e-Brokeris ir Latvijā pirmā Baltijas akciju tirdzniecības platforma internetā, kas nodrošina iespēju katram patstāvīgi tirgot Baltijas biržās kotētas akcijas bez brokeru starpniecības un no jebkuras vietas, ja vien ir pieejams dators ar interneta pieslēgumu.

Pirmais darījums ar e-Brokeri tika noslēgts 2000.g 8.maijā ar Ventspils Naftas akcijām. Sākotnēji e-Brokeris piedāvāja tikai Rīgas Fondu biržas (tagad NASDAQ OMX Riga) akcijas, bet kopš 2006. gada maija e-Brokera lietotāji var tirgoties ar visām Baltijas biržā kotēto uzņēmumu (kopskaitā 87) akcijām. Savukārt, nākotnē tiek domāts arī par pieeju ASV tirgum. Šāda iespēja gan ir tikai izpētes stadijā un ir atkarīga arī no Latvijas banku gatavības nodrošināt norēķinus.

Pats sev darba devējs

e-Brokeris ir investīciju platforma, kas savam lietotājam piedāvā veikt darījumus internetā bez trešo pušu starpniecības un saglabājot anonimitāti. Lietotājam ir ērti pārskatīt savu akciju portfeli un iepriekšējos darījumus, kā arī tūlīt pēc darījuma noslēgšanas saņemt naudu. Ilggadējs e-Brokera lietotājs Māris Derums norāda, ka e-Brokeris ļauj pašam būt noteicējam par savu peļņu: „Kopš 2002. gada mērķtiecīgi darbojoties e-Brokerī esmu sasniedzis katra investora sapni – zināmu finansiālo neatkarību. Kopš pilnībā pievērsos tikai investīcijām, esmu pats sev darba devējs.”

SEB bankas Vērtspapīru un Brokerpakalpojumu nodaļas vadītāja Nataļja Točelovska uzsver, ka e-Brokera lietotāju tirdzniecības apjomi ir labs pierādījums tam, ka Baltijas tirgū var nopelnīt, gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. SEB bankas pieredze norāda, ka tie, kas sāk atnāk izmēģināt e-Brokeri, paliek platformai uzticīgi lietotāji ilgākā laika perspektīvā.

2010. gada februārī biržai pievienojoties vērtspapīru tirdzniecības platformai INET arī e-Brokera darba logu izvietojums, funkcionalitāte un pieejamā informācija ir uzlabojusies. Jaunākās akciju cenu svārstības un svarīgas biržas ziņas ir pieejamas tiešsaistē, bez laika nobīdes, tādēļ lēmums par akciju pirkšanu vai pārdošanu un atbilstošs uzdevums tiek izpildīts sekunžu laikā. „Kamēr brokeris precizēs uzdevumu, ievadīs tirgū nosaukto cenu, akciju cena var mainīties vismaz 3 reizes un varbūt labākais mūža ieguldījums būs jau palaists garām. Un ko darīt, ja brokera telefona līnija ir aizņemta?”, savu izvēli pamato Māris Derums.

Šobrīd ir uzsākts darbs, lai lietotājam nodrošinātu pieeju veikto darījumu vēsturei. Tas nozīmē, ka, būs iespējams iegūt pārskatu par paša veiktajiem darījumiem, kas ir svarīgi peļņas/zaudējumu aprēķiniem. Un tas, savukārt, atvieglos kapitāla ienākuma nodokļa aprēķināšanu un deklarēšanu.

Latvijas Centrālā depozitārija valdes priekšsēdētājs Aivars Slokenbergs norāda, ka e-Brokera lietotāju aktīvu lielums ir ļoti plašs – sākot ar 20 Ls un beidzot ar 1 milj., kas nozīmē, ka e-Brokeris lieto gan investori – iesācējiem, kas meklē papildus iespēju ieguldīt savus brīvos līdzekļus, gan arī nopietni investori, kuru ikdienas darbs ir saistīts ar investīcijām.

e-Brokeris var lepoties ar aptuveni 60 investoriem – veterāniem, kuru aktivitāte visus šos 10 gadus ir pastāvīga. “Esmu e-Brokera lietotājs jau 10 gadus un skeptiķiem esmu pierādījis, ka Latvijas vērtspapīru tirgū var nopelnīt. Investīcijas ir zinātne aktīviem un stratēģiski domājošiem cilvēkiem, kas prasa nopietnu pieeju un stingru motivāciju – nopelnīt ar savām zināšanām. Es e-Brokerī novērtēju iespējas tiešsaistē pārskatīt gan savus ieguldījumus, gan tirgū notiekošo. Galu galā, pelnīt naudu un investēt Latvijas ekonomikā ir goda lieta,” saka Hermanis Juzefovičs, kurš sevi mēdz dēvēt par investoru no mazpilsētas.

Tiem, kas prot cienīt laiku un naudu e-Brokeris piedāvā profesionālu tirdzniecības sistēmu bez brokeru starpniecības, samazinātām komisijas maksām un izdevīgāku abonēšanas maksu. Šādi noteiktumi ir īpaši izdevīgi tiem, kas tikai sāk veidot savu akciju un ieguldījumu portfeli ar salīdzinoši nelielām summām vai vienkārši vēlas iegūt pieredzi.

„Ņemot vērā neseno atskārsmi, ka banku depozīts, kaut arī drošs, tomēr ir neefektīvs naudas pelnīšanas instruments, nodomāju, ka jābūt kādam labākam veidam, kā ieguldīt liekos līdzekļus. Uzkrājumu procentus šodien viegli „noēd” inflācija, tādēļ nolēmu beidzot iepazīties ar akciju tirgu, kurš man, kā nezinātājam, līdz šim vairāk atgādināja azartspēļu biznesu. Tā teikt – uz dullo kaut ko nopērc, un ceri, ka paveiksies. Nolēmu noskaidrot, vai tas tā ir, un – kādas ir iespējas veiksmīgi darboties arī bez speciālām zināšanām vērtspapīru tirdzniecībā. Tā kā grasos startēt ar nelieliem līdzekļiem, noskaidroju, ka, pateicoties biržā kotēto uzņēmumu stabilajai darbībai ilgtermiņā, tādiem iesācējiem, kā es, Latvijas akciju tirgus būtu piemērots”, savu izvēli pieteikties e-Brokerim pamato Radio Skonto ētera balss Valdis Melderis.

Vairāk praktiskas informācijas par e-Brokeri un tā lietošanu meklējiet NASDAQ OMX Riga mājas lapā.