Patēriņa un uzņēmumu izdevumu iekārtu iegādei pieaugums sekmējis ASV IKP izaugsmi 2. ceturksnī par 2,6% gada izteiksmē. Dati apstiprina, ka trauksmi viesušais ASV ekonomikas 1. cetrukšņa izaugsmes rādītājs +1,2% nav izrādījies tendences sākums. 2. ceturksnī patērētāju izdevumi gada izteiksmē pieauga par 2,8%, biznesa investīcijas iekārtās palielinājās par 8,2%.

19 eirozonas valstu ekonomika 2. ceturksnī salīdzinājumā ar atbilstošu periodu pērn izaugusi par 2,2%; 1. ceturksnī šis rādītājs bija +1,9%. 28 ES valstu IKP aprīlī-jūnijā palielinājās par 2,3%. Jūnija sākumā ECB paaugstināja eirozonas izaugsmes prognozi šim gadam no 1,8% uz 1,9%, bet 2018. gadam – no 1,7% uz 1,8%.

Apbrīnojamu noturību 2. ceturksnī demonstrējusi Ķīnas ekonomika: IKP gada izteiksmē pieaudzis tikpat strauji, kā 1. ceturksnī – par 6,9% (Wall Street Journal prognoze bija 6,8%). Stabilas ārzemju piegādes un noturīgs iekšējais patēriņš ļāvuši kompensēt investīciju tempa palēnināšanos.

Japānas ekonomika augusi sesto ceturksni pēc kārtas, turpinot ilgstošāko izaugsmes periodu pēdējo 10 gadu laikā – spēcīgs iekšējais individuālais pieprasījums kompensējis eksporta vājināšanos. Uzlēcošās Saules zemes IKP pieaugums 2. ceturksnī ir 4% salīdzinājumā ar attiecīgu periodu pērn. Kompāniju izdevumi aprīlī-jūnijā gada izteiksmē pieauga par 2,4%, kamēr prognozēti tika 1,2%.

Capital Economics: savādākas prognozes
Lielākā daļa attīstības valstu, ieskaitot Brazīliju, Krieviju, Indiju, piedzīvos ciklisku izaugsmi no 2017. līdz 2018. gadam, kamēr tajā pat laikā sagaidāma palēnināšanās Ķīnā, paredz pētījumu kompānija Capital Economics, kuras nākotnes skatījums ievērojami atšķiras no caurmēra prognozes valstu šķērsgriezumā.

Centrālās un Austrumeiropas valstīs noturīga izaugsme dažu ceturkšņu laikā būs īpaši izteikta – iekams iestāsies palēninājums, uzskata Capital Economics.

Pētījumu kompānijas ekspertu novērtējumi izrādījušies daudz optimistiskāki, nekā konsensusa prognozes, attiecībā uz Brazīliju, DĀR, Ukrainu. Tajā pat laikā Capital Economics prognoze attiecībā uz Ķīnu, Indiju, Saūda Arābiju izrādījusies daudz piesardzīgāka salīdzinoši ar caurmēra prognozi.

Pieci līderi, kuru perspektīvas pētījumu kompānijas skatījumā caurmērā 2017. un 2018. gadā uzlabosies: Etiopija – IKP pieaugums par 7,8%, +0,9 procentpunkti (PP) pret konsensusu; Gana – IKP izaugsme par 6,8%, -0,9PP pret konsensusu; Bangladeša -+6,5%, +0,1PP; Filipīnas -+6,5%, +0,1PP; Indija -+6,4%, -1,0PP.

Piecas atpaliekošās valstis: Venecuēla – IKP samazinājums par 2,5%, +1,7PP pret konsensusu; Saūda Arābija – pieaugums par 0,2%, -0,7PP pret konsensusu; Čīle -+1,7%, -0,4PP; DĀR -+1,8%, +0,7PP; Katara -+1,9%, -0,7PP.

Jauns Dow rekords
Indekss Dow Jones Industrial Average, kuru veido tādu lielāko amerikāņu kompāniju kā Apple, Boeing, Goldman Sachs, McDonald’s akciju kursi, 2. augustā pirmoreiz vēsturē pārsniedza 22 000 punktu atzīmi. 21 000 punktu latiņu Dow pārvarēja 1. martā, 20 000 punktu – šī gada 25. janvārī.

ECB kontrolēs eirozonas pensiju fondus
ECB pieprasīs, lai eirozonas pensiju fondi sniegtu daudz detalizētāku informāciju par savām operācijām. Regulators apgalvo, ka tas nepietiekamā pakāpē kontrolē milzīgu sektoru, kas vitāli svarīgs naudas un kredīta politikas izmainīšanai.

Ar 50mln klientu un €2,5trlj lieliem aktīviem to rīcībā eirozonas pensiju fondi pieskaitāmi lielākajiem un ātri augošajiem investoriem. Tas padara tos ļoti nozīmīgus priekš ECB tajā aspektā, lai regulators varētu novērtēt īstenotās politikas efektivitāti – jo īpaši ļoti zemo likmju periodā, kad atsevišķi investori šaubās par savu līdzekļu spēju ģenerēt pietiekamu peļņu pensijas gadiem.

Fondiem – izņemot tos, kurus izveidojušas korporācijas vai kredītiestādes – būs jāatklāj informācija, kas saistīta ar transakciju drošību, kā arī jāsniedz dati par aktīviem un saistībām, sadalot informāciju pa ekonomikas sektoriem un termiņiem, kā arī ģeogrāfiskajā griezumā.

Bitcoin iesoļo obligāciju pasaulē
Tokijas finanšu informācijas provaiders Fisco eksperimentē, laižot pārdošanā bitkoinos nominētas obligācijas, jo ir pārliecināts, ka digitālā valūta Japānā beigu galā kļūs par likumdošanā ļoti precīzi definētu finanšu aktīvu.

Fisco apakšuzņēmums izlaidis trīsgadīgās obligācijas par 200 bitkoiniem par labu citai Fisco grupas kompānijai, kas ir pirmais šāda veida darījums Uzlēcošās Saules zemē. Pēc kompānijas produktu direktora Masajuki Taširo vārdiem, viens no izlaišanas mērķiem bijis testēt bondu spēju kļūt par noderīgu līdzekļu piesaistes instrumentu.

Eksperiments kalpo par kārtējo apliecinājumu tam, kā kompānijas un investori visā pasaulē meklē iespējas pelnīt ar bitkoinu. Daži investori pievērsušies digitālajām valūtām kā aizsargaktīvam uz spriedzes starp ASV un Ziemeļkoreju fona.

Japāna, kur regulatori sasnieguši lielāku progresu likumdošanas attiecībā uz kriptovalūtām izstrādē, nekā citās valstīs, kļūst par vienu no galvenajiem centriem, kur tiek eksperimentēts ar blokķēžu iespējām.

“Mēs sagaidām, ka bitkoins beigās tiks atzīts par finanšu produktu” atbilstoši vietējai likumdošanai, kas regulē finanšu instrumentus, atzīmēja M. Taširo.

Premjera Sindzo Abes valdība 1. aprīlī legalizēja kriptovalūtas kā maksājuma formu, kā arī fiksēja attiecīgus audita un drošības noteikumus. Jūlijā regulatori sāka atbrīvot darījumus ar bitkoinu no 8% PVN, pozicionējot kriptovalūtu līdztekus tādiem finanšu produktiem kā akcijas un obligācijas.

Juridiskā skaidrība deva zaļo gaismu japāņu kompāniju eksperimentiem ar instrumentiem, kas bāzēti uz blokķēdes tehnoloģiju. Peach Aviation plāno pieņemt bitkoinus lidojumu biļešu rezervēšanas apmaksai jau šogad. Finanšu sektorā SBI Holdings ar jūliju sāka izmantot blokķēdi naudas pārskaitījumu veikšanai, bet Sumitomo Mitsui Financial Group pievienojās kompāniju pulkam, kas gatavojas izmantot šo tehnoloģiju norēķinu jomā.

Tesla piesaistījusi $1,8mljrd
Elektromobiļu ražotāja Tesla laidusi klajā savas pirmās augsta ienesīguma obligācijas. Sakarā ar milzīgo pieprasījumu, šo vērtspapīru izvietošanas apjoms sākotnēji ieplānoto pārsniedza par $300mln, sastādot $1,8mljrd. 11. augustā investori ieguldīja kompānijā Tesla papildus līdzekļus pret nenodrošinātām akcijām ar dzēšanas termiņu 2025. gadā.

Šo naudu Īlona Maska uzņēmums plāno virzīt sava jaunā “tautas elektromobiļa” Model 3 (plānotā bāzes cena – $35tkst) ražošanas paplašināšanā. Piegādājot pavisam 47 100 automobiļus 1. pusgadā, Tesla īstenojusi savu pārdošanas plānu. Kompānija paziņojusi, ka piegādes varēja būt vēl labākas, ja vien nebūtu iestājies “nopietns” akumulatora bateriju ražošanas deficīts.

Tesla tirgus kapitalizācijas līmenis daļēji iedvesmo investorus: kompānijas vērtība ievērojami pārsniedz tās parādu – $8mljrd. Daudzi investori uzskata, ka Tesla drīz būs peļņu nesoša – ņemot vērā augstu sākotnējo pieprasījumu pēc Model 3 un kompānijas vadošās pozīcijas elektromobiļu tirgū.

Pieprasījums pēc Tesla obligācijām kārtējo reizi apliecina investoru milzīgo interesi par korporatīvajiem bondiem pie pašreizējā valsts obligāciju ienesīguma līmeņa. Ieguldītājiem patlaban trūkst finansēšanas objektu, kuriem būtu salīdzinoši augsta atdeve. Garantēta ienākuma gūšanas avotu daudzums samazinājies, kas investoriem liek izšķirties par līdzekļu riskantāku izvietošanu.

Kādā jomā Apple apsteidz Turciju, Norvēģiju, Zviedriju
Jau ik ceturksni Apple liek pacelt uzacis, ieraugot gigantisko keša apjomu kompānijas bilancē: 2. ceturksnī tas sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu – $262mljrd. Saprotams, šī nauda mieru nemīl, un tiek investēta dažādos vērtspapīros. Gandrīz visu šo līdzekļu apjomu pārvalda kompānija Braeburn Capital.

Tātad Apple rīcībā būtībā tagad ir papīru apjoms, kas salīdzināms ar pasaulē lielākā fonda Bridgewater pārvaldīto līdzekļu (ap $200mljrd) daudzumu.

Apple ir viens no pasaulē lielākajiem valsts obligāciju turētājiem. Tajās kompānija ieguldījusi $51,5mljrd; apmēram $30mljrd izvietoti īstermiņa papīros, pārējie – garāka termiņa bondos.

Ja iztēlosimies, ka Apple ir nevis komerciāla organizācija, bet gan valsts, tad veikto investīciju ASV valsts obligācijās apjoma ziņā tā ieņemtu 24. vietu. Šajā reitingā tā apsteigtu Turciju ($49,5mljrd), Norvēģiju ($48,3mljrd), Zviedriju ($40,8mljrd).

Tomēr Apple iemīļotie aktīvi ir korporatīvie vērtspapīri. 2. ceturksnī ieguldījumi tajos sasniedza jaunu vēsturisko maksimumu, pārsniedzot $150mljrd; pirms 5 gadiem šādu investīciju apjoms sastādīja $54,6mljrd.

Var pat pieņemt – ja Apple profila bizness kādudien arī piedzīvotu fiasko, kompānija var mēģināt aktīvi pievērsties saviem fondiem.

Oracle konkurente MongoDB plāno IPO
Ņujorkas startaps MongoDB, kas izstrādā tāda pat nosaukuma datu bāžu pārvaldes sistēmu, kas balstīta uz koncepciju NoSQL, gatavojas īstenot publisko akciju piedāvājumu līdz šī gada beigām. MongoDB klientu sarakstā ir ap 600 kompāniju un organizāciju, tostarp eBay un populārākais amerikāņu sludinājumu serviss Craigslist. Startapa klientu vidū ir arī Volstrītas firmas, kas specializējušās augstfrekvenču algoritmu izmantošanā, ieskaitot Goldman Sachs.

Gada sākumā medijos parādījās informācija par MongoDB datu bāzēm veiktajiem uzbrukumiem – tie apdraud visus servisus, kuri izmanto šo programmatūru. Medības uz neaizsargātajiem MongoDB serveriem sarīkoja ap 12 hakeru grupu, pieprasot saviem upuriem izpirkumu.

Vienlaikus analītiķi brīdina, ka maksāt hakeriem visdrīzāk ir bezjēdzīgi, jo uzbrucēji vienkārši nekopē bāžu saturu, līdz ar to nav spējīgi to atgriezt likumīgajiem īpašniekiem. Eksperti akcentē, ka trūkumu MongoDB pārvaldes sistēmā nav; hakeri uzbrūk nepareizi pielāgotam MongoDB produktam, jo administratori bieži vien sevi neapgrūtina ar konfigurācijas jautājumu.

Autogiganti apsver biznesa saskaldīšanu
Fiat Chrysler aplūko iespēju atdalīt luksusklases zīmolus Maserati un Alfa Romeo no koncerna apakšnodaļas. Fiat Chrysler sen īsteno biznesa saskaldīšanas politiku: 2015. gadā tika atdalīts zīmols Ferrari. Pēc zināma laika koncerna vadība secināja, ka šis solis padarījis biznesu vēl efektīvāku, tika pieņemts lēmums – turpināt.

2015. gada oktobrī itāļu sporta mašīnu ražotājs Ferrari Ņujorkā notikušā publiskā akciju piedāvājuma ietvaros piesaistīja $893mln, bet kompānijas tirgus kapitalizācija sasniedza $9,8mljrd līmeni. Pērn Ferrari akciju vērtība pieauga vairāk kā divkārt; šobrīd viens autozīmola papīrs maksā ap $115.

Saskaņā ar jaunāko informāciju, zīmoli Maserati un Alfa Romeo patlaban tiek novērtēti par $8mljrd. Fiat Chrysler vadība cer, ka zīmoli atkārtos Ferrari panākumus.

Lai arī uzņēmuma pārstāvji to vēl nekomentē, koncerna Daimler vadītājs Dīters Cetše un finanšu direktors Bodo Vebers sastādījuši plānu Mercedes-Benz biznesa sadalīšanai 3 apakš vienībās, kurām jāgūst daudz autonomākas pārvaldes iespējas: kravas mašīnu un autobusu ražošana, vieglo un vieglo komercautomobiļu ražošana, kā arī dažādu finanšu pakalpojumu sniegšana.

Iespējams, Daimler saskaldīšana notiks 2019. gada aprīlī.

Jaunā Angry Birds filma mudina uz
Somu kompānija Rovio, populārās mobilās spēles Angry Birds izstrādātāja, plāno septembrī īstenot IPO par $2mljrd. Uzņēmums var pārdot akcijas par $400mln listinga procesā vietējā biržā. Tomēr galīgais lēmums par IPO īstenošanas nosacījumiem nav pieņemts; kompānija no tā vēl var atteikties.

Publiskā akciju piedāvājuma rezultātā gūtie līdzekļi tiktu izmantoti, lai finansētu otro filmu pēc Angry Birds motīviem; tās parādīšanās ekrānos paredzēta 2019. gadā. Kases ieņēmumi no pirmās lentas, kas pie skatītājiem nāca 2016. gadā, sastādīja ap $350mln. Līdztekus tam Rovio ar IPO gūto finansējumu var izmantot Angry Birds un citu spēļu jaunu versiju radīšanai un mārketingam.

Pērn kompānijas ienākumi pieauga par 34%, sastādot vairāk nekā $190mln.

Cīņa pa Air Berlin
Īrijas lidkompānija Ryanair nopietni apsver iespēju piedalīties nesen bankrotējušās Air Berlin tenderī. Vispirms Ryanair grib gūt pieeju Air Berlin finanšu dokumentiem, jo īru loukosteru interesē informācija par līzingiem, darba kontraktiem, kā arī ar lidostām slēgto līgumu nosacījumi – lai noteiktu nepieciešamās restrukturizācijas mērogus.

Agrāk īru lidkompānijas vadība nosūtīja ES pretmonopolu resoram sūdzību par Vācijas valdības rīcību, jo ir pārliecināta, ka starp vācu varas iestādēm un bankrotējušo Air Berlin pastāvējusi slepena vienošanās. Vācijas Ekonomikas ministrija noraidīja apvainojumus par to, ka valsts garantijas kredītam €150mln apmērā Berlīnes lidkompānijai tikušas piešķirtas tālab, lai Air Berlin nonāktu Lufthansa īpašumā bez parādiem.

Savukārt pati Lufthansa jau izteikusi oficiālu piedāvājumu iegādāties Air Berlin biznesa lielāko daļu, ieskaitot tās Austrijas meitasuzņēmumu – aviokompāniju Niki.

Ryanair līdztekus Air Berlin iegādei interesē arī izputējusī itāļu Alitalia. Lielākās Itālijas lidkompānijas vadība pieņēma lēmumu uzsākt bankrota procedūru maijā, kad Alitalia darbinieki atteicās atbalstīt restrukturizācijas plānu.

Maikls O’Līrijs, Ryanair galvenais izpilddirektors, izteicis prognozi par aviācijas nozares attīstību tuvākajā perspektīvā. Viņaprāt, pēc 5 gadiem Eiropā paliks 4 vai 5 aviācijas biznesa grupas: Ryanair, Lufthansa, Air France-KLM, British Airways un, iespējams, easyJet.

Samsung rekordpeļņa
Dienvidkorejas korporācija 2. ceturksnī guvusi rekordlielu tīro peļņu, kas gada izteiksmē pieaugusi par 89%, sasniedzot $9,9mljrd. Vienlaikus ieņēmumi auguši par 20%, to apjoms – $54,2mljrd.

Tik iespaidīgi finanšu rezultāti saistāmi ar veiksmīgu displeju realizāciju; sava loma šeit arī atmiņas čipu cenu izaugsmei šī produkta deficīta dēļ. Mikroprocesoru ražošanas nodaļas ieņēmumi 2. ceturksnī palielinājušies par 8%, kas Samsung ļāvis kļūt par līderi šajā tirgū. Eksperti prognozē, ka arī turpmāk šogad kompānijas apgrozījums mikroshēmu tirgū turpinās pieaugt.

Ļoti veiksmīgi 2. ceturksnī ritēja arī viedtālruņu līnijas flagmaņu – Galaxy S8 un S8+ – realizācija. Mobilo telefonu apakšnodaļas rezultāti pārspēja daudzu analītiķu prognozes, lai arī pārdošanas ieņēmumi šajā biznesa segmentā tomēr samazinājās gandrīz par 5%.

Facebook kapitalizācija sasniegusi $480mljrd
Kompānija 2. ceturksnī palielinājusi tīrās peļņas apjomu par 71%, pateicoties ievērojamam reklāmas ienākumu pieaugumam, kā rezultātā Facebook akciju kurss sasniedza rekordaugstumus. Kompānijas tīrā peļņa aprīlī-jūnijā sastādīja $3,89mljrd salīdzinājumā ar $2,28mljrd analoģiskā laika posmā pērn. Kompānijas apgrozījums pieaudzis par 45% – no $6,44mljrd uz $9,32mljrd.

Facebook ienākumi no reklāmas izvietošanas 2. ceturksnī palielinājušies par 47%, sasniedzot $9,16mljrd. 87% reklāmas ieņēmumu kompānija guva ar mobilo ierīču starpniecību, kamēr pērnajā periodā šis īpatsvars sastādīja 84%.

Facebook mēneša auditorija aprīlī-jūnijā pieauga par 17% gada izteiksmē un sastādīja 2,01mljrd cilvēku, kamēr prognozētais līmenis bija 1,93mljrd. Lai arī skaitļi ir grandiozi, pētniecības kompānija EMarketer paredz, ka Facebook lietotāju auditorija vecumā no 12 līdz 17 gadiem šogad samazināsies par 3,4% salīdzinājumā ar pērngadu. Kompānijai nepieciešams audzēt lojalitāti auditorijas visjaunāko pārstāvju vidū: ieradums apmeklēt sociālo tīklu saglabāsies arī, kad viņi pieaugs un kļūs par galvenajiem Facebook reklāmas klientiem.

Jāatzīmē – labi, ka Marka Cukerberga uzņēmumam pieder arī serviss Instagram: tieši uz turieni, saskaņā ar EMarketer aplēsēm, pārplūdīs Facebook “pazaudētie” tīneidžeri; vēl viena izvēle viņiem – Snapchat.

Facebook kapitalizācija kopš gada sākuma pieaugusi par 44%, sasniedzot $480mljrd.

Alphabet atskaiti sabojāja EK sods
Holdings Alphabet, kura sastāvā ietilpst korporācija Google, paziņojis par tīrās peļņas rekordkritumu kopš 2008. gada; 2. ceturksnī šis rādītājs sarucis gandrīz par trešdaļu, sastādot $3,5mljrd. Pēc ceturkšņa atskaites parādīšanās Alphabet vērtspapīru kurss uzreiz noslīdēja par 3%.

Holdinga ienākumi 2. ceturksnī pieauguši par 21%, sasniedzot $26mljrd. Alphabet vadība atzīmējusi, ka izdevumi pieaug straujāk, nekā noiets, un tēriņi saglabāsies augstā līmenī. Šāda dinamika saistīta ar apstākli, ka guglēšana arvien vairāk saistāma ar mobilajām ierīcēm.

Galvenais faktors, kas sabojājis Alphabet atskaiti, ir EK uzliktais rekordsods Google $2,7mljrd apmērā, kura pamatojums – ļaunprātīga dominējošā stāvokļa tirgū izmantošana servisa Google Shopping virzīšanā.

Caterpillar iespaidīgais izrāviens
Amerikāņu koncerna Caterpillar tīrā peļņa, kas attiecināma uz parasto akciju turētājiem, pirmajā pusgadā pieaugusi par vairāk nekā 21%, sastādot $994mln. Viena no pasaulē lielākajiem celtniecības un kalnrūpniecības nozaru apgādātājiem atskaitē norādīts, ka augstie rezultāti saistīti gan ar augstu pieprasījumu pēc kompānijas produkcijas, gan ar savu izdevumu kontroli.

Uzņēmuma prognoze šī gada beigām: peļņa uz vienu akciju sasniegs $3,5; rādītājs varētu būt arī augstāks, taču Caterpillar šogad īsteno izdevumu restrukturizācijas procesu.