Birža NASDAQ OMX Riga un Ekonomistu apvienība 2010 organizē priekšvēlēšanu diskusiju par Latvijas kapitāla tirgus attīstību ”Kur un kā piesaistīt naudu ekonomikas attīstībai?”.

Skaties diskusiju tiešraidē Dienas Bizness mājaslapā www.db.lv 12.septembrī, plkst. 15:00 – 16:30.

Diskusijas dalībnieki:
Premjera vai ekonomikas ministra kandidāti no šādiem politiskajiem spēkiem:
* Politisko partiju apvienība „Saskaņas centrs”
* Zatlera reformu partija
* Politiskā partija „Vienotība”
* Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”- „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”
* Šlesera reformu partija – LPP/LC
* Zaļo un zemnieku savienība

Diskusijas eksperti:
* Biržas NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne un valdes priekšsēdētājas vietnieks Indars Aščuks.
* Ekonomistu apvienība 2010 eksperti Olga Ertuganova, Juris Cebulis. Ieguldījumu fondu pārvaldnieks Andrejs Martinovs.

Moderators: Mārtiņš Bondars

Tēmas
Kad tiek runāts par ekonomikas stabilitāti, attīstību un uzņēmumu izaugsmi ilgtermiņā, arī kārtējās konsolidācijas apmēriem un īstermiņa sociālpolitisku jautājumu risinājumiem, retāk tiek sniegtas atbildes, kādā veidā un no kurienes tam visam tiks rasts finansējums.

Atšķirībā no daudzām citām valstīm, Latvijas ekonomika ir attīstījusies gandrīz pilnīgā atkarībā no banku kredītresursiem, savukārt tiešās finanšu investīcijas no investoriem caur biržu ekonomikas attīstībai nav tikušas mērķtiecīgi izmantotas. Jau šobrīd mēs esam liecinieki pretējai tendencei – pat Latvijas pensiju fondi, kuru rīcībā ir uzkrāts gandrīz 1 miljardu latu liels kapitāls, lielāko daļu līdzekļu izvieto aiz Latvijas robežām.

* Vai tas liecina par līdz galam nesabalansētu finanšu sektoru, kas Latvijas uzņēmumus joprojām nostāda nedaudz riskantā atkarībā no viena veida finansējuma?
* Vai varbūt šī situācija uzrāda vēl neizmantotu iespēju stabilai ekonomikas attīstībai, finansējumu uzņēmumiem un budžeta ieņēmumiem vairāku simtu miljonu apmērā?
* Kādā veidā un no kā piesaistīt finansējumu ekonomikas attīstībai?
* Kā veidot Latvijas ekonomiku, lai finanšu investoriem, pensiju, ieguldījumu fondiem būtu interese izvietot savu kapitālu Latvijā?
* Vai šis ir īstais laiks apzināti attīstīt nacionālo vērtspapīru tirgu, radīt jaunas investīciju iespējas, kotējot biržā valstij daļēji piederošus uzņēmumus – Lattelecom, Citadele banka, AirBaltic, līdzīgi kā citu valstu valdības biržā kotē Nordea, Statoil, LOT, SAS, Finnair, TeliaSonera?

Šos un citus jautājumus uzdosim sešām partijām, kurām ir iespēja tikt ievēlētām 11.Saeimā un ietekmēt ekonomikas izaugsmi.

Uzziņai
Kapitāla tirgus ir resurss, kurš Latvijai jau ir pieejams. Pēc speciālistu aplēsēm pārdomāta valsts politika šajā virzienā 3 gadu laikā var valsts ekonomikai dot papildus ienākumus 516 miljonu LVL apmērā (nodokļu un ienākumu no trīs valsts uzņēmumu akciju kotācijas biržā); papildus investīcijas pašiem uzņēmumiem 125 miljonu LVL apmērā un 6000 – 12 000 jaunu darba vietu. Kopumā IKP ik gadu palielinātos par 1,8%. Ilgtermiņā – kapitāla tirgus veicina ekonomikas attīstību.