Janvāris mēdz noteikt to, kā akciju tirgum ies visā atlikušajā gadādb.lv

Janvāri dažādās dzīves jomās var saistīt ar jaunu atskaites posmu, kad, piemēram, notiek dažādu jaunā gada apņemšanos īstenošanas bums. Tāpat janvāris ievada periodu, kad var skaidri nospraust termiņus un plānus nākamajam gadam. Arī investīciju pasaulē ir līdzīgi, un janvāris var kalpot par periodu, kad vēlreiz pārvērtēt savu ieguldījumu riskus, atmest nederīgo un veikt jaunus ieguldījumus.

Kāds janvāris…

Vēsture liecina, ka akciju cenu virzībai janvārī var būt liela ietekme uz to, kāds noskaņojums biržās būs arī atlikušajā gadā. Tā saucamā «janvāra barometra» hipotēze paredz, ka gada pirmais mēnesis parasti ir priekšvēstnesis tam, kāds akciju tirgos būs viss gads. Proti, ja janvāra skatījumā pasaules ietekmīgākajā akciju tirgū – ASV – ir vērojama cenu palielināšanās, tad veiksmīgs akcijām var izrādīties arī viss atlikušais gads kopumā.

Jau agrāk rakstīts, ka «janvāra barometra» likums vēsturiski izrādījies apbrīnojami precīzs. Piemēram, S&P Capital IQ apkopotie dati liecina, ka kopš 1945. gada tajos gados, kad janvāra skatījumā ASV akciju cenas pieaugušas, ASV Standard & Poor’s 500 (S&P 500) vērtība palielinājusies arī visa gada ietvaros 84% gadījumu. Turklāt šādos gadījumos S&P 500 vērtība atlikušajā gadā pieaugusi samērā strauji – vidēji par 11,5%.

Labs sākums vienmēr psiholoģiski ir ļoti svarīgs, un attiecībā uz akciju tirgiem varētu teikt, ka līdz ar veiksmīgu (vai neveiksmīgu) janvāri investoru galvās acīmredzot nosēžas pieņēmumi par to, kādas tirgū būs tendences nedaudz ilgākā termiņā (šajā sakarā varētu runāt par kaut ko līdzīgu pašpiepildošajiem pareģojumiem). Pēc slikta janvāra agresīvāk tiek pārdotas akcijas-zaudētājas, bet pēc laba janvāra akciju tirgū tiekot ieņemtas riskantākas pozīcijas.

Interesanti, ka arī pagājušajā gadā janvāra ietvaros ASV akciju cenas saruka. Kā nu ir izrādījies – gan ASV S&P 500, gan Dow Jones Industrial Average indeksu vērtības samazinājās arī visa 2015. gada skatījumā (attiecīgi par 0,7% un 2,2%).

Zīmīgi, ka šā gada janvāra sākums akciju tirgū ir padevies visai nepārliecinošs, kur globālo investoru riska apetīti sabojājuši nepārliecinoši signāli no Ķīnas tautsaimniecības puses. Rezultātā ASV S&P 500 indeksa vērtība 2016. gada pirmo tirdzniecības sesiju laikā samazinājusies aptuveni par 1,4%.

Tāds viss gads

Tiesa gan, janvāris ir nupat tikai sācies. Vēsturiski pirmajā janvāra tirdzniecības sesijā ASV akciju tirgū cenas sarukušas 15 reizes. Tomēr veselos 12 gadījumos akciju vērtības atlikušā mēneša ietvaros iespējušas palielināties. Piemēram, 2001. gadā janvāra pirmajā tirdzniecības sesijā S&P 500 indeksa vērtība saruka vēl straujāk – par 2,8%. Pēc tam atlikušajā mēnesī minētā tirgus indikatora vērtība iespēja palielināties par 6,5%. Tāpat var izcelt arī 1980. gadu, kad S&P 500 indekss pirmajā tirdzniecības sesijā samazinājās par 2%, bet atlikušajā janvāra daļā tā vērtība pieauga par 7,9%.

Arī šobrīd lielākā daļa tirgus dalībnieku saglabā mērenu optimismu, un tiek saskatītas līdzīgas problēmas, kādas tās bija tieši pirms gada. Daudzi analītiķi no savām agrākajām prognozēm 2015. gadu, šķiet, «vienkārši izmetuši», jo iepriekšējie 12 mēneši ASV akcijām ir sanākuši gandrīz pa nullēm.

Vecās problēmas

Joprojām pārliecība ir par ātrāku ASV ekonomikas atveseļošanos, bet daudzus investorus attur tas, ka akcijas vēsturiskā kontekstā var uzskatīt par visai dārgām (neskatoties uz bālo iepriekšējo gadu, ASV joprojām turpinās akciju buļļu tirgus). Piedzīt zaudēto joprojām ļoti lēni mēģina Eiropa, kur centrālā banka iesaistījusies likviditātes drukāšanas pasākumos, kas šī reģiona akcijām liek izskatīties nedaudz labāk.

Tāpat daži tirgus dalībnieki, šķiet, baidās, ka straujais naftas cenu kritums par globālo izaugsmi varētu mēģināt pateikt kaut ko tādu, ko viņi vēl nezina. Uz krītošo izejvielu cenu fona attīstītajās valstīs nav atrisināts arī deflācijas laikmeta iestāšanās scenārijs. Pastāv bailes, ka globālais patērētājs un arī uzņēmēji uz krītošo energoresursu cenu fona sāks gaidīt vēl lielāku cenu kritumu. Proti, tie atliks dažādu pirkumu veikšanu un investīcijas, jo gaidīs brīdi, kad savus līdzekļus varēs izlietot izdevīgāk, kas galu galā radīs labus priekšnoteikumus vājākai globālajai tautsaimniecībai. Līdz ar naftas cenu samazināšanos zemāk ceļo arī daudzu pasaules lielāko energoresursu ieguvēju un enerģijas ražotāju akciju vērtības. Tas savukārt atstāj negatīvu ietekmi arī uz kopējā tirgus indikatoriem.

Janvāra efekts

Pašlaik izskatās, ka izpalicis arī tā saucamais «janvāra efekts», kas pēc teorijas paredz to, ka akciju cenām janvāra pirmajā pusē būtu jāaug straujāk. Klasiskais «janvāra efekts» ir akciju cenu kāpums janvāra sākumā, kas seko pēc akciju cenu krituma decembrī, kuru galvenokārt veicina zaudējumus nesošu pozīciju likvidēšana gada beigās, lai samazinātu ar nodokļiem apliekamo kapitāla pieauguma daļu – peļņu.

Decembrī arī daudzi ieguldījumu fondi veic savu portfeļu tīrīšanu. Rezultātā janvārī nauda atkal atgriežas tirgū, kas nozīmē lielāku pirkšanas spiedienu un tādējādi arī cenu pieaugumu. Jau ziņots, ka janvāra efekts dažkārt tiek skaidrots arī ar jaunā gada apņemšanos un cilvēka psiholoģiju. Proti, jaunais gads mūsu prātos bieži tiek sasaistīts ar optimistiskām gaidām un potenciāli labām pārmaiņām; daudz kas it kā tiek sākts no gala, piemēram, tiek atvēlēti līdzekļi kādu jaunu vērtspapīru iegādei vai uzsāktas gaitas akciju tirgū.

Veiksmīgs mēnesis

Vēsturiskā kontekstā janvāris akcijām tiek uzskatīts par samērā veiksmīgu mēnesi. Pieejamie dati liecina, ka no 1950. gada janvāra ietvaros ASV akciju tirgus Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība ir palielinājusies vidēji par 0,88%. Tas nebūt nav peļams rādītājs, lai gan ASV akcijām vēl veiksmīgāki mēneši šajā termiņā ir marts, aprīlis, novembris un decembris. Kopš 1950. gada ir bijuši 39 tādi janvāri, kad akciju cenas šī mēneša ietvaros pieaug un 27 tādi janvāri, kad tās tomēr sarūk.

Līdzīgus rādītājus janvāris spējis sasniegt arī nedaudz jaunākos laikos. Kopš 1980. gada janvāra mēnesī vidēji ASV S&P 500 indeksa vērtība ir palielinājusies par 0,84%, liecina pieejamie dati.
Kopējo bildi pabojā paši svaigākie dati – kopš 2000. gada vidēji janvārī ASV S&P 500 indeksa vērtība ir sarukusi par 1,09%. Ar vēl sliktāku sniegumu jaunajos laikos var «lepoties» tikai jūnijs un septembris. Akcijām ļoti vājš bija 2000. gada janvāris, kad plīsa tehnoloģiju akciju cenu burbulis. Tāpat janvāra ietvaros akciju cenas strauji saruka gan 2008. gadā, gan 2009. gadā, kad sevi pieteica globālā finanšu krīze. Kopš 2000. gada bijuši tikai septiņi tādi janvāri, kuru ietvaros akciju cenas pieaugušas, un deviņi janvāri, kuru ietvaros akciju cenas tomēr devušās zemāk.

Protams, kādas kalendārās sakritības konkrētu ienesīgumu negarantē. Akcijām tradicionāli veiksmīgākais mēnesis ir decembris, bet vēl tikai nupat pagājušā 2015. gada izskaņa pierādīja, ka arī šajā mēnesī akciju vērtības var ceļot zemāk (iepriekšējā mēnesī ASV S&P 500 indeksa vērtība saruka gandrīz par 1,9%).

Raksts publicēts sadarbībā ar www.db.lv.
Autors: Jānis Šķupelis