Prognoze: ekonomika paātrināsies un inflācija būs zema

Globālā ekonomika demonstrē labāko dinamiku pēdējā laikā un 2018. gadā tā paātrinās savu izaugsmi, apliecina Reuters aptaujātie 500 Āzijas, Eiropas un Amerikas ekonomisti, vienlaikus apliecinot, ka sinhronā izaugsme visā pasaulē nav radījusi nozīmīgu spiedienu uz cenām.

Dažas nozīmīgākās centrobankas – ar nelieliem izņēmumiem – sliecas atteikties no ultramaigās naudas un kredīta politikas. Tomēr inflācija saglabājas zemāka par mērķ līmeņiem un pārsvarā saglabāsies zema arī 2018. gadā.

“Attīstīto valstu centrobanku uzdevumi kļūst aizvien grūtāki. Cīņa ar zemu inflāciju un pieaugošajiem finanšu stabilitātes riskiem prasīs centrobankām ievērot līdzsvaru un vēl niansētāku pieeju inflācijas tārgetēšanai,” komentē Dženeta Henrija, HSBC galvenā ekonomiste.

Aptauja liecina: šogad globālā izaugsme sasniegs 3,5%, kas ir mazāk par SVF nesen koriģēto prognozi. Lai arī konsensusprognoze globālajam IKP 2018. gadā saglabājusies +3,6% līmenī, lielākā daļa respondentu atbildējusi, ka prognozes risks nosveras paaugstinājuma virzienā.

Tikmēr respondenti samazinājuši 2017. gada inflācijas prognozes gandrīz divām trešdaļām valstu. Aptuveni 40% no 134 ekonomistiem, kas atbildēja uz papildjautājumu, teica, ka globālais spiediens uz inflāciju nepaaugstināsies vismaz līdz 2019. gadam, kamēr ceturtdaļa respondentu atbildēja, ka tas diez vai vispār pieaugs. Wells Fargo stratēģis Eriks Nelsons, ka viņa globālās izaugsmes prognozē, kas vispārējos vilcienos atbilst Reuters konsensusam, inflācijas pēkšņs pieaugums ir risks Nr. 1.

“Ja inflācija palielināsies daudz straujāk, nekā mēs sagaidām ASV un citās ekonomikās, un centrobankām nāksies stingrināt naudas un kredīta politiku daudz agresīvāk, nekā mēs patlaban paredzam, tad pastāv zināms šo prognožu samazināšanas risks,” paskaidroja Nelsons.

Demogrāfiskie modeļi pēc 2020. gada izmainīs vērtspapīru tirgus
Globālais uzkrājumu pārpalikums – tā, šķiet, ir vispazīstamākā teorija, kas skaidro valsts vērtspapīru ienesīguma krišanos, kas vērojama pēdējos 3 gadu desmitos. Šis pārpalikums pārstājis augt un sagaidāms, ka pēc dažiem gadiem tas sāks mazināties, perspektīvā radot struktūrizmaiņas tirgos.

Pie uzkrājumu pārbagātības noveduši demogrāfiskie modeļi lielajās ekonomikās, kur bija vērojams straujš 35 līdz 64 gadu vecu cilvēku īpatsvara pieaugums, bet šai cilvēku grupai raksturīgs augsts uzkrājumu līmenis, savā ziņojumā secina Vils Denjērs, Gavekal ekonomists, apgalvojot, ka šo modeļu sekas var izrādīties “liela procenta izaugsme” un “nopietns akciju vērtību krišanās” risks.

Vienkāršs kapitāla piegādātāju koeficienta (CRP) – 35 līdz 64 gadus vecu cilvēku attiecība pret šajā kategorijā neietilpstošo cilvēku grupu – perspektīvu aprēķins parāda, ka tieksme noguldīt drīz globāli mazināsies, brīdina Denjērs.

ASV desmitgadīgo obligāciju ienesīgums pēdējos 2 gadu desmitos sastādīja caurmērā 3,74% salīdzinājumā ar 8,97% vēl divās desmitgadēs pirms tam.

“Dažus tuvākos gadus demogrāfiskā situācija attiecībā uz likmēm un akciju cenām būs neitrāla”, raksta Gavekal ekonomists, “sekojoši sabalansētam portfelim joprojām vajadzētu dot augstus rezultātus. Tomēr fondu menedžeriem vērts samazināt iegādājamo obligāciju dzēšanas termiņus, lai izvairītos no likmju celšanās riska 2020-ajos.”

Demogrāfisko indikatoru analīze vedina uz domām par atvadām no sabalansētiem portfeļiem, ko veido akcijas un obligācijas ar ilgākiem termiņiem, kas deva augstus rezultātus kopš 1982. gada, precizē Denjērs. Savukārt vēl 1970-ajos, kad procentu likmes (ņemot vērā inflāciju) bija augstas, 3 mēnešu valsts vekseļi “pastāvīgi bija pārāki gan par akcijām, gan obligācijām”.

“Demogrāfija patiesi nodrošinājusi nozīmīgu atbalstu daudz augstākam akciju novērtējumam kopš 1980. gada līdz šai dienai,” norāda Denjērs savā ziņojumā. Tomēr strauja kapitāla piegādātāju koeficienta samazināšanās pēc 2020. gada “nozīmē, ka akciju novērtējumi to pašreizējos līmeņos var noturēties vēl dažus gadus, taču pēc tam pastāv nopietns kritiena risks”.

Kurš un kā investē blockchain tehnoloģijās
Ielaužoties dažnedažādās nozarēs, parādās daudzskaitlīgi projekti, kas izmanto tehnoloģiju, uz kuras balstās kriptovalūtas. Visaktīvāk kompānijas nomērķējušas uz finanšu sektoru. Nozīmīgāko korporatīvo investoru vidū – Google, Citi, Goldman Sachs, SBI Holdings, Overstock. Saskaņā ar CB Insights novērtējumu, tikai 2017. gada 3 ceturkšņos venture investori blockchain projektos ieguldījuši $4,12 mljrd, bet ar ICO palīdzību tikuši piesaistīti $2,9 mljrd.

Piemēram, Goldman Sachs investējis programmnodrošinājuma izstrādātājā Digital Asset Holdings, maksājumu servisā Circle un kompānijā Axoni, kas nodrošina blockchain infrastruktūru kapitāla tirgiem. Japāņu brokeris un venture kompānija SBI Holdings ieguldījusi līdzekļus uzreiz 8 blockchain projektos, ieskaitot kriptobiržu Kraken un kompāniju Ripple, kas nodrošina bankas ar naudas pārskaitījumu tehnoloģiju. Projektu vidū, kuros investē Google – datu glabātuve Storj, tirdzniecības ar kriptovalūtu derivatīviem startaps LedgerX, kā arī kompānija Veem, kas nodarbojas ar tirdzniecības punktu apkalpošanu.

Kompāniju vidū, kas ieņem vadošas pozīcijas savos portfeļos esošā blockchain projektu skaita ziņā, jāizceļ Digital Currency Group, Blockchain Capital, Draper Associates, Andreessen Horowitz un Union Square Ventures.

Nesen korporācija IBM un 8 vadošu pasaules banku grupa nolēmušas izveidot blockchain platformu we.trade iekšējai un pārrobežu tirdzniecībai. Šīs platformas ideja – saistīt visus tirdzniecības operāciju dalībniekus; tā, saskaņā ar konsorcija dalībnieku paziņojumiem, būs pieejama no jebkuras pieslēgtās ierīces. Platformu paredzēts palaist 2018. gada 2. ceturksnī. Līdztekus tam konsorcijā ietilpstošās bankas un IBM plāno izveidot kopēju juridisko personu platformas pārvaldei Īrijā.

Birža NASDAQ var izmantot blockchain datu salīdzināšanas sistēmā; nesen tika apstiprināts tehnoloģijas patents, kurā aprakstīts transakciju apstrādes divu līmeņu process. Kā atzīmējuši patenta īpašnieki, blockchain tehnoloģija palīdzēs klīringa pakalpojumus padarīt daudz efektīvākus.

2017. gada februārī izveidotais konsorcijs Enterprise Ethereum Alliance (EEA), par kura dalībniekiem jau kļuvusi CME Group, Credit Swiss, DTCC, Ing, JPMorgan, Santander, UBS, Accenture, Deloitte, Intel, Microsoft, nodarbojas ar blockchain tehnoloģijas pielietošanas iespēju meklēšanu platformā Ethereum no reālo biznesa vajadzību skatpunkta. Aliansē nez tam iesaistījušies veiksmīgi tehnoloģiskie startapi, kā arī izpētes un attīstības organizācijas. EEA rada inovatīvas tehnoloģijas, kas kompānijām nodrošinās jaunu datu konfidencialitātes un drošības līmeni.

Kā rokās atrodas ASV kases parāds
ASV parāds sastāda ap $30 trlj. Tiklīdz tiek minēts, kam pieder amerikāņu parāds, daudzi uzreiz runā par Ķīnu un Saūda Arābiju, taču tikai retais piemin Sociālās aizsardzības trasta fondu, kura rīcībā atrodas lielākā daļa parāda. ASV valsts kase pārvalda amerikāņu parādu caur Valsts parāda biroju. Parāds iedalāms plašās kategorijās: valdības iekšējās rezerves un publiskais parāds.

VALDĪBAS IEKŠĒJĀS REZERVES. Šī ir daļa no federālā parāda, kas pieder 230 citām federālajām aģentūrām un kas sastāda $5,6 trlj jeb gandrīz 30% parāda. Kāpēc valdība pati sev parādā naudu?

Dažas tādas aģentūras kā Sociālās aizsardzības trasta fonds saņem vairāk nodokļu ieņēmumu, nekā vajadzīgs. Tā vietā, lai šo naudu glabātu zem gigantiska matrača, aģentūras iepērk valsts obligācijas, līdz ar to savus pāri palikušos līdzekļus pārvieto uz kopējo fondu, kur tie tiek likti lietā. Protams, pienāks brīdis, kad tās gribēs atgūt likviditāti apmaiņā pret obligācijām. Federālajai valdībai būs vai nu jāpaaugstina nodokļi vai arī jārada vairāk parādu, lai atdotu aģentūrām naudu.

Kādām aģentūrām pieder lielākā daļa valsts vērtspapīru? Sociālās nodrošināšanas dienestiem. Detalizēts sadalījums uz 2016. gada 31. decembri:

 • Sociālā nodrošināšana (Sociālās aizsardzības trasta fonds un Federālais nelaimes gadījumu apdrošināšanas fonds) – $2,801 trlj • Pensiju fondu pārvaldība – $888 mljrd • Militārpersonu pensiju fonds – $670 mljrd • Medicare (Federālais slimnīcas izdevumu apdrošināšanas trasta fonds, Federālais papildus medicīniskās apdrošināšanas fonds) – $294 mljrd • Visi pārējie pensiju fondi – $304 mljrd • Skaidras naudas līdzekļi Federālās valdības darbības finansēšanai – $580 mljrd

PUBLISKAIS PARĀDS. Pārējā parāda daļa ($14,7 trlj) ir valsts līmenis; ārzemju valdībām un investoriem pieder gandrīz puse. Viena ceturtdaļa pieder citām valdības struktūrām – tām pieskaitāma FRS, kā arī valsts un vietējie varas orgāni. 15% pieder daļu turētāju fondiem, privātajiem pensiju fondiem un valsts obligāciju turētājiem. Pārējie 10% pieder tādiem uzņēmumiem kā bankas un apdrošināšanas kompānijas. Tāpat tas pieder daudziem trastiem, kompānijām un investoriem. Valsts parāda turētāju uzskaitījums uz 2016. gada 31. decembri:

 • Ārvalstu turētāji – $6,004 trlj
 • FRS – $2,465 trlj
 • Savstarpējo investīciju fondi – $1,671 trlj • Valsts un vietējie varas orgāni, ieskaitot pensiju fondus – $905 mljr • Privātie pensiju fondi – $553 mljr • Bankas – $663 mljrd • Apdrošināšanas kompānijas – $347 mljrd • ASV noguldījumu obligācijas – $166 mljrd • Citi (privātpersonas, valsts atbalstītie uzņēmumi, brokeri un dīleri, banku trasti, korporatīvie un nekorporatīvie uzņēmumi un pārējie investori) – $1,662 trlj

Šis parāds attiecas ne vien uz valsts kases vekseļiem un obligācijām, bet arī uz valsts kases vērtspapīriem ar aizsardzību pret inflāciju un īpašiem valsts un vietējo varas orgānu vērtspapīriem.

ASV PARĀDA ĀRVALSTU TURĒTĀJI. 2017. gada augustā Ķīnai, kas ir lielākā ASV valsts kases papīru turētāja, piederēja $1,2 trlj amerikāņu valsts parāda. Apjoma ziņā otrajai parāda īpašniecei Japānai piederēja $1,1 trlj. Gan Japāna, gan Ķīna vēlas saglabāt dolāra vērtību augstāk par savu valūtu vērtībām, jo tas palīdz saglabāt labus eksporta apjomus uz ASV. Lūk, kāpēc, neraugoties uz Ķīnas draudiem pārdot savas rezerves, valstis priecīgas palikt lielāko ASV ārvalstu banķieru statusā.

Trešo vietu sarakstā ieņem Īrija, kuras rīcībā ir $307 mljrd, ceturtā lielākā ASV parāda turētāja ir Brazīlija – $274 mljrd. Piektajā vietā ar $260 mljrd atrodas Kaimanu salas – suverēno un hedžfondu fronte, kur īpašnieku vārdi paliek noslēpums. Tas pats attiecināms uz nākošās vietas ieņemošajām Luksemburgu ($213 mljrd) un Beļģiju ($97 mljrd). Sarakstā seko Šveice, Lielbritānija, Honkonga, Taivāna, Saūda Arābija, Indija – katrai no tām pieder ASV parāds diapazonā no $248 mljrd līdz $135 mljrd.

Intel vairs nav tikai čipu ražotājs
Kompānija 3. ceturksnī guvusi tīro peļņu $4,52 mljrd apjomā jeb $0,94 uz akciju salīdzinājumā ar $3,38 mljrd jeb $0,69 uz papīru pērnā gada jūlijā-septembrī. Intel ceturkšņa apgrozījums sastādīja $16,1 mljrd; attiecīgais rezultāts 2016. gadā – $15,8 mljrd. Thomson Reuters aptaujātie analītiķi caurmērā prognozēja $15,73 mljrd lielus ieņēmumus aizvadītajā ceturksnī.

Intel finanšu situācija uzlabojusies, pateicoties serveru biznesa izaugsmei, par ko atbildīga nodaļa Data Center Group, kuras ieņēmumi palielinājās par 7%, sasniedzot $4,88 mljrd. Data Center Group rada platformas serveriem, darba stacijām, tīkla iekārtām un disku glabātuvēm, kā arī izstrādā mākoņu pakalpojumus.

Korporācijas lielākās nodaļas Client Computing, kuras atbildības joma ir procesoru ražošana priekš PC, viedtālruņiem, planšetēm, apgrozījums principā nav mainījies, sastādot $8,86 mljrd pret analītiķu prognozētajiem $8,68 mljrd. Par risinājumiem lietu interneta sfērai atbildīgās nodaļas ieņēmumi pieauguši par 23%, sasniedzot $849 mln. Patlaban Intel izdara lielas likmes lietu interneta un pašvadāmo automobiļu izstrādē un sevi vairs nepozicionē vienīgi kā čipu ražotāju.

Kas attiecas uz citiem Intel biznesa virzieniem, vērts atzīmēt nodaļu Non-Volatile Memory Solutions Group, kas specializējusies uz energoneatkarīgu atmiņu bāzētu ierīču pārdošanā. Gada izteiksmē nodaļas apgrozījums palēcies par 37%.

3. ceturkšņa atskaites publicēšanas brīdī salīdzinājumā ar gada sākumu Intel kapitalizācija bija pieaugusi par 14%, pārsniedzot $190 mljrd atzīmi.

BoAML: peļņas maksimums 6 gadu laikā
Aktīvu ziņā otra lielākā ASV banka 3. ceturksnī fiksējusi pēdējo 6 gadu laikā augstāko peļņu, jo tās izpilddirektoram Braienam Moinehenam izdevies samazināt izdevumus vairāk, nekā gaidīts; līdztekus tīrais procentu ienākums sasniedzis visaugstāko līmeni kopš 2011. gada.

Bank of America Merrill Lynch (BoAML) vairākus gadus solīja, ka palielinās ienākumus no kreditēšanas FRS aizdevuma likmju paaugstināšanas gadījumā. Tīrais procentu dotais ieņēmums, kas sastāda apmēram pusi no bankas ienākumiem, jūlijā-septembrī pieauga par 1,6% salīdzinājumā ar attiecīgu laikposmu pērn, jo kopš pagājušā decembra FRS paaugstinājusi likmes 3 reizes. BoAML, kas banku vidū tiek uzskatīta par visjūtīgāko pret FRS veiktajām aizdevuma likmju izmaiņām, tagad ir lielā ieguvēja.

BoAML tīrā peļņa 3. ceturksnī pieauga par 13%, sasniedzot $5,59 mljrd jeb $0,48 uz akciju salīdzinājumā ar $4,95 mljrd jeb $0,41 uz akciju analoģiskā 2016. gada periodā. Bloomberg aptaujātie 26 analītiķi bija caurmērā prognozējuši $0,46 lielu peļņu uz akciju. BoAML izdevumi jūlijā-septembrī mazinājušies par 2,5% līdz $13,1 mljrd salīdzinājumā ar prognozētajiem $13,3 mljrd.

BoAML ienākumi no tirdzniecības ar akcijām 3. ceturksnī palielinājās par 2%. Tajā pat laikā ieņēmumi no operācijām ar instrumentiem, kuru ienesīgums ir fiksēts, samazinājušies par 22%. Globālo tirgu bizness ir vienīgais bankas melnais plankums, kas atspoguļo vājumu tirdzniecībā ar obligācijām. BoAML ziņo, ka jūlijā-septembrī norakstījusi $900 mln problemātisko kredītu, kas ir par 1,4% vairāk, nekā gadu iepriekš.

Microsoft akciju kurss rekordaugstumos
Pasaulē lielākais programmnodrošinājuma ražotājs, pateicoties mākoņu biznesam, sava 2018. finanšu gada 1. ceturksnī ievērojami palielinājis tīro peļņu: tā sastādīja $6,58 mljrd jeb $0,84 uz akciju salīdzinājumā ar $5,67 mljrd  jeb $0,72 uz papīru attiecīgajā laikposmā pērn. S&P Global Market Intelligence aptaujātie analītiķi caurmērā prognozēja peļņu $0,72 apmērā uz akciju pie gaidāmā ceturkšņa apgrozījuma $23,6 mljrd; reālie ienākumi jūlijā-septembrī sasniedza $24,5 mljrd.

Jāatzīmē, ka Microsoft korporatīvo mākoņu servisu (Azure un Office 365) potenciālais apgrozījums – pēdejā mēneša realizācijas apjoms, pareizināts ar 12 – sastādīja $20,4 mljrd. Pirms diviem gadiem kompānijas vadītājs Satja Nadella izvirzīja mērķi sasniegt $20 mljrd rādītāju tikai pašreizējā finanšu gada beigās; tajā brīdī šis indikators bija $6,3 mljrd.

Nodaļas Intelligent Cloud, kurā ietilpst mākoņserviss Azure un programmnodrošinājuma serveriem ražošana, ienākumi jūlijā-septembrī pieauguši par 14%, sasniedzot $6,92 mljrd; Azure servisa noiets palēcies par 90%. Nodaļa Productivity and Business Processes, kas citastarp izlaiž Office pielikuma paketi, paaugstināja ieņēmumus par 28%, sasniedzot $8,24 mljrd. Produktu un servisu realizācija korporatīvajiem klientiem paaugstinājusies par 10%, privātajiem lietotājiem – par 12%; Office 365 abonentu skaits sasniedzis 28 milj cilvēku.

Vienlaikus bizness More Personal Computing, kas iekļauj Windows, spēļu konsoles Xbox un iekārtas Surface, nav uzrādījis dinamiku, saglabājot apgrozījumu $9,4 mljrd līmenī.

Toshiba cīnās ar grūtībām
Pēc 2017.-2018. finanšu gada pirmās puses, kas noslēdzās 30. septembrī, konglomerāts uzrādīja tīros zaudējumus ¥49,8 mljrd ($438 mln) apmērā salīdzinājumā ar peļņu gadu iepriekš. Zaudējumi uz akciju sastādīja ¥11,76 ($0,1) salīdzinājumā ar peļņu ¥27,23 ($0,27) 2016.-2017. finanšu gada pirmajā pusē. Toshiba operatīvā peļņa sastādīja ¥231,8 mljrd ($2,04 mln), kas ir divreiz vairāk, nekā attiecīgā iepriekšējā gada periodā. Japāņu uzņēmuma ieņēmumi pieauguši par 5,1%, sasniedzot ¥2,386 trlj ($21 mljrd).

Toshiba tīrie zaudējumi galvenokārt attiecināmi uz Westinghouse Electric ASV nodaļu un tās holdingkompāniju Toshiba Nuclear Energy Holdings. Bez tam atskaitē tiek atzīmēts, ka Weatinghouse Electric izdevumi AES būvniecībai var radīt spiedienu uz Toshiba likviditāti.

Kā ziņo Japānas informācijas aģentūra NHK, konglomerātam līdz gada beigām jāizskata jautājums par papildu kapitāla piesaisti aptuveni $5,3 mljrd apjomā no ārvalstu investoriem papildus akciju emisijas ietvaros. Saskaņā ar informētu avotu sniegtu informāciju, šāda finansēšanas shēma dienaskārtībā parādīsies tajā gadījumā, ja Toshiba darījums ar Bain Capital nenotiks vai arī tiks noslēgts pārāk vēlu.

Qualcomm peļņa kritusies par 90%
Lielākais mikročipu ražotājs mobilajiem telefoniem fiksējis ievērojamu peļņas lejupslīdi aizvadītajā ceturksnī, kas noslēdzās 24. septembrī. Qualcomm apgrozījums 2017. finanšu gada 4. ceturksnī sastādīja $5,91 mljrd, krītoties par 4,5% gada ietvaros, tomēr pārspējot Thomson Reuters aptaujāto analītiķu caurmēra prognozi – $5,8 mljrd.

Tīrā peļņa 4. ceturksnī samazinājās par 89% gada griezumā, sastādot $168 mln salīdzinājumā ar $1,6 mljrd gadu iepriekš. Qualcomm operatīvā peļņa atskaites periodā mazinājusies par 82% gada izteiksmē līdz $300 mln salīdzinājumā ar $1,8 mljrd gadu iepriekš. Amerikāņu čipmeikera peļņas krišanās saistāma ar soda izmaksām $773 mln apmērā saskaņā ar Taivānas Taisnīgas tirdzniecības komisijas prasību. Saskaņā ar regulatora datiem, Qualcomm 7 gadu laikā īstenojusi nelikumīgu praksi.

Kompānijas patentu licencēšanas nodaļā fiksēta ieņēmumu mazināšanās par 36%, krītoties līdz $1,2 mljrd līmenim. Šis bizness lielā mērā atkarīgs no Apple autoratskaitījumiem, tomēr iPhone un iPad ražotājs nesen atteicies tos maksāt, savu lēmumu pamatojot ar Qualcomm nelikumīgu licencēšanas politiku.

Jau nākamajā produktu paaudzē Apple var atteikties no Qualcomm čipiem par labu alternatīvai – Intel vai MediaTek ražojumiem. 2015. gadā Apple kopā ar Intel sāka strādāt pie sava modema izmantošanas, kas tika iebūvēts dažos iPhone 7. paaudzes modeļos.

Sadarbības pārtraukšana ar Apple Qualcomm var nozīmēt $1,8 mljrd lielu ienākumu zaudēšanu gadā, vērtē Raymond James & Associates analītiķi, saskaņ ā ar kuru aplēsēm, kontrakta pārtraukšanas gadījumā Qualcomm pazaudēs 7,5% esošā apgrozījuma, kas 2016. gadā sasniedza $23,55 mljrd. Saskaņā ar kompānijas Macquarie Capital vērtējumu, pērn Qualcomm piegādājusi Apple modemus mobilajām ierīcēm $3,2 mljrd apmērā, kas sastāda apmēram 20% visa kompānijas mikročipu noieta.

Dažas dienas pēc ceturkšņa atskaites publicēšanas Qualcomm parakstīja konkrētas saistības neuzliekošus memorandus par komponenšu piegādi 3 Ķīnas viedtelefonu ražotājiem Xiaomi, Oppo un Vivo 3 gadu laikā. Vairāk kā pusi ieņēmumu Qualcomm gūst Ķīnā.

Iepriekš Broadcom, kas bāzējas ASV un Singapūrā un ir ceturtais lielākais mikroshēmu ražotājs pasaulē, izteica gatavību iegādāties Qualcomm akcijas par $70 gabalā, kas aprīšanas piedāvājuma brīdī jūtami pārsniedza to tirgus vērtību. Broadcom paziņojusi, ka par Qualcomm gatava samaksāt $103 mljrd; līdztekus kompānija gatava pirkt arī nīderlandiešu čipmeikeru NXP, ko Qualcomm formāli vēl nav pārņēmusi.

Broadcom un Qualcomm apvienošanas gadījumā tās piegādās čipus visam elektronisko ierīču spektram – sākot no sadzīves tehnikas līdz datu centriem. Mikroelektronikas nozare, kuras lielākie spēlētāji ir Intel un Samsung Electronics, patlaban izjūt spiedienu: virknē tirgus segmentu, jo īpaši PC jomā, noiets samazinās. Visdrīzāk Qualcomm pirkšanas piedavājumu $103 mljrd apjomā noraidīs; tā īstenošana kļūtu par vislielāko darījumu tehnoloģisko kompāniju vēsturē.

Burberry vadītāja plāns izraisīja akciju krišanos
Burberry akcijas noslīdēja par 14% uzreiz pēc tam, kad kompānijas jaunais izpilddirektors Marko Gobeti lika vilties investoriem, kuri viņa plānā neieraudzīja pietiekami daudz argumentu zīmola virzīšanai augšējā luksussegmentā.

Gobeti paziņojis, ka paplašinās aksesuāru un ādas izstrādājumu sortimentu un atjaunos mārketinga stratēģiju, kā arī investēs veikalu pārveidē. Jaunā izpilddirektora plāns var samazināt Burberry peļņu par 15% gan 2019., gan 2020. finanšu gadā, konstatē Morgan Stanley analītiķe Elena Mariani. Kompānija turpinās samazināt savu klātbūtni neluksusa segmentā, jo jaunais Burberry izpilddirektors koncentrējies uz tās biznesa stiprināšanu Savienotajās Valstīs, kur plašas pieejamības supermārketos un nozīmīgas diskontēšanas rezultātā zīmola robežas kļuvušas “visai izplūdušas”, teikts kompānijas ziņojumā.

Gobeti pirms tam vadīja LVMH piederējušo Celine. Lēmums piešķirt Burberry zīmolam lielāku ekskluzivitāti tika pieņemts pēc tam, kad Burberry trīs brendu līnijas – London, Prorsum un Brit – tika apvienotas zem kopējā zīmola.

Londonas kompānija ziņojusi par ienākumiem $1,66 mljrd apmērā 1. pusgadā, kas par 1,6% pārspēja analītiķu vidējo prognozi. Vislielākais apgrozījuma pieaugums Burberry veikalos fiksēts Āzijas un Klusā okeāna reģionā.

Modes pasaules karstākie zīmoli
Balenciaga, noņemot kroni no Gucci galvas, kļuvusi par karstāko modes sektora zīmolu 3. ceturksnī. Lyst Index 10 vadošo kompāniju jūlijā-septembrī saraksts izskatās sekojoši:

 1. Balenciaga (3. vieta 2. ceturksnī)
 2. Gucci (1.)
 3. Off-White (34.)
 4. Vetements (4.)
 5. Givenchy (5.)
 6. Valentīno (6.)
 7. Saint Laurent (24.)
 8. Stone Island (41.)
 9. Moncler (20.)
 10. Raf Simons (21.)

Protams, īstais aizvadītā ceturkšņa pārsteigums ir Virdžila Abloha vadītās kompānijas Off-White iespaidīgā pacelšanā par 31 vietu, no pirmā trijnieka izspiežot Kanjes Vesta Yezzy. Ablohs, kurš pārstāv jauno dizaineru paaudzi, kas ielas apģērbu virza hi-end segmentā, milzu uzmanību veltot zīmola pozicionēšanai, ir apveltīts ar talantu raidīt vēstījumus visdažādākajās platformās – no DJ Flat-White talanta izmantošanas līdz sadarbībai ar Ikea.

Jūlijā Off-White sadarbojās ar robežu nojaucēju optikas pasaulē Vārbiju Pārkeru saules briļļu līnijas izveidē, septembrī Parīzes modes šova laikā Ablohs godināja princeses Diānas piemiņu – tērpu demonstrēšana noslēdzās ar Naomi Kempbelas uznācienu baltos velosipēdistu šortos. Kopumā Off-White lielākā sadarbība tiek īstenota ar Nike, veidojot jaunu imidžu 10 modeļiem no kompānijas sporta apavu arhīva, tostarp Air Jordan 1, Air Max 90, Blazer, Hyperdunk, Air Force 1.

Off-White klātbūtne Top 3 daiļrunīgi akcentē ielas apģērba zīmolu ielaušanos hi-end modes segmentā. To, ka auguši Z paaudzes maku biezumi, pierāda arī tas, ka pirmoreiz Lyst saraksta desmitniekā ielauzušies vēl 3 zīmoli – Stone Island, Moncler un Raf Simons -, kas reprezentē ielu apģērba ideoloģiju.

Ikdienas apģērba kompānija Stone Island 3. ceturksnī palēkusies par 33 vietām, pateicoties noplūdušām detaļām par tās sadarbību ar Supreme, kā arī kanādiešu repera Dreika lēmumam savas pasaules turnejas laikā uz skatuves vilkt mugurā tikai Stone Island apgērbu.