16. oktobrī tiks publiskots 2013. gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Jau astoto gadu žurnāls Kapitāls šādu sarakstu publicē novembra numurā, un tas apliecina projekta ilgtspējīgo raksturu. Pētījuma veidošanā žurnāls sadarbojas ar biržu NASDAQ OMX Riga un neatkarīgo investīciju bankas pakalpojumu un finanšu konsultāciju kompāniju Prudentia, kā arī uzņēmumu Lursoft IT.

Šis būs īpašs saraksts, jo tas ir pēdējais, kad uzņēmumu vērtība vēl tiek noteikta latos. Tas būs atskaites punkts – jau nākamgad vērtēsim, kā uzņēmumiem izdevies adaptēties eiro telpā.

NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne atzīmē, ka uzņēmumu vērtība ir svārstīga un nekas negarantē tās stabilitāti ilgtermiņā. „Gatavas receptes nav, taču ir skaidrs, ka liela loma uzņēmumu ilgtspējīgā attīstībā ir labai korporatīvās pārvaldības praksei ikdienā,” saka biržas vadītāja, atgādinot, ka TOP 101 ir to veidotāju viedoklis par uzņēmumu biznesa vērtību (enterprise value), – tā nav kapitāla daļu vērtība (equity value), kuru var saņemt akcionāri. „Patieso uzņēmuma un kapitāla vērtību var noteikt tikai tirgus, pircējam un pārdevējam savstarpēji vienojoties,” uzsver D. Auziņa-Melalksne.

Savukārt AS IBS Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš atklāj, ka TOP 101 pieaug relatīvi mazāko uzņēmumu loma Latvijas ekonomikas izaugsmē, iepriekšējā gadā Latvijas IKP izaugsmei esot praktiski identiskai 2011.gada rādītājam, bet topa kopējai vērtībai saglabājoties salīdzinoši stabilā līmenī. „Tāpat kā gadu iepriekš, kopējā TOP 101 dalībnieku vērtība ir pieaugusi par 1 % – no 8,5 līdz 8,6 miljardiem latu,” informē K.Krastiņš. Pieaugusi ir arī topa ieejas biļetes vērtība – šogad 101. dalībnieka vērtība ir 22,9 miljoni latu (salīdzinot ar 18,4 miljoniem latu gadu iepriekš).

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstu TOP 101 publiskos trešdien, 16.oktobrī, īpašā Nacionālā kapitāla balvas ceremonijā, kas pulksten 10.30 notiks mākslas muzejā Rīgas birža Rīgā, Doma laukumā 6. Tajā piedalīsies Valsts prezidents Andris Bērziņš, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, topa veidotāji un vērtīgāko uzņēmumu vadītāji. Pasākuma ietvaros notiks arī Latvijas vērtīgākā uzņēmuma pārstāvja rokas nospieduma skulptūras sagatavošana Nacionālā kapitāla balvas izveidei un kopīga fotografēšanās.

Uzzināt vairāk par TOP101:

nasdaqomxbaltic.com/lv/birzas-informacija/uznemumiem/latvijas-vertigako-uznemumu-top-101-5/