantiem aktīviem portfeļos.

Beigu galā fakts, ka ASV valdība šogad izlēmusi izlaist vērtspapīrus $1 trlj apjomā, kas ir par 84% vairāk kā pērn, izskatās pēc ideāla ekonomiskā eksperimenta. Pirmkārt, pastāv pārliecība par pilnu nodarbinātību. Tādās zemēs kā Šveice vai Japāna bezdarba līmenis pat vēl zemāks, nekā ASV. Inflācija šajās valstīs saglabājas nemainīga, neraugoties uz to, ka centrobankas overnight likmes turpina turēt zem nulles līmeņa un to bilances palielina finanšu aktīvi.

Otrkārt, ideja par to, ka patēriņa cenu inflācija izmainās darba algu pieauguma rezultātā, ir diskutabls jautājums. Pēdējos divos ekonomiskajos ciklos bija vērojams daudz augstāks darba algu pieaugums, bet inflācija tik tikko izkustējās no vietas.

Ja inflācija nepieaugs ASV jaunās administrācijas milzīgā budžeta deficīta rezultātā, šī būs laba iespēja pārliecināties, vai vienīgi deficīts ietekmē ilgtermiņa procentu likmes. Lielais vairums rīkojas, it kā tas patiešām tā būtu.

Procenta likmju paaugstināšana līdz šim saistīta ar sistēmisku risku radītās prēmijas normalizēšanos – pēc tam, kad viena otru nomainošas mini krīzes izzudušas un atkal vērojama globāla izaugsme. Taču tagad, kad prēmija piedzīvojusi normalizāciju, diez vai vērts uztraukties par liktenīgā lāču tirgus iestāšanos budžeta deficīta dēļ. Izšķiroša nozīme būs inflācijai un FRS reakcijai uz inflācijas pazīmēm.

FRS visdrīzāk saglabās savu uz rīcības modeli – ja vien ekonomika pārlieku nepaātrināsies. Faktiski FRS aizdevuma likmju celšanas grafiku paātrinās inflācija un darba algas straujākas izaugsmes pazīmes, vai arī straujāka bezdarba samazināšanās, nekā gaidīts.

Tomēr reālais jautājums ir cits: cik daudz šajā ekonomiskajā ciklā ir nokavēts? Kad redzams, ka kredīta cikls izmainījies un sāk palielināties spredi korporatīvo obligāciju tirgū, tad defolti pieaug un ekonomika palēninās – lūk, kad nepieciešama reāla izšķiršanās. Tieši tad iespējams noskaidrot, vai deficīts patiesi paaugstina procentu likmes vai arī tas paātrina inflāciju. Diez vai pēdējais variants ir pareizs. Tomēr šis investoriem ir nopietns jautājums, un atbildi uzzināsim pēc laika.

SEC bloķējusi Čikāgas biržas pārdošanu

ASV Vērtspapīru un biržu komisija (SEC) bloķējusi Čikāgas fondu biržas (CHX) pārdošanu grupai, kuras priekšgalā ir ķīniešu investori. Regulators paziņojis, ka šāda darījuma ietvaros pastāv neatrisināti jautājumi par īpašuma struktūru un to, vai SEC saglabās pietiekamu kontroli pār biržu pēc pārdošanas. SEC lēmums pielicis punktu divu gadu ilgajai cīņai par atļauju īstenot darījumu. Investoru konsorcijs, kura priekšgalā bija ķīniešu Chongqing Casin Enterprise Group, savu piedāvājumu izteica 2016. gada februārī; darījuma apjoms tika novērtēts par $25 mln.

Informācija par viena no senākajiem vērtspapīru tirdzniecības laukumiem Savienotajās Valstīs raisīja iespaidīgu kritikas vilni no amerikāņu kongresmeņu puses. Daudzi no viņiem pauda izteiktas bažas par Ķīnas ietekmes uz ASV ekonomiku pastiprināšanos. Chongqing Casin Enterprise Group plānoja arī Ķīnā izveidot biržu, kas izmantotu CHX tehnoloģijas.

Čikāgas fondu birža dibināta 1882. gadā, tās īpatsvars ASV akciju tirdzniecības kopapjomā – 0,5%.

Samsung kārtējā rekordpeļņa

Samsung Electronics aizvadītā ceturkšņa un visa gada peļņas rādītāji atkal uzrāda jaunus rekordus, pateicoties augstam pieprasījumam pēc mikroshēmām. Turklāt Samsung piekritusi savu akciju splitam attiecībā 50:1, jo “akciju augstā cena kļuvusi par potenciālu šķērsli investoriem”, pausts kompānijas ziņojumā.

Samsung Electronics tīrā peļņa 4. ceturksnī pieauga par 42%, sasniedzot 12,26 trlj vonu ($11,4 mljrd) no 7,09 trlj vonu tādā pat 2016. gada periodā. Čebola operatīvā peļņa izrādījās gandrīz par divām trešdaļām augstāka, nekā gadu iepriekš, sasniedzot 15,15 trlj vonu. 2017. gadā kopumā Samsung Electronics guva 53,65 trlj vonu lielu operatīvo peļņu, kas ir par 83% vairāk, nekā gadu iepriekš.

Nodaļas IT & Mobile Communications, kas ražo viedtālruņus, operatīvā peļņa mazinājās no 2,50 trlj uz 2,42 trlj vonu. Šādu dinamiku kompānija skaidro ar pieaugušajiem reklāmas un mārketinga izdevumiem.

Pēdējo 2 gadu laikā cenas diviem galvenajiem atmiņas čipiem (DRAM un NAND), kuru ražošanā Samsung Electronics ir līdere, kā liecina DRAMeXchange dati, pieaugušas vairāk kā divkārt. Uz šī fona mikroshēmu ražošanas nodaļas Device Solutions ieguldījums gada operatīvajā peļņā sastādīja ap 35 trlj vonu jeb gandrīz divas trešdaļas. Saskaņā ar Nomura vērtējumu, globālais atmiņas čipu tirgus 2018. gadā paplašināsies par 30%, sasniedzot līdz $159 mljrd lielu apgrozījumu pēc gandrīz 70% liela lēciena pērn. Samsung Electronics šim gadam prognozē DRAM čipu piegāžu pieaugumu par 20%, NAND – par 40%.

Walmart akciju kritiens par 10%

Walmart akcijas Ņujorkas fondu biržā 20. februārī uzrādīja vienas dienas ietvaros sliktāko dinamiku (krītoties par $10,67) un visspēcīgāko lejupslīdi procentuālā attiecībā (-10,18%) kopš 2015. gada oktobra. Iemesls – kompānijas publicētā atskaite par 2017. gada 4. ceturksni.

Par vienu no galvenajiem aspektiem, kas piesaistīja investoru uzmanību, kļuva pasaulē lielākā vairum un mazumtirdzniecības operatora apgrozījuma pieauguma tempu krišanās online segmentā, kurā pērngada 4. ceturksnī noiets palielinājās par 23%, ievērojami samazinoties salīdzinājumā ar kompānijas rezultātu ceturksni iepriekš (50%). Walmart 4. ceturkšņa peļņas rādītājs uz akciju bija $1,33 pret prognozētajiem $1,37 uz papīru.

Credit Suisse samazina dividenžu lielumu

Šveices banka fiksējusi tīros zaudējumus trešo gadu pēc kārtas; šogad tie sastādīja 983 milj Šveices franku ($1,05 mljrd), kamēr Reuters aptaujātie analītiķi prognozēja 1,1 mljrd Šveices franku. Credit Suisse ģenerāldirektors Tidžans Tiams atzīmējis, ka katra nodaļa palielinājusi peļņu, īpašs impulss bijis novērojams aktīvu pārvaldes biznesā. Pēc Tiama vārdiem, bankai pāragri izziņot par pašas akciju izpirkšanu vai augstām dividendēm, kuru lielums pērn sastādīja 0,25 frankus uz akciju salīdzinājumā ar 0,70 frankiem 2016. gadā.

Credit Suisse emitē finanšu instrumentu ETN (praktiski ETF analogs, atskaitot dažas nianses) ar nosaukumu XIV (Velocity Shares Daily Inverse VIX Short Term ETNs), kas izveidots volatilitātes tirgotājiem. 5. februārī ETN pazaudēja 90% savas vērtības. Papildus problēma apstāklī, ka Credit Suisse pati ir viena no lielākajām ETN turētajām; bankas akcijas Āzijas tirgos šajā brīdī piedzīvoja strauju lejupslīdi. Tomēr pati banka noliedz zaudējumu faktu, apgalvojot, ka hedžējusi visus riskus.

Qualcomm finanses saņēmušas trīs triecienus

Viens no lielākajām mobilo telefonu komponenšu ražotājiem 2017./2018. finanšu gada 1. ceturksnī (noslēdzās 2017. gada 25. decembrī) cietusi tīros zaudējumus $6 mljrd apmērā pret peļņu $0,7 mljrd apmērā attiecīgajā iepriekšējā gada periodā. Finanšu rādītāju kritumam vairāki iemesli.

Čipmeikeram nācās izmaksāt $868 mln soda naudas, ko bija piespriedusi Korejas Taisnīgas tirdzniecības komisija. Līdztekus tam izdevumu ailē ierakstīta EK piespriestā soda nauda $1,2 mljrd apmērā – vendors izmantojis dominējošo stāvokli tirgū attiecībā pret Apple, lai tā iPhone un iPad produkcijā izmantotu vienīgi Qualcomm čipus. Tāpat pērngada nogalē vendors sadūrās ar vienreizēju iemaksu $5,3 mljrd apjomā par savas peļņas atgriešanu ASV nodokļu jurisdikcijā.

Qualcomm ienākumi 1. ceturksnī sasniedza $6,07 mljrd, kas par 1,2% pārsniedz attiecīgā 2016. gada perioda rādītājus; Volstrītas analītiķi bija prognozējuši noietu $5,93 mljrd līmenī. Tieši pusvadītāju bizness vendoram ienesa $4,65 mljrd – par 13% vairāk, nekā 2016. gada pēdējos 3 mēnešos. Vienlaikus ieņēmumi no tehnoloģiju licencēšanas saruka par 23% uz $1,3 mljrd domstarpību ar Apple rezultātā.

2.finanšu ceturksnī čipmeikers prognozē ieņēmumus $4,8-5,6 mljrd apmērā un koriģēto peļņu uz akciju $0,65-0,75 līmenī. Attiecīgi Volstrītas prognozētie indikatori ir $5,58 mljrd un $0,85.

Boeing 737 ražošana palielināsies

Koncerns palielinājis ienākumus no sava galvenā peļņas avota – lidmašīnu Boeing 737 – pārdošanas; tāpat Boeing Co. veicies ar 787 Dreamliner realizāciju. Koncerna koriģētā peļņa aizvadītajā ceturksnī pieauga no $2,47 līdz $4,80 uz akciju; Bloomberg aptaujāto analītiķu paredzētais rādītājs bija $2,90 uz papīru. Boeing Co. ieņēmumi pieauga par 8,9% uz $25,4 mljrd salīdzinājumā ar prognozētajiem $24,7 mljrd.

Komerciālo lidmašīnu nodaļas ieņēmumi oktobrī-decembrī auga par 7,5%, sasniedzot $15,5 mljrd: Boeing piegādāja šo lidmašīnu rekordskaitu – 209, tostarp 148 Boeing 737. Militāro un kosmisko programmu nodaļas ieņēmumi gada pēdējā ceturksnī palielinājās par 4,8%, sasniedzot $5,54 mljrd.

Koncerns 2018. gadā sagaida noieta izaugsmi, palielinot Boeing 737 ražošanu par 11% un paredz papildus ieguvumus nodokļu samazināšanas rezultātā. Šīgada ieņēmumiem jāsastāda $96-96 mljrd; analītiķu prognoze – $93,6 mljrd. Koncerns 2018. gadā paredz piegādāt 810-815 lainerus pret 763 pērn.

Sankcijas Wells Fargo peļņu mazinās par $300-400 mln

Banka paziņojusi, ka ASV FRS uzlikto sankciju rezultātā tās peļņa šogad var mazināties par $300-400 mln. Vairāku gadu ilgumā banka atvēra miljonus kontu klientiem bez viņu piekrišanas, bez tam kredītiestāde izdarījusi citus pārkāpumus, piemēram, maksas ņemšana no aizņēmējiem par viņiem nevajadzīgiem apdrošināšanas pakalpojumiem.

Saskaņā ar FRS rīkojumu Wells Fargo nomainīs 4 direktoru padomes locekļus, tāpat tā nedrīkstēs palielināt aktīvus salīdzinājumā ar 2017. gada beigām; tobrīd to apjoms bilancē sastādīja $1,95 trlj. Kredītiestāde vēl nav skaidri izlēmusi, kā darbosies šī ierobežojuma apstākļos; tā paziņojusi, ka var samazināt savu tā dēvēto komerciālo neoperatīvo ieguldījumu, finanšu iestāžu depozītu un tirdzniecības aktīvu portfeli.

2017.gadā Wells Fargo tīrā peļņa bija $22,2 mljrd pret $21,9 mljrd gadu iepriekš.

Katastrofu obligācijas kļūst pieprasītas

Pasaules Banka (PB) izlaidusi obligācijas par rekordsummu – $1,4 mljrd -, lai piesaistītu līdzekļus tādām no zemestrīcēm cietušajām valstīm kā Peru, Meksika, Čīle un Kolumbija. Katastrofu obligācijas kļūst par arvien populārāku veidu, kā stihisku nelaimju riski no valstīm tiek pārnesti uz finanšu tirgiem. Obligācijas, kas katastrofu neesamības gadījumā tiek dzēstas perioda beigās, investoriem spēj piedāvāt ienesīgumu, kas korelē ar finanšu tirgus līknēm. PB atzīmējusi, ka uz pēdējām izlaistajām obligācijām pieprasījuma apjoms sastādīja gandrīz $2,5 mljrd.

Saskaņā ar Aon Securities datiem, 2017. gadā katastrofu obligācijas tika izlaistas rekordapjomā: par $11 mljrd 45 darījumu ietvaros. Iepriekšējais rekords – $8,4 mljrd – tika uzstādīts 2007. gadā.

Iespējami pārbaudījumi tirgiem 2. ceturksnī

ASV biržas janvārī un februārī tikai nedaudz pieredzēja zaudējumus obligāciju ienesīguma celšanās rezultātā. Nozīmīgākie pārbaudījumi tirgus vēl sagaida, uzskata Morgan Stanley eksperti.

Daudzi brīdina, ka inflācijas paātrināšanās var kaitēt akcijām. Tajā pašā laikā teorētiski lielākai cenu izaugsmei sliktākajā gadījumā jābūt ar neitrālu efektu, ja kompānijas vienlaikus palielinās peļņas. No otras puses, daudz augstāks reālais ienesīgums nozīmē lielāku diskontu attiecībā pret nākamo peļņu novērtējumu. Ja reālais obligāciju ienesīgums pametīs pēdējo 5 gadu diapazonu laikā, kad investori sagaida turpmāku monetārās politikas normalizēšanu, tas var izdarīt sāpīgu triecienu akciju tirgiem, brīdina Morgan Stanley.

Problēma slēpjas apstāklī, ka IKP pieauguma palēnināšanās var izpausties 2. ceturksnī. “Kad izaugsme palēninās, bet inflācija vēl joprojām paātrinās, visvairāk cieš ienākumi,” raksta Morgan Stanley eksperti. “Pasaules ekonomikas izaugsme un spēcīgu atskaišu sezona 1. ceturksnī nodrošināja tik svarīgo līdzsvaru. Mēs joprojām redzam sarežģītu līdzsvaru 2. ceturksnī uz bāzes inflācijas izaugsmes un mērenu aktivitāšu rādītāju fona.”

Biržas spēlētāji pārkārto portfeļus

ASV rekordparādi ne vien spēj provocēt paniku tirgos, bet arī piespieduši investorus mainīt ierasto stratēģiju, kas pērngad nesa labu peļņu. Runa ir par sabalansēto portfeli, ko liela daļa spēlētāju aktīvi izmantoja – 40% tajā aizņem obligācijas un 60% – akcijas. Pērn šī stratēģija uzrādīja vienu no labākajiem rezultātiem kopš 1960-ajiem, kas nebija pārsteigums: bondi auga cenā līdztekus akcijām, bet volatilitāte izrādījās ārkārtīgi zema.

Patlaban situācija mainījusies – parādu tirgū norisinās iespaidīgas izpārdošanas, kurām sekoja korekcijas akciju tirgū. Biržu indeksi atspēlējuši zaudējumus, tomēr fondu pārvaldnieki bija spiesti pārkārtot savus portfeļus. Inflācijas izaugsme, kas pārspēja gaidīto, un ar to saistītais nenoteiktības pieaugums sagrāva idilli, izraisot nozīmīgu likmju celšanas volatilitāti, kas pārsviedās arī uz akciju tirgiem. Kā zināms, aktivitātes ASV valsts obligāciju tirgū provocēja ne vien ar FRS likmes celšanu saistītās bažas, bet arī dubultais – budžeta un tekošo operāciju – deficīts.

Federālā fiskālā politika iesoļojusi līdz šim neiepazītā teritorijā. Agrāk, kad ekonomika stiprinājās, bet parāda slogs pieauga, ASV Kongress atbildēja ar nodokļu paaugstināšanu un tēriņu mazināšanu. Patlaban viss ir otrādi.

HSBC pēc restrukturizācijas

Lielākā Eiropas banka kapitalizācijas ziņā izgājusi caur sāpīgu restrukturizācijas procedūru – tūkstošiem darbavietu samazinājums, daļas filiāļu slēgšana un dažu tirgu pamešana -, pērn fiksējusi pirmsnodokļu peļņu $17,17 mljrd apmērā salīdzinājumā ar $7,1 mljrd gadu iepriekš. Thomson Reuters aptaujātie 17 analītiķi caurmērā prognozēja $19,7 mljrd, taču viņu novērtējumi neiekļāva vienreizēju norakstījumu saistībā ar ASV nodokļu reformu $1,3 mljrd apjomā. HSBC ienākumi pērn sasniedza $51,4 mljrd salīdzinājumā ar $48 mljrd 2016. gadā.

Pretēji analītiķu gaidītajam kredītiestāde nepaziņoja par pašu akciju kārtējo atpakaļpirkšanas kārtu, komentējot, ka vērtspapīrus izpirkšot pēc vajadzības. Kopš 2016. gada augusta HSBC no investoriem izpirkusi akcijas $5,5 mljrd apjomā.

Activision Blizzard: nepiesātināta, taču iespaidīga dienaskārtība

Saskaņā ar pētniecības kompānijas NewZoo datiem, 2017. gada beigās to videospēļu lietotāju, kuri par tām aktīvi tērē naudu, skaits pasaulē bija tuvs miljardam. Kopējais spēļu industrijas (ieskaitot produktus PC, konsolēm un mobilajām ierīcēm) tirgus pērn tika novērtēts par $108,9 mljrd; tiek sagaidīts, ka līdz 2020. gadam tas augs par 6% gadā. Šeit iekļauta tikai videospēļu pārdošana, kamēr segmenta kompānijas arvien lielāku uzmanību pievērš citām apgrozījuma palielināšanas iespējām, ieskaitot iekšējā kontenta un reklāmas pārdošanu.

Ņemot vērā tās vadošo lomu sektorā un spēju radīt bestsellerus, Activision Blizzard būs viena no galvenajām šī trenda beneficiārēm. Lai arī kompānijas 2018. gadā izlaižamo spēļu kalendārs neizskatās ļoti piesātināts, vasarā Activision Blizzard plāno paplašināt World of Warcraft, Battle for Azeroth franšīzes, bet 4. ceturksnī – laist klajā jaunu sērijas Call of Duty spēli. Turklāt šogad sagaidāma dažu mobilo spēļu parādīšanās segmentā King Digital, tāpat otrajā pusgadā sagaidāms nopietns spēles Destiny 2 atjauninājums.