Ir vairākas ierosmes, kuras īstenojot, krietni vajadzētu augt biržas nozīmei Latvijas ekonomikā. Starp tām ir gan lielu valsts uzņēmumu kapitāla daļu privatizācija caur biržas tirdzniecības sistēmu, gan eiro ieviešana norēķinos. Kā uz šīm ierosmēm raugās uzraudzības iestāde – Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) – stāsta komisijas padomes priekšsēdētāja Irēna Krūmane:

 –          Nu jau ir pagājis krietns laiks kopš Viļņas birža ir pārgājusi uz norēķiniem eiro valūtā, bet attiecībā uz Rīgas biržu šīs ierosmes joprojām netiek atbalstītas. Kāds ir FKTK viedoklis šajā jautājumā?

–          Mēs esam eiro pusē. Protams, šis jautājums prasa dziļāku analīzi, bet Viļņas biržas pieredze parāda, ka patiesībā šis solis ir pareizs. Galu galā arī Latvijas valsts obligācijas ir nominētas gan latos, gan eiro.

–          Vai pašlaik šis jautājums tiek virzīts?

–          Iniciatore šajā gadījumā ir birža, bet tur neko nevar izdarīt, kamēr Latvijas Banka ir pret. Viļņas biržas pieredze pašlaik precīzi ir parādījusi, ka eiro ieviešana norēķinos ir pozitīva. Mēs esam analizējuši arī Latvijas Bankas kolēģu argumentus, bet viņiem pašiem ir jāpārliecinās par šo ietekmi un piespiest mainīt viedokli viņus neviens no malas nevar.

Stāsts jau būtībā ir par to, ka kapitāla tirgus vispār ir vāji attīstīts. Tādēļ ir ļoti grūti pārliecināt, ja būtu eiro, tad situācija būtu labāka.

–          Vai jūs atbalstāt arī to, ka lielo uzņēmumu privatizācijai būtu jānotiek caur biržu?

–          Tas ir regulētais tirgus, kura dalībniekiem ir jāatklāj visa informācija. Tādēļ mēs to noteikti atbalstām, jo tad viss process ir daudz caurredzamāks.

–          Tomēr vai nebaida tas – ja vēl pirms gada ļoti daudzi politiķi iestājās par to, ka, piemēram, tādu uzņēmumu kā „Lattelecom” un LMT valsts kapitāla daļas ir jāprivatizē, tad pirms šīm vēlēšanām runas par valsts uzņēmumu privatizāciju jau ir kļuvušas daudz nekonkrētākas un pozīcija peldošāka? Vai tas nenozīmē, ka nekas tā arī var nenotikt?

–          Valstij šie uzņēmumi ir jāprivatizē un jānodod privāto investoru rokās, bet te jautājums ir par politisko izšķiršanos.

–          Vai bez šādu uzņēmumu nonākšanas biržā, kapitāla tirgu Latvijā vispār ir iespējams attīstīt?

–          Tas vairāk ir biržas jautājums, bet es domāju, ka nē. To prakse ir pierādījusi. Rīgas biržai esot „NASDAQ OMX” grupas sastāvā ir vēlme un spēja pārvaldīt plašāku tirdzniecību un ir ļoti žēl, ka tas nenotiek. Varbūt es esmu pārāk pesimistiska, bet baidos, ka bez jauniem uzņēmumiem, attīstīt kapitāla tirgu īpaši nav iespējams.