Jūlija mēnesī atjaunotajā dokumentā Pasaules ekonomikas perspektīva SVF kopš aprīļa saglabājis nemainīgas galvenās prognozes: globālais IKP šogad pieaugs par 3,5% un par 3,6% – 2018. gadā.

Toties samazināta ASV ekonomikas izaugsmes prognoze līdz 2,1% gan 2017., gan 2018. gadam, kas ir mazāk par SVF pirms trim mēnešiem paustajiem novērtējumiem – attiecīgi 2,3% un 2,5%.

Tiek paredzēts spēcīgs izaugsmes impulss eirozonā 2018. gadā; SVF tai paaugstinājis izaugsmes prognozi šim gadam uz 1,9%, kas par 0,2 procentpunktiem augstāk, nekā tā bija aprīlī.

No Ķīnas SVF šogad sagaida izaugsmi 6,7% apjomā; aprīļa prognoze bija par 0,1 procentpunktu zemāka. 2018. gadam Ķīnas IKP prognoze 3 mēnešu laikā pieaugusi par 0,2 procentpunktiem, sasniedzot 6,4%. Starptautiskajā Valūtas fondā atzīmējuši – šis novērtējums balstīts uz pieņēmumu, ka Ķīna uzturēs augstu valsts investīciju līmeni.

Neparasts resursu cenu kritums
Indekss Bloomberg Commodity aprīlī-jūnijā samazinājās par 3,2%; pavisam tas pirmajā pusgadā krities par gandrīz 6%, pie tam lielāko lejupslīdi demonstrējušas naftas un gāzes cenas. Goldman Sachs vadošais finanšu direktors Martins Čavess izteicies, ka 73 ceturkšņu laikā, kopš Goldman ir publiska kompānija, šī gada 2. ceturksnis bijis “sliktākais izejvielu biznesam”.

Tirgi baidās no stingrākas monetārās politikas
Obligāciju tirgus investori uztraukušies. Kopš 2009. gada centrobankas aktīvi atbalstījušas finanšu tirgus, saglabājot refinansēšanas likmi zemā līmenī un iegādājoties obligācijas par triljoniem dolāru. Tomēr pēdējās nedēļās daži regulatori devuši arvien nepārprotamākus majienus par mīkstināšanas politikas izbeigšanu.

FRS lēni ceļ aizdevuma likmi un runā par savas bilances apjoma mazināšanu. Kanādas banka jūlijā paaugstināja likmi pirmoreiz pēdējo 7 gadu laikā. Tāpat arī Anglijas bankas vadītājs Marks Kārnijs licis saprast, ka likmes paaugstināšana – viena no regulatora prioritātēm.

Lielu šoku tirgus piedzīvoja 27. jūnijā, kad ECB vadītājs Mario Dragi paziņoja, ka “deflācijas spēkus izspiež reflācijas [spēki]”. Uzreiz tika fiksēts straujš obligāciju ienesīguma lēciens; drīz Dragi koriģēja savus vārdus – tirgus uz teikto bija pārlieku nervozi reaģējis.

Izskanējuši pieņēmumi, ka centrobankas viena ar otru saskaņo savus komentārus. Taču pastāv daudz vienkāršāks skaidrojums: tās reaģē uz vieniem un tiem pašiem faktoriem. Globālā izaugsme 2016. gada otrajā pusē paātrinājusies, kas centrobankām ļāvis samazināt stimulēšanas programmas.

Tomēr patlaban lielākajā daļā valstu saglabājas visai zems inflācijas līmenis. Saskaņā ar investīciju bankas Jefferies datiem, globālā tirdzniecība un rūpnieciskā ražošana aizvadītajā 2. ceturksnī pieaugusi mazāk kā par 2% gada griezumā. Indikatori liecina, ka centrobankām būs jārīkojas ārkārtīgi uzmanīgi.

Monetāro stimulēšanu daudz vieglāk uzsākt, nekā pabeigt. Pagājis vairāk kā ceturtdaļgadsimts, kopš plīsa Japānas burbulis, tomēr Japānas banka vēl līdz šim pumpē naudu ekonomikā un cenšas noturēt desmitgadīgo obligāciju ienesīgumu tuvu nullei.

Akciju un obligāciju tirgi: gaidāma rokāde?
Prognozes par investīciju globālu pārplūdi no obligāciju uz akciju tirgiem šogad nav attaisnojušās uz parādpapīru zema ienesīguma fona. Tomēr dažas pazīmes liecina, ka tirgi atrodas uz pārbīdes sliekšņa: pagaidām šogad ieguldījumi akcijās nesuši augstākus ienākumus.

Pēc Credit Suisse datiem, slīdošais pasaules 5 gadu ienākumu no akcijām indikators, ņemot vērā standartnovirzi pēdējo 3 mēnešu laikā, pārsniedza no valsts obligācijām gūto peļņu. Tas palielina investīciju pārorientēšanās uz akcijām iespējamību.

Apsteidzošā bondu dinamika pēc 2008. gada finanšu krīzes, risku nepieņemšana un akcijām nelabvēlīgs regulatīvais režīms palīdzēja nodrošināt pārsvaru instrumentiem ar fiksētu ienesīgumu. Globāli obligāciju fondos kopš 2009. gada fiksēta tīra pieplūde $1,3trlj apjomā, kamēr investīcijas akciju fondos sastādīja $600mljrd, liecina EPFR Global dati.

Šī gada pirmajā pusē obligāciju fondi piesaistīja $204mljrd, kamēr līdzekļu pieplūdums akciju fondos bija $167mljrd. Fondu tirgu volatilitātes mazināšanās šogad var mudināt pensiju fondus un sistēmtreiderus palielināt ieguldījumus akcijās uz bondu rēķina, lai arī iespaidīga pārbīde tuvākajos mēnešos nav sagaidāma – priekš tā obligāciju ienesīgumam jāsasniedz daudz augstāki līmeņi.

Apple milzīgā ietekme
Kas visvairāk iespaido fondu tirgu dinamiku? Bieži tiek uzskatīts, ka tās ir Goldman Sachs, JPMorgan Chase vai FRS, jo bieži realizē daudziem neieraugāmas stratēģijas. Taču varbūt ka fondu tirgu visvairāk iespaido Apple, kas ir viena no 3 tirgū esošajām kompānijām, kuru vērtība visdrīzāk var sasniegt $1trlj. Taču, atšķirībā no divām citām milzīgajām konkurentēm – Amazon un Alphabet -, Apple iekļauta uzreiz 3 indeksos.

Kompānija tajos vairāk nekā tikai vienkārši iekļauta – faktiski tā nosaka toni, būdama vissvarīgākā NASDAQ 100 (11,6%), S&P 500 (3,6%) un Dow Jones Industrial Average (4,6%) daļa. Gigantiskā uzņēmuma ietekme uz indeksiem ir tik nozīmīga, ka S&P Dow Jones bija spiests radīt divu indeksu versijas – S&P 500 un S&P 500 Information Technology Sector bez Apple.

Secinājums – izvēlēties NASDAQ 100, S&P 500 un Dow Jones Industrial Average, nezinot, kas notiks ar Apple, līdzinās atvaļinājuma plānošanai Karību salās, nenoskaidrojot, kad iestāsies viesuļvētru periods.

Vai visi ceļi vedīs uz Londonu?
Sagaidāmās izmaiņas listinga noteikumos Lielbritānijā var vairāk piesaistīt Londonas fondu tirgum kompānijas ar valsts kapitālu, par cik ar naftu bagāto valstu valdības gatavas izpārdošanu vilnim.

Savukārt daži investori un korporatīvās pārvaldes grupas komentē, ka britu vektors – padarīt kapitāla tirgus pievilcīgākus valsts kontrolētām kompānijām, mīkstinot noteikumus, var pazemināt kompāniju kvalitāti fondu biržā un padarīt akcionārus mazāk aizsargātus, pēkšņi risinoties neparedzētiem notikumiem.

Lielbritānijas finanšu regulators piedāvā jaunu kategoriju “premium” valsts kompānijām – tās mērķis padarīt tirgu daudz pievilcīgāku Saūda Arābijas naftas giganta Aramco IPO, kas, kā tiek paredzēts, kļūs par lielāko sākotnējo publisko piedāvājumu pasaulē.

Finanšu lobistu grupas šo soli akceptējušas. Kapitāla tirgus juristi akcentē, ka noteikumu izmaiņas līdztekus Saūda Arābijai skars virkni citu valstu – Kazahstānu, Krieviju, Rumāniju, Grieķiju -, kurām arī ir aktīvu privatizācijas plāni. Brexit īstenošanas priekšvakarā Londona šķiet ļoti pievilcīga ārpus Eiropas esošajām valstīm. Melnā zelta zemās cenas stimulējušas privatizāciju Tuvajos Austrumos: Saūda Arābija, Omāna un Abu Dabī pērn darīja zināmus savus nodomus pārdot daļu savu naftas aktīvu.

Londona aizvadītajā pusgadā arvien pārliecinošāk sevi piesaka kā pārrobežu publisko piedāvājumu izvietošanas centrs. Tās aktivitāte pārrobežu IPO jomā divkāršojusies: no 29 darījumiem 2016. gada pirmajā pusē uz 59 šī gada pirmajos 6 mēnešos; kopējais IPO apjoms attiecīgi pieaudzis no £5,8mljrd uz £12,2mljrd. Jāpiebilst, ka pārrobežu IPO jomā globālās līderes pozīcijā atrodas Honkonga.

Daži Lielbritānijā drīz sagaidāmie IPO
Lai cik tiek runāts par Saudi Aramco IPO, vērts pievērst uzmanību arī citiem paredzamiem publiskajiem akciju piedāvājumiem Londonā.

Kuwait Energy
Tai jūnijā bija jākļūst par pirmo OPEC kompāniju, kura veikusi listingu Londonā. Tomēr tā izvēlējusies savā rīcībā paņemt laiku; Kuwait Energy izpildpriekšsēdētājs Mansurs Aboukhamsens paziņojis: “Mēs strauji palielinām ražošanu, jo īpaši savā Irākas aktīvā Block 9.” 2005. gada dibinātās kompānijas portfelī atrodas naftas un gāzes aktīvi Ēģiptē, Irākā, Jemenā, Omānā; tās pierādīto un iespējamo rezervju apjoms ir 818mln barelu naftas ekvivalenta.

Qiuz
Fast fashion sieviešu apģērbu kompānija, kas soļo pa Boohoo un ASOS taku. Dibināta 1993. gadā Glazgovā, to raksturo daudzkanālu biznesa modelis; IPO sagaidāms 28. jūlijā. Zīmolam patlaban pieder 73 atsevišķi veikali un 165 koncesijas Apvienotajā Karalistē un Īrijā; tāpat Quiz vēl citās valstīs ir 65 franšīzes, koncesijas, noieta partneri un online partneri. Apgrozījums: £90mln.

Hipgnosis Songs Fund
Izmantojot ap vasaras mūzikas festivāliem valdošo ažiotāžu, fonds augustā investoriem ļaus gūt pieeju lieliskām dziesmām un ar to saistītajām autortiesībām. Firmas publicētais katalogs satur vairāk nekā 1000 tādu mākslinieku kā Adele, Beyonce, Flo Rida, Jay Z, Kanye West, Rhianna, Snoop Dogg un citu skaņdarbus. Hipgnosis Songs dibinātājs Merks Merkuriadiss, kurš bijis Guns N’Roses, Džima Morisija, Iron Maiden, Beyonce un Eltona Džona menedžeris, notēmējis uz firmas tirgus kapitalizāciju £200mln vērtībā ar IPO palīdzību.

nanoFlowcell
Tāpat publiskā piedāvājuma plānus lolo nanoFlowcell, Eiropas tehnoloģiju kompānija, kas fokusējusies uz elektroenerģijas uzglabāšanas risinājumiem un elektromobiļiem. Patlaban tā atrodas restrukturizācijas procesā, pārceļoties no Lihtenšteinas un Šveici, kur tiek reģistrēti visi tās patenti, zīmoli un intelektuālais īpašums.

Citi pretendenti
Dažādas ziņas uzvedina uz domām, ka privātais fonds Apollo apsver publisko piedāvājumu kompānijai Aurum, kas visvairāk pazīstama kā prestižās juvelierizstrādājumu kompānijas Goldsmiths īpašniece. Stingra apņēmība veikt listingu šogad Londonā ir Travelex un AAE biržas īpašniecei United Global. Tāpat par to pašu domā Izraēlas dimantu ieguves uzņēmums Shefa Yamim.

Satraukums Ķīnas elektronisko spēļu sektorā
Tikai vienas tirdzniecības sesijas laikā – 4. jūlijā – Āzijas visdārgākās kompānijas – Tencent (tirgus kapitalizācija: 2,6trlj Honkongas dolāru jeb $333mljrd) – akcijas kritās par 4,1%. Iemesls – laikraksts People’s Daily asā valodā uzrakstītā lielā materiālā “sociālās spēles” nodēvēja par “indi” un konstatēja: bērniem veidojas visīstākā atkarība, kas salīdzināma ar pierašanu pie narkotiskajām vielām.

Ķīnā norisinās nopietna cīņa pret spēļu māniju, kas tiek virzīta caur oficiālajiem plašsaziņas līdzekļiem; lielu kompāniju akcijas krītas pēc katras publikācijas.