Tehniskās analīzes izprašana ļoti noder valūtu un akciju tirdzniecībā. Būtībā tehniskā analīze ir prognoze par nākotnes izmaiņām cenā, skatoties uz pagātnes cenu kustībām.

Gluži kā ar laikapstākļu ziņām, tehniskā analīze nenozīmē 100% pareizas prognozes, bet drīzāk palīdz investoriem saprast, kas ir visticamākais, kas varētu notikt ar cenu kādā konkrētā laika posmā.

Der atcerēties, ka tehniskajā analīzē netiek prognozēti negaidīti ekonomikas notikumi vai ģeopolitiski notikumi, bet ka tā ir tīra cenas analīze, kas ir veikta balstoties uz valūtas kursa pagātnes svārstībām.

Šajā rakstā uzmanība tiks pievērsta EUR/ USD maiņas kursam. Analīzes periods būs īstermiņa, 5 dienas, bet tas ļauj ļoti labi saprast, kā veikt tehnisko analīzi un kā gūt no tās labumu. Analīzes veikšanai tiek izmantota LHV Broker platforma. Pirms tehniskās analīzes veikšanas vajadzētu saprast kādā periodā ir vēlēšanās darboties, jo analīzi vajag pielāgot vēlamajam periodam.

Tehniskās analīzes izmantošanai vislabāk būtu lietot „sveču” (angl. Candlesticks) grafikus. Sveču grafiks ir labākais, jo tas parāda izvēlētā laika posma pirmo un pēdējo cenu, kā arī svārstību amplitūdu. Šajā tehniskās analīzes piemērā viens intervāls ir 30 minūtes. Citiem vārdiem sakot, katra svece ataino 30 minūšu tirdzniecības periodu.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā prognozēt iespējamo tendences maiņu ir izmantojot atbalstu un pretestību.

Valutu_1

Šajā grafikā var redzēt kā pretestība veidojas nedaudz virs 1.3410 un atbalsts ir pie 1.3344. Pats svarīgākais, ko vajag atcerēties, veidojot pretestības un atbalsta punktus ir tas, ka līnijai vajadzētu savienot pēc iespējas vairāk punktu. Piemēram, pretestības līnija savieno 4 punktus, tāpēc tā ir diezgan precīza pēc tehniskās analīzes pamatprincipu definīcijas. Grafikā var redzēt, ka 8.augustā pretestības līnija tika pārvarēta, bet, lai pilnībā varētu pārliecināties par tendences maiņu, vajadzētu pasekot, ko rādīs nākamās sveces. Šajā gadījumā nākamās sveces norādīja, ka cena atkal ir nokritusies zem atbalsta līmeņa, tāpēc varēja prognozēt, ka tuvākajā laikā iespējama cenas lejupslīde, kas nākamo dienu laikā arī notika.

Papildus atbalsta un pretestības līniju izmantošanai var izmantot Fibonacci līnijas.

Valutu_2

Novietojot Fibonacci līnijas tieši tajās pašās atbalsta un pretestības vietās var labāk novērot, kā cena varētu reaģēt vēl īsākā periodā. Šīs līnijas ļoti labi spēj norādīt par iespējamām tendences maiņām. Katra no līnijām norāda procentuālo cenas pieaugumu no zemākās robežas, šajā gadījumā no atbalsta robežas. Tajā mirklī, kad maiņas krusa cena pietuvojas 50%, tā sāk izrādīt pretestību, jo noslīdot zem 50% robežas ir kā signāls, ka cena turpinās kristies, ka tā nespēs saglabāt savu tā brīža augsto cenu.

Grafikā ir redzams, ka mirklī, kad cena pirmo reizi sāka tuvoties 50% robežai, tā izrādīja pretestību un svārstījās robežās no 50% līdz 61.80%, tiklīdz tā noslīdēja zem tās robežas, cena piedzīvoja diezgan strauju kritumu. Tas pats notika kad cena atsāka kāpt no atbalsta robežas. Fibonacci līnijas ļoti sekmīgi spēj norādīt, kurā robežā cena visbiežāk svārstīties. Grafikā tas ir diezgan uzskatāmi redzams, ka svārstības pārsvarā notiek 23.60% un 76.40% robežās. Izmantojot šīs līnijas var ļoti sekmīgi noteikt iespējamo cenas kāpumu un kritumu un līdz ar to izmantot garo vai īso pozīciju uz valūtu.

Valutu_3

Vēl viens ļoti labs rīks ar ko var apvienot atbalsta un pretestības funkcijas ir DSMA (angl. Dual Simple Moving Averages). DSMA izmanto divas līknes, vienu, kas savieno vidējo cenu īsākam laika periodam un otru, kura skatās uz ilgāku laiku periodu. Šajā grafikā DSMA periodi ir 10 dienas (sarkanā līkne) un 50 dienas (zaļā līkne). Arī šos periodus ir ieteicams pielāgot savām individuālajām vajadzībām un tirdzniecības plānam. Tirgojot īstermiņā nevajadzētu izmantot pārāk lielus periodus. Piemēram, tirgojot īstermiņā ieteicamie termiņi būtu 5 un 25 dienas vai 10 un 50 dienas. Galvenais, ko šīs līknes spēj norādīt ir iespējama trenda maiņa. Grafikā var viegli novērot krustpunktus un līdz ar to situācijas, kad tendence ir mainījusies.

Ir pieejami arī ļoti daudzi citi dažādi tehniskās analīzes indikatori, šoreiz tuvāk apskatīsim RSI.

Valutu_4

RSI indikators izmanto 14 pēdējos intervāla pieaugumus un 14 pēdējos intervāla zaudējumus un izdala tos, lai nonāktu līdz vienai konkrētai vērtībai. RSI ļoti labi spēj norādīt momentus, kad varētu notikt iespējama tendences maiņa. Piemēram, ja valūtas vērtība piedzīvo pārāk strauju kritumu un ir nokritusies zem 30% atzīmes, tad ir ļoti liela varbūtība, ka notiks tendences maiņa, kas arī ļoti labi ir redzams augstāk redzamajā grafikā. RSI arī ļoti sekmīgi norāda, kura ir aptuvenā vidējā vērtība un kurā situācijā vajadzētu izvēlēties īso vai garo pozīciju uz attiecīgo valūtu.

Tehniskās analīzes veikšanai ir pieejami ļoti daudz dažādu rīku un tie visi ir ļoti noderīgi. Pats svarīgākais ir pieturēties pie tirdzniecības plāna un izvēlētā tirdzniecības perioda, tad arī vēlamais rezultāts varētu neizpalikt.

Tehnisko analīzi ir iespējams pielietot arī akciju tirdzniecībā, bet tad papildus ir arī jāņem vērā noslēgto darījumu skaits un apgrozījums.

Publicēts LHV finanšu portālā.