Vot, atradis arī laiku, kad iepirkties.

Tāda sajūta man nelika mieru pēc šīsnedēļas pirmdienas (14.marta), kad pirmo reizi mūžā kļuvu par sveša uzņēmuma īpašnieku, iegādājoties tā akcijas. Skatoties, kas otrdien un trešdien notiek ar manu investēto naudu, atcerējos, ka uz manu šajā blogā izteikto karsto apņemšanos noteikti kaut ko nopirkt jau pagājušajā nedēļā (7.-13.03), kāds “Seller of Smiles” komentāros bija iebildis: “Es gan šonedēļ tikai pārdotu”. Man atlika vienīgi priecāties, ka tajā nedēļā noslinkoju vispār, bet šajā – neesmu ieguldījis neko daudz.

Demotivators

Sākumā atvaļinājums likās ideāli piemērots visādiem jauniem eksperimentiem – tajā skaitā – eksperimentam ar e-Brokeri. Būs laiks iedziļināties programmas niansēs, tirgus situācijā u.t.t. Atvaļinājums sākās, un es sapratu, ka esmu kļūdījies. Pirmkārt – atvaļinājumā pazūd “obligāti” sajūta. Pat, ja esmu kaut ko apņēmies izdarīt šodien, nekas traks taču nenotiks, ja to izdarīšu rīt. Otrkārt – cilvēks izkrīt no informācijas plūsmas. Jā – es esmu redzējis, kas notiek Japānā, zinu, ka mūsējie izlidoja no Gagarina kausa, un laiku pa laikam uzraujos uz BBC stāstīto par Āfriku. Bet man nav nekādas nojausmas, kas notiek ar Latvijas (kur nu vēl LT un EE) uzņēmumiem pēdējo pāris nedēļu laikā, jo TV ziņas neskatos, ziņu portālus un avīzes nelasu. Citādi tas nebūtu nekāds atvaļinājums.
Vārdu sakot – ideāls fons, lai dotos iepirkties savā mīļākajā stilā – uz dullo.

e-Brokeris

Lai to izdarītu, pirmo reizi ielogojos e-Brokerī. Pirmkārt, pagāja kāds brīdis, kamēr atklāju, ka nekāds pilnais logs te neatvērsies, un, ka tā loga “galva”, kas redzama ekrāna augšpusē, arī ir atvērtas programmas sākotnējais izskats, no jāsāk darboties, izmantojot redzamās izvēlnes. Pirms tam biržas mājas lapā biju noskatījies pārīti no tiem ap 10 instruktāžas video ( http://www.nasdaqomxbaltic.com/index.php?id=3793473 ), lai saprastu, kā to visu iestartēt, jo gan jau tālāk pats izfunktierēšu. Videopamācības vispār ir vienīgais neklātienes instruktāžas veids, kuram šodien ir kāda jēga, jo, manuprāt, jebkura neprofesionālim paredzētai ierīcei vai programmai būtu jābūt tik loģiski uzbūvētai, lai to varētu atkost instintīvi – “metodom naučnovo vtika” :) Pēc īsas logu un izvēlņu aplūkošanas e-Brokerī, atklāju, ka mana mīļākā programmu apgūšanas metode, tomēr, nebūs gluži piemērota, lai kaut ko sakarīgu paveiktu akciju tirgū. Ķēros pie otras mīļākās metodes. Tas ir paņēmiens, kuru tik ļoti nevar ciest mūsu IT cilvēks radio. Tā saucās: “Jā, jā es zinu, ka var izlasīt instrukciju/apskatīties videopamācību, bet varbūt tu man vari ātri parādīt, kā to dara, ja?” Vārdu sakot – atradu kādu, kurš pacietīgi baksta ar pirkstu ekrānā un rāda, “re te ir tas, te tas un nopirkt var tā”. Šo apmācības metodi reāli iesaku – izrādījās – visa sistēmas atslēga ir peles labajā taustiņā – zem tā slēpās iespējas pirkt, pārdot, mainīt un rediģēt. Elementāri. Ja ir kāds, kuram pietiek pacietības skaidrot vienkāršas lietas slinkam cilvēkam ;)

Par Japānu un urānu.

Pēc pirmajām ziņām par notikumiem Japānā, mans funktieris bija gluži cinisks – jāpaskatās vai Baltijā nedarbojas kāds uzņēmums, kurš cieši saistīts ar šo nelaimē nonākušo valsti vai kodoltehnoloģijām. Tad jāpagaida, kad cilvēki tā kārtīgi sabaidās, un tik jāpērk attiecīgās akcijas, jo sliktais ātri aizmirstas, paliek tikai salts aprēķins – kāda elektroenerģija man šodien izmaksā lētāk. Pat pragmatiskie vācieši palika domīgi, atbildot uz BBC World Service korespondenta jautājumu, vai, slēdzot esošās AES un investējot atjaunojamajās tehnoloģijās, viņi kādu brīdi būtu gatavi maksāt vairāk.

Tajā pašā diskusijā piedalījās arī dažādu jomu speciālisti, un kopsavilkums bija šāds: tieši šobrīd Ķīna būvē 50 (!) jaunas AES, un arī Indija negatavojas pārskatīt savus megaplānus, jo nepārtraukti uzlabojot esošo tehnoloģiju drošības standartus, un iepriekšējās kataklizmas neko ļaunu vietējai kodolenerģētikai nav spējušas nodarīt. Bijušais Greenpeace antiAESists (kurš mainījis savus uzskatus, lai glābtu pasauli no globālās sasilšanas) saka, ka atomenerģētika joprojām esot drošāka tehnoloģija nekā fosilo kurināmo izmantošana, jo tā neveicina globālās klimata izmaiņas… Sociālpsihologs ziņoja, ka lielākā skepse parasti ir pēc tādām kataklizmām, kā Černobiļa un Fukušima, bet pēc tam cilvēki nomierinās, kamēr atkal kaut kas nenotiek. Tajā pašā laikā urāna un kodolenerģētikas uzņēmumu akcijas šonedēļ nogāzušās par 15%! Kā lai tagad tiek gudrs?

Pirmais pirkums un notikumi pēc tā

Ņemot vērā to, ka man nebija nekādas informācijas par to, kurš uzņēmums visvairāk varētu ciest no Japānas krīzes, un kurš iegūt, es nolēmu pieturēties savam izvēlētajam kursam – ja kaut kas gana ilgi kritis, jāpērk, jo gan jau kaut kad kāps atpakaļ. Galvenais nenopirkt par ātru ;) Manas akciju pirkšanas avantūras mentors ierādīja, kur biržas mājaslapā atrast vienkāršāko informāciju par konkrētu uzņēmumu akciju cenu vēsturi ( http://www.nasdaqomxbaltic.com/market/?pg=mainlist&lang=lv ) un es lūkoju pēc kaut cik pazīstamiem LV uzņēmumu nosaukumiem. Nopirku to divu LV uzņēmumu akcijas, par kuriem pēdējā laikā biju visvairāk lasījis (ne vienmēr tikai labu vien) vai dzirdējis no zinātājiem (vai tādiem, kuri paši sev tādi šķita :) Turklāt – abos gadījumos, sekojot sava padomdevēja ieteikumam, nepirku par prasīto cenu, bet piedāvāju savu. Būdams nepacietīgs – izvēlējos kripatu augstāku, par tobrīd piedāvātajām. Līdz dienas beigām darījumi bija notikuši.

No LT un EE izvēlējos pa vienam uzņēmumam, kuru iekšējā kultūra un vērtības man bija pazīstamas no sadarbības pasākumu biznesā. Maksāju prasīto, jo piedāvātās un prasītās cenas starpība bija minimāla, un gribējās kaut ko dabūt gatavu tūdaļ. Varu tikai iedomāties, ko par manu iepirkšanos raksta brokeru mācību grāmatās :) Nu ja – kur tad paliek uzņēmumu ziņojumu izpēte, cipari un darbības rādītāji? Es sevi mierinu ar domu, ka tajos džungļos šodien pat vidējais grāmatvedis kaklu nolauztu, kur nu vēl es. Un, skatoties šonedēļ tirdzniecībā prasītās un piedāvātās cenas, izskatījās, ka viena daļai nedēļas sākumā likās, ka nu jau ir laiks pirkt, citiem, ka vēl nav par vēlu pārdot.

Vēl viena tendence, ko novēroju – LT un EE tirgos viss notiek ātrāk – krīt agrāk un straujāk, bet arī agrāk un straujāk kāpj. Turklāt – kopējais Baltijas indekss skaidri un gaiši parāda, ka LV notiekošajam tajā ir visai maza teikšana. Laikam tādēļ tieši abi mani “ārzemju” pirkumi šobrīd jau ir plusos. Vismaz pagaidām :)