Tirdzniecība un investīcijas paaugstina prognozes
SVF oktobrī paaugstinājis globālās ekonomikas izaugsmes prognozi 2017. gadam par 0,1 procentpunktu (PP) līdz +3,6% un 2018. gadam – par 0,1PP līdz +3,7%, ko noteikusi tirdzniecības un investīciju izaugsme, jo īpaši Eiropā un Japānā, kā arī patērētāju noskaņojumu uzlabošanās. ASV IKP izaugsmes prognoze salīdzinājumā ar jūlijā izteikto nav mainīta: +2,2% šogad un +2,3% 2018. gadā, jo ASV administrācijas plānotā nodokļu samazināšana vēl nav notikusi.

Eirozonas ekonomiskās izaugsmes prognozes salīdzinājumā ar jūliju paaugstinātas par 0,2PP šim un nākamajam gadam, tātad tās attiecīgi sastāda +2,1% un +1,9%. Izmaiņas noteikusi eksporta atdzīvošanās, spēcīgāks iekšējais patēriņš un politisko risku pazemināšanās. Tiesa, prognoze tika sastādīta pirms Katalonijā notikušā referenduma un nekārtībām.

Tapat SVF palielinājis Ķīnas IKP prognozi līdz 2022. gadam, vadoties no pieņēmuma, ka valdība nopietni stimulēs tautsaimniecības izaugsmi. Prognoze 2017. gadam – +6,8%, nākamajam gadam – +6,5%. Abi skaitļi kopš jūlija paaugstināti par 0,1PP.

SVF izpilddirektore Kristīne Lagārda paziņojusi, ka globālā ekonomika palielina apgriezienus, turpinot visaptverošāko atgūšanos kopš 2010-o gadu sākuma. Vienlaikus SVF vadītāja norādīja uz vairākiem riskiem: no augstiem parāda līmeņiem daudzās valstīs līdz straujam kreditēšanas pieaugumam Ķīnā un “uzņēmībai pret pārliekiem riskiem” finanšu tirgos.

Bafeta simpātijas pret indeksu fondiem
Leģendārais investors Vorens Bafets praktiski uzvarējis pret hedžfondiem slēgtās derībās par $1mln. Tagad Berkshire Hathaway vadītājs sniedzis izaicinošu paziņojumu, ka pasīvās investīcijas strādā jebkurā tirgus vidē.

Gandrīz pirms gadu dekādes miljardieris saderēja uz to, ka biržas indekss S&P 500 uzrādīs labākus rezultātus, nekā hedžfondu indekss, ja tā rādītājos iekļaus arī no investoriem ņemto komisijas maksu. Derības ar Bafetu slēdza investīciju fonda Protege Partners menedžments; eksperti rūpīgi atlasīja hedžfondus.

Bafets tagad TV kanālam CNBC pateicis, ka gatavs slēgt vēl vienas derības uz 10 gadiem par to, ka pasīvā investēšana ir izdevīgāka, nekā aktīvā. Viņš gatavs saderēt ar ikvienu, kurš būs ar mieru atdot “daļu no sava paša kapitāla” zaudējuma gadījumā.

4. ceturkšņa 3 galvenās tēmas
Pēdejā laikā akciju indeksi regulāri uzstāda jaunus rekordus. Kartējais maksimums raisa diskusijas par to, vai vērtspapīru cenas ir piesaistītas vispārējam trendam un līdz ar to tām nākotnē obligāti būtu jākrītas.

Analītiķi atskaitē Global Investment Outlook Q4 2017 pieturas pie uzskata, ka vēsturiskas paralēles šobrīd maz noderīgas, jo tirgi atrodas zemu aizdevuma likmju situācijā. Pievērsīsimies 3 galvenajām tēmām, ko šajā pārskatā snieguši BlackRock Investment Institute eksperti.

1. TĒMA – NOTURĪGA IZAUGSME. Tās paplašināšanās ārpus Savienotajām Valstīm analītiķos vieš pārliecību, ka globālā ekonomikas izaugsme ir noturīga. Apmēram 3/4 valstu demonstrē IKP pieaugumus, ko var saukt par labu tendenci. Obligāciju ienesīguma lejupslīde attīstības tirgos, kā arī ASV dolāra krišanās bija pārsteigums uz noturīgas izaugsmes fona.

Atskaites sastādītāji saredz FRS realizētās politikas potenciālu. Vienlaikus viņi prognozē inflācijas palēnināšanos eirozonā, neraugoties uz pretējas tendences gaidām ASV. Šādi dažādos virzienos vērsti tendenču vektori dod pamatu prognozei par atšķirīgu monetāro politiku īstenošanu.

ASV ekonomikā saredzama zināma stagnācija, neraugoties uz to, ka bezdarba indikatori sasnieguši līmeņus, kādi nav novēroti kopš 1950-ajiem. Palēnināta izaugsme, kas ir tādu struktūrizmaiņu kā iedzīvotāju novecošanās funkcija, nozīmē, ka ekonomikas vājums, kas parādījās Lielās Recesijas rezultātā, pakāpeniski izzūd. Saskaņā ar analītiķu pētījumu, izaugsmes cikls var stiepties ievērojami ilgāk, nekā ierasts.

Visos galvenajos reģionos vērojami vairāk nekā 10% lieli ienākumu pieaugumi, kas novērojams pirmoreiz kopš 2005. gada. Analītiskās prognozes šajā jomā attiecībā uz ASV, Eiropu un Japānu saglabājas nemainīgas, bet attiecībā uz attīstības tirgiem šī gada laikā kļuvušas divreiz optimistiskākas.

Tieši šīs tendences ekspertiem ļauj uzskatīt, ka, investējot akcijās, pieļaujami riski.

2. TĒMA – IENESĪGUMA PĀRSKATĪŠANA. Eksperti uzskata, ka tagad – daļēji saistībā ar strukturāli zemām procentu likmēm – peļņa atšķirsies no tās, kas tika piedzīvota pagātnē. Pārskata autoru secinājums – akciju cenas nenoslīdēs līdz vēsturiskajam trendam. Ja palūkojas no šāda redzespunkta, tad akciju vertības rādītāji nav tik augsti, apgalvo analītiķi. Viņi rekomendē dot priekšroku akcijām, nevis papīriem ar fiksētu vērtību.

Eksperti uzsver, ka viņu acīs pievilcīgi izskatās Eiropas un Japānas, kā arī attīstības tirgu vērtspapīri.

3. TĒMA – RISKU PĀRVĒRTĒŠANA. Iepriekš paredzēt iespējamos sistēmas riskus ir ļoti grūti, tomēr analītiķi atzīmē, ka viņi pie horizonta neredz nevienu risku, kas varētu apstādināt esošo ekonomisko izaugsmi. Tirgu volatilitāte atrodas minimālākajos līmeņos, tomēr eksperti uzsver – zema volatilitāte drīzāk ir norma, nevis izņēmums. Līdz ar to nav saskatāma “iracionālas kursu kāpšanas” pazīmju tuvošanās finanšu tirgos.

Analītiķi labvēlīgi attiecas pret to, ka tiktu izmantotas īslaicīgas izpārdošanas fondu tirgos pašreizējā zemas volatilitātes un stabilu korporatīvo ienākumu situācijā.

Kā galvenos riskus analītiķi min FRS vai citu centrobanku iespējamus kļūmīgus soļus.

IPO bums Itālijā
Milānā vērojams īsts IPO bums, jo investoru pieprasījums pēc itāļu aktīviem sekmē maksimālu akciju publisko piedavājumu skaitu desmitgadē. Pirelli, kas tirgū ieradās oktobra sākumā, kļuva par 30. kompāniju, kas šogad pievienojusies itāļu fondu biržai; paredzams, ka Borsa Italiana līdz gada beigām sāks tirgot vēl 12 uzņēmumu akcijas.

Itāļu kompānijas IPO procesos šogad jau piesaistījušas €4,11 mljrd salīdzinājumā ar €1,45 mljrd 2016. gadā. Eiropas firmas kopumā kopš gada sākuma ar IPO palīdzību piesaistījušas ap $39 mljrd pret $23 mljrd tajā pat laika posmā pērn. Starp faktoriem, kas nosaka publisko izvietojumu bumu Itālijā, jāmin labāka, nekā gaidīts, ekonomikas izaugsme, valsts banku sistēmas stabilizācija, kā arī apstāklis, ka kompānijas sākušas prognozēt augstākas peļņas.

Pirelli akciju publiskais piedāvājums kļuvis par šogad otro lielāko IPO Eiropā – aiz Allied Irsih Banks akciju paketes izvietojuma maijā, kad tika piesaistīti ap €3 mljrd. FTSE MIB fondu indekss kāpis par 17% kopš gada sākuma. Uz šo brīdi tas ir labākais rādītājs lielo Eiropas fondu biržu starpā.

Bēgšana no naftas fondiem
Sena aksioma: augstas naftas cenas ir lieliska iespēja fiksēt peļņu. Vēl septembrī klienti sāka aktīvi izņemt izņemt līdzekļus no lielākajiem ETF fondiem, kas iegulda līdzekļus naftas fjučersos. Piemēram, no United States Oil Fund no 13. līdz 23. oktobrim tika izņemti $67mln, bet 7 nedēļu retrospektīvā – gandrīz pusmiljards. Cits milzīgs fonds – ProShares Ultra Bloomberg Crude Oil – nedēļas laikā pazaudēja gandrīz $20mln, bet kopš septembra – teju 10 reizes vairāk.

Tendence acīmredzama: investori vairs netic enerģijas nesēju cenu pieaugumam – vismaz ievērojamam nē – no sasniegtā cenu līmeņa. Šāda uzvedība izskatās loģiska, jo naftas cenas sasniegušas maksimumus pēdējo 2 gadu laikā, un korekcijas varbūtība kļūst augstāka par izaugsmes varbūtību.

Ja vasarā kontraktu uz paaugstināšanos skaits 10 reizes pārsniedza uz pazemināšanos slēgto kontraktu skaitu, tad patlaban šī attiecība ir 2,5.

Osram nostājusies uz savām kājām
Koncerns Siemens gatavojas atbrīvoties no visām tam piederošajām akcijām Vācijas augsto tehnoloģiju uzņēmumā Osram, kas specializējies apgaismošanas jomā. Siemens palikusī daļa – 18 mln jeb 17,5% akciju – tiks pārdota investoriem par €1,2 mljrd.

Osram no 1978. līdz 2013. gadam bija koncerna Siemens meitasuzņēmums, kamēr koncerns pirms 4 gadiem nenodalīja gaismas iekārtu ražošanas biznesu kā atsevišķu kompāniju, atstājot sev tajā 17,5%. Eksperti uzskata, ka pārdodot šo daļu tagad, Siemens īstenos ļoti labu darījumu. Pēdējo 4 gadu laikā Osram vērtspapīru cena pieaugusi no €24 līdz €65. Jāpiebilst, ka šobrīd koncernam neizdosies atbrīvoties no visām savām akcijām: daļu papīru nāksies atstāt, lai apkalpotu aizņēmumu, kura termiņš beidzas 2019. gadā.

Pērn Osram galvenais izpilddirektors Olafs Berliens un Siemens vadītājs Džo Kezers nespēja vienoties par apgaismes produktu ražotāja tālākās attīstības stratēģiju. Kopsapulcē Berliens paziņoja, ka viņa izpratnē kompānijai jāfokusējas uz gaismas diožu čipiem, bet tradicionālo lampu ražošanas biznesu nepieciešams pārdot. Kezers kā liels Osram akcionārs šādu stratēģiju nodevēja par pārlieku riskantu.

Nesen Osram vadītājs tomēr izteica pateicību Kezeram par “pavadību un lielisku enkurakcionāra lomas pildīšanu kopš kompānijas iziešanas biržā un laikā, kad uzņēmums transformējās par augsti tehnoloģisku kompāniju”.

iQiyi IPO gaidās
Kompānijai Baidu piederošais serviss iQiyi plāno 2018. gadā īstenot IPO, kura procesā Ķīnā vispopulārākā straumēšanas kompānija, kas ir Netflix analogs, var tikt novērtēta par vairāk kā $8mljrd. Meklēšanas gigants Baidu vēlas saglabāt iQiyi kontrolpaketi arī pēc publiskā piedāvājuma izdarīšanas.

Straumēšanas servisam nepieciešams drošības spilvens, jo asu konkurenci tam rada platformas, kas pieder Alibaba un Tencent. Baidu, kas ievērojamus līdzekļus investē arī mākslīgajā intelektā un autonomajos transporta līdzekļos, nepieciešams iegādāties un radīt vairāk satura, lai noturētu savas līderpozīcijas online videoplatformu starpā.

Video kvalitāte ir izšķirošais faktors auditorijas noturēšanai un reklāmas ieņēmumu palielināšanai. Tencent un Alibaba gatavi tērēt vairāk naudas saturam. Piemēram, Tencent ieguldīja nozīmīgus līdzekļus Troņu spēļu un NBA maču translāciju iegādē.

iQiyi jūnijā paziņoja, ka risina pārrunas par dalīšanos ar papildu datiem un ienākumiem ar partneriem, tostarp Google, savas platformas uzturēšanai. Daudzi Google servisi, kas piedāvā saturu, piemēram, YouTube, Ķīnā joprojām vēl ir bloķēti, kas samazina amerikāņu kompānijas klātbūtnes iespējas šajā zemē.

iQiyi jau kļuvis par partneri kompānijai Netflix, kura meklē iespējas ieiet Ķīnas tirgū; tādējādi ķīniešu straumēšanas serviss palīdzēs Netflix pieaugošajai ekskluzīvo šovu bibliotēkai palielināt globālo auditoriju. Netflix pārsoļojis 100 mln abonentu robežu, iztiekot bez skatītājiem visvairāk apdzīvotajā pasaules valstī, kur valdība ierobežo noteikta veida satura pieejamību. Tikai dažas dienas pēc tam, kad Netflix uz vienošanās ar iQiyi pamata debitēja Ķīnā ar animācijas seriālu BoJack Horseman, tas tika izņemts no ķīniešu saita.

IBM peļņa kritusies par pusmiljardu
Pasaulē lielākā datorpakalpojumu piegādātāja atklājusi 3. ceturkšņa finanšu rezultātus. Tīrā peļņa salīdzinājumā ar attiecīgu periodu pērn mazinājusies no $3,2mljrd uz $2,73mljrd.

Stratēģiskie imperatīvi, pie kuriem IBM pieskaita mākoņu produktus, mākslīgo intelektu, analītiku, sociālos tīklus, mobilās tehnoloģijas un risinājumus informācijas drošības jomā, devuši $34,9mljrd lielus ienākumus pēdējo 12 mēnešu laikā.

Kognitīvo risinājumu – ieskaitot superdatoru Watson uz mākslīgā intelekta bāzes – biznesa ieņēmumi jūlijā-septembrī pieauguši par 4%, sasniedzot $4,40mljrd, pēc 2% lejupslīdes iepriekšējā ceturksnī. IBM analītisko, mobilo un mākoņu risinājumu ieņēmumi 3. ceturksnī pieauguši par attiecīgi 5%, 7% un 20%.

Jūlijā-septembrī kompānijas apgrozījums biznesa pakalpojumu (nodaļa Global Business Services) tirgū samazinājies par 2%. Tehnoloģisko pakalpojumu un mākoņu platformu sektorā ieņēmumi kritušies par 3%, līdz $8,5mljrd. 3. ceturksnī serveru nodaļa fiksēja apgrozījumu $7,1mljrd līmenī, kas ir par 10% vairāk, nekā attiecīgajā periodā pērn.

Honeywell nodalīs aerokosmisko virzienu
Amerikāņu rūpniecības korporācija Honeywell International līdz 2018. gada beigām izdalīs savas globālās distribūcijas un transporta sistēmas neatkarīgās kompānijas, kuru akcijas tiks publiski tirgotas biržā. Abas kompānijas, kas tiek novērtētas par $7,5mljrd, tiks nodalītas investora aktīvista Third Point, kas vēlas atsevišķi eksistējošu Honeywell aerokosmisko nodaļu, izdarītā spiediena rezultātā.

Plānotās aktīvu nodalīšanas transakcijas netiks apliktas ar nodokļiem. Tāpat Honeywell paziņojusi, ka 3. ceturksnī plāno gūt $1,75 lielu peļņu uz akciju pie $10,1mljrd apgrozījuma. 2017. gadā kopumā kompānijas peļņa uz akciju tiek plānota diapazonā $7,05-7,10 pret iepriekš prognozēto rādītāju $7,00-7,10.

BlackBerry izdodas atrast vietu tirgū
Kanādas kompānija, kas pērn teica atvadas pašražotiem telefoniem, fokusējoties uz programmnodrošinājuma pārdošanu, atskaitījusies par ceturkšņa peļņu – tā sasniegusi $0,05 uz akciju salīdzinājumā ar nulles līmeni pērn. Apgrozījums ceturksnī, kas noslēdzās 31. augustā, samazinājies no $352mln attiecīgajā iepriekšējā gada periodā uz $249mln. Tajā pat laikā šis rādītājs pieaudzis salīdzinājumā ar $244mln ceturksni iepriekš.

Tīrā peļņa ceturksnī sastādīja $19mln. Programmnodrošinājuma nodaļas ieņēmumi ceturksnī sasniedza $196mln, apsteidzot analītiķu prognozes, kas atradās diapazonā $174-176mln.

Izskatās, BlackBerry izdodas atrast savu vietu ārkārtīgi piesātinātajā IT tirgū. Agrāk kompānija ražoja viedtālruņus ar savu OS, tomēr galarezultātā zaudēja cīņu ar Android un iOS gadžetiem. Sekoja finanšu zaudējumu laikposms, BlackBerry samazināja darbinieku skaitu, cenšoties fokusēties uz korporatīvo sektoru, argumentējot ar savu gadžetu aizsargātības līmeni, tomēr tās pīr āga daļa viedtālruņu tirgū strauji saruka.

Rezultātā BlackBerry vadība padevās: uzņēmums paziņoja, ka vairs neražos mobilās ierīces ar savu zīmolu, bet koncentrēsies uz programmnodrošinājuma pārdošanu. Stratēģija nes augļus un BlackBerry izdevies panākt pozitīvu bilanci. Aizvadītajā ceturksnī kompānijas ieņēmumi sastādīja $286mln, lai arī attiecīgajā periodā pērn šis rādītājs bija $464mln. Finanšu gada ietvaros BlackBerry prognozē $920-950mln lielu apgrozījumu un pozitīvu bilanci.

Miljonāru skaits sasniedzis jaunu rekordu
Cilvēku skaits, kuriem pieder vismaz $1mln lieli aktīvi, 2016. gada beigās pārsniedzis 16,5mln. Pēc konsultāciju kompānijas Capgemini vērtējuma, pērn privāto personu, kuru īpašumā ir lieli aktīvi (High Net Worth Individuals, HNWI), skaits pieaudzis par 1,15mln (+7,5%). Kopējais HNWI valdījumā esošais aktīvu apjoms pieaudzis par 8,2%, sasniedzot jaunu rekordu – $63,5trlj.

Lielākā daļa cilvēku ar aktīviem vismaz $1mln apmērā dzīvo ASV, Japānā, Vācijā un Ķīnā: šo 4 valstu kontā ir aptuveni 2/3 pasaules miljonāru. Virknē valstu HNWI skaits 2016. gadā pieauga apsteidzošos tempos. Pirmajā vietā šajā ziņā atrodas Krievija, kurā miljonāru skaits pērn palielinājās par 30 tūkst (+19,7%), sasniedzot 182 tūkst. Tāpat ievērojami HNWI skaits pieauga Indonēzijā (+13,7%), Nīderlandē (+13,7%), Norvēģijā (+13,2%), Taizemē (+12,7%), Zviedrijā (+12,6%).

Saskaņā ar Capgemini pētījuma rezultātiem, vispopulārākais investēšanas veids miljonāru vidū bija ieguldījumi akcijās: 2017. gada 2. ceturksnī portfeļinvestīcijas fondu tirgos sasniedza 31,1% lielu īpatsvaru, kamēr 2016. gada caurmēra rādītājs bija 24,8%. Tāpat miljonāru īpatsvars, kuri devuši priekšroku līdzekļu glabāšanai skaidrā naudā, attiecīgi pieaudzis no 23,5% uz 27,3%. Interese investēt obligācijās HNWI vidū saglabājusies iepriekšējā līmenī – 18% apmērā.