Biju iegriezies bankā saņemt gatavos papīrus, kas nepieciešami, lai darbotos e-Brokerī. Tāda iespaidīga pakete sanāca – kopumā kādas 45 lapas. Tai skaitā:
1. cenrādis,
2. Informāciju par finansu instrumentu īpašībām un ar tiem saistītajiem riskiem
3. Rīkojumu izpildes politika darījumiem ar finanšu instrumentiem
4. Info par SEB un tās ieguldījumu pakalpojumiem
5. Interešu konfliktu politikas apraksts
6. Klienta statuss un direktīva MiFID
7. Nu un pats Līgums (ar 9 pielikumiem)

Protams, ka, izņemot līgumu, es to visu varētu mierīgi mājās izstudēt arī elektroniski, bet bija maza nianse: kāda lapa, uz kuras man bija jāparakstās, par to, ka esmu saņēmis visus šos dokumentus un ar tiem IEPAZINIES. Tagad man kļuva skaidrs, kādēļ meitenēm kabinetā tas ērtais ādas dīvāniņš… Pēc kādām desmit minūtēm iepazīšanās ar OTC, DTS, swaps, futures, forwards un mijmaiņas līgumiem, ar rīkojumu izpildi regulētos un neregulētos tirgos, kā arī ar sistematizētajiem internalizētājiem un citiem brīnumiem, pār mani nāca tāda miglaina apskaidrība. Ceru, ka neizpaudīšu kādu konfidenciālu informāciju, ja atzīšos, ka tapa skaidras 2 lietas.

1) Tā kā esmu “tāda un tāda statusa” klients (no 3 statusiem), saskaņā ar lasīto, attiecīgie bankas speciālisti mani pieskatīs pēc vislabākās sirdsapziņas un neļaus sadarīt pilnīgas muļķības (ja vien es neuzstāšu). Droši vien tas kaut kādā veidā saistīts ar manu pieredzes trūkumu ;)

2) Pat pēc visrūpīgākās visu noteikumu, cenrāžu, instrukciju un disklaimeru izlasīšanas, man diez vai uzreiz taptu skaidrs, ko apņemos es un ko – banka. Tādēļ sanāk tā, ka mans paraksts uz šiem daudzajiem dokumentiem neapliecina to, ka es būtu visu sapratis un tam piekritis, bet gan tikai to, ka es otrai līgumslēdzējpusei UZTICOS. Uzticos, ka tā tiešām rīkosies manās interesēs. Un es neslēgtu līgumu, ja neuzticētos, ja nebūtu drošs, ka mani neapčakarē, izmantojot manu neizglītotību.

Tātad – ja nu kādreiz manam sadarbības partnerim (bankai), izmantojot manu nezināšanu, līdz galam nesaprašanu utt., būs iespēja rīkosies pretēji manām interesēm un bakstīt ar pirkstu sīkajā drukā rakstītajā tekstā, sakot: Jā, es jūs saprotu, bet redz kur rakstīts, ka mums taisnība, – tad tā būs tikai formāla bankas uzvara. Patiesībā banka būs pazaudējusi vienīgo kapitālu, kas tai bija – manu uzticību.

Protams, uz šādiem noteikumiem es neparakstītu līzinga līgumu vai kādu hipotekāru vienošanos, jo tad es muļķīgi riskētu ar savu un savu bērnu dzīves kvalitāti, – gadījumos, kad uz spēles liktas lielākas summas, dažām bankām gadās, ka atsevišķu vientiešu uzticība tiek bez žēlastības upurēta… Bet šoreiz varu atļauties “izlūkot ar kauju”, citādi tā arī paliktu, bezcerīgi mēģinot no papīriem vien izlobīt, kas un kā :)

Tā kā radio esmu paņēmis 2 nedēļu atvaļinājumu, pirmdien beidzot ķeros klāt e-Brokerim. Atvainojiet par vieglprātību, bet – apsolu nākamnedēļ kaut ko nopirkt, kaut vai tādēļ, lai pārbaudītu, kā tas notiek. Tā kā – ja ir kādi ieteikumi tieši nākamās nedēļas pirkumiem, laipni lūgti – iesakiet. Der gan EE, gan LT, gan LV.

p.s. Jāatzīst gan – es vienmēr esmu brīnījies, kā bankām izdodas to uzticību pēc tam tik salīdzinoši īsā laikā atkal atgūt ;)