20. janvārī īpašā Baltic Market Awards ceremonijā tika paziņoti un apbalvoti „NASDAQ OMX” Baltijas biržās kotētie uzņēmumi ar labākajām investoru attiecībām 2010. gadā. Apbalvošanas notika vienlaicīgi trijās Baltijas valstu galvaspilsētās un tika apvienotas kopīgā ceremonijā ar īpaša video tilta starpniecību.

Telekomunikāciju uzņēmums „TEO LT” (Lietuva) saņēma galveno balvu par labākajām investoru attiecībām Baltijas valstīs kopvērtējumā saņemot 98 punktus no 100. „TEO LT” sīvākie konkurenti bija Latvijas uzņēmumi „Grindeks” un „SAF Tehnika”, kas attiecīgi ieņēma augsto 2. un 3. vietu iekļūstot starp trim labākajām kompānijām Baltijas valstu kopvērtējumā.

Vadims Rabša ("Grindeks") un biržas "NASDAQ OMX Riga" valdes priekšsēdētājas vietnieks Indars Aščuks

„Grindeks” saņēma augstāko novērtējumu visā Baltijā kā uzņēmums ar pašām labākajām investoru attiecībām internetā un tika atzīts arī par uzņēmumu ar labākajām investoru attiecībām biržā „NASDAQ OMX Riga” 2010. gadā. Uz labāko investoru attiecību titulu starp Latvijas uzņēmumiem pretendēja arī „SAF Tehnika” un „Latvijas gāze”.

Aira Loite ("SAF Tehnika") un biržas "NASDAQ OMX Riga" valdes priekšsēdētājas vietnieks Indars Aščuks

„SAF Tehnika” saņēma balvu par labākajām investoru attiecībām Baltijas valstīs starp mazas kapitalizācijas uzņēmumiem. Uzņēmums ir nepārspēts līderis šajā vērtēšanas kategorijā jau piekto gadu pēc kārtas. Baltijas pretendentu trijniekā uz šo balvu bija arī „Olainfarm” no Latvijas.

“Šogad 25 uzņēmumi sasniedza ievērojamu progresu investoru attiecību rādītājos. Bet 30 uzņēmumi uzrādīja rezultātus, kas pārsniedz kopējos Baltijas valstu investoru attiecību vērtējuma 2010. gada rādītājus. Runājot par korporatīvās pārvaldības un investoru attiecību indikatoriem jāteic, ka Baltijas biržās kotētie uzņēmumi ir soli priekšā citām privātām kompānijām, kas netiek kotētas biržā un valsts uzņēmumiem. NASDAQ OMX Baltic Awards ir devis ieguldījumu kopējās savstarpējo attiecību vides uzlabošanā starp investoriem un Baltijas biržās kotētajiem uzņēmumiem. Kopš pirmā Baltic Market Awards pasākuma 2006 gadā vidējais investoru attiecību vērtējuma rādītājs ir uzlabots par 41%, finanšu atskaišu un pārskatu kvalitāte ir uzlabojusies par 48%, bet investoru attiecību internetā vērtējums ir pieaudzis pat par 73%. Tādejādi visi ieguldījumi un pūles pilnveidojot attiecības ar uzņēmumiem ir acīmredzami atmaksājušās ilgtermiņā, kas ir īpaši svarīgi sarežģītas ekonomiskās situācijas kontekstā. Šie uzlabojumi noteikti tiks pamanīti un novērtēti no investoru un tirgus dalībnieku puses,” teica Henriks Elfvings, NASDAQ OMX viceprezidents un Baltijas tirgus vadītājs.

„Baltic Market Awards ir vērtīgs instruments, ko biržā kotētie uzņēmumi izmanto vērtējot savas darbības rezultātus piesaistot papildus investīcijas. Kritēriji, pēc kuriem tiek analizēta uzņēmumu darbība un noteikti veiksmīgākie piemēri darbā ar investoriem nav sarežģīti, taču to izpilde būtiski uzlabo uzņēmumu izredzes piesaistīt kapitālu par zemākām izmaksām, kas ir svarīgi grūtos ekonomiskos apstākļos,” Maija Gutke biržas „NASDAQ OMX Riga” emitentu attiecību speciāliste un Baltic Market Awards koordinatore.

Uzlabojot savu sniegumu 2010. gadā par 33% balvu par Baltijā lielāko progresu pilnveidojot investoru attiecības gada laikā izpelnījās Lietuvas uzņēmums „Grigiškės”.

Papildus balvai par labākajām investoru attiecībām Baltijas valstīs, „TEO LT” tika apbalvots arī par labākajām investoru attiecībām biržā NASDAQ OMX Vilnius un par labāko gada pārskatu.

Savukārt gada biržas biedra Baltijā titulu saņēma „AB SEB bankas” no Lietuvas. Balva tika piešķirta ņemot vērā bankas tirdzniecības aktivitāti un kopējo ieguldījumu tirgus attīstībā.

Baltijas valstu kopējais investoru attiecību vērtējuma rādītājs 2010.  gadā ir 74.0 punkti. Progress ir vērojams arī katras valsts rādītājos: Tallina 80,6 – punkti, Rīga – 70,3 un Viļņa – 72,5 punkti.

20102009200820072006
Kopējais Baltijas valstu rādītājs7473,267,261,552,5
Rīga70,370,660,659,959,8
Tallina80,679,373,474,362,4
Viļņa72,771,266,756,746,9

Saskaņā ar Baltic Market Awards vērtēšanas komisijas lēmumu tiek publicēts Baltijas uzņēmumu Top 20, kas tika sastādīts atbilstoši saņemto punktu skaitam:

1. „TEO LT”
2. „Grindeks”
3. „SAF Tehnika”
4. „Tallinna Vesi”
5. „Latvijas Gāze”
6. „City Service AB”
7. „Invalda”
8. „Harju Elekter”
9. „Tallink Grupp”
10. „Baltika”
11. „Nordecon International”
12. „Sanitas”
13. „Olainfarm”
14. „Merko Ehitus”
15. „Lietuvos dujos”
16. „Grigiškės”
17. „Arco Vara”
18. „Latvijas Krājbanka”
19. „Apranga”
20. „Olympic Entertainment Group”

Par Baltic Market Awards

The Baltic Market Awards balvas Baltijas biržas pasniedz kopš 2006.gada. Projekta mērķis ir izcelt Baltijā un nacionālā mērogā labākos sasniegumus investoru attiecībās emitentu vidū, kā arī motivēt kompānijas pievērst uzmanību investoru attiecībām. Vērtēšanas kritēriji un prasību standarti ik gadu kļūst augstāki, tādēļ kompānijām tiek piedāvāta biržas individuālas konsultācijas. Katra kompānija tiek vērtēta pēc vairāk nekā 120 kritērijiem, to skaitā pēc gada pārskatu un starpperiodu pārskatu kvalitātes, uzņēmuma paziņojumiem biržai, uzņēmuma mājas lapas un neatkarīgu ekspertu vērtējuma. Šogad kopumā tika izvērtētas 56 kompānijas

Pēdējo piecu gadu laikā Baltijas valstīs ir panākti sekojoši uzlabojumi:

• vidējais investoru attiecību vērtējuma rādītājs Baltijas valstīs ir uzlabots par 41%;
• finanšu atskaišu un pārskatu kvalitāte ir uzlabojusies par 48%, bet investoru attiecību internetā vērtējums ir pieaudzis par 73%;
• lai arī vidējais investoru attiecību vērtējuma rādītājs Baltijas valstīs mazas kapitalizācijas uzņēmumiem ir nedaudz zemāks kā lieliem uzņēmumiem, rezultāti ik gadu tiek uzlaboti un šī atšķirība ar katru gadu sarūk. 2010. gadā mazas kapitalizācijas uzņēmumu investoru attiecību kopējā vērtējuma rādītājs atpaliek no pārējo uzņēmumu vidējā rādītāja tikai par 4.6%;
• Savukārt vērtējumā tabulā 10 viszemāk esošo uzņēmumu vidējie rādītāji ir kopumā uzlabojušies par 103%.

The Baltic Market Awards vērtēšanas komisijā bija plašsaziņas līdzekļu, akadēmisko aprindu, institucionālo investoru un Baltijas biržu vadības pārstāvji; komisijas priekšsēdētājs ir Džefrijs Mazullo, starptautiski atzīts eksperts korporatīvās pārvaldības jautājumos un pētniecības institūta Emerging Markets ESG vadītājs. Uzņēmumu iesniegto informāciju analizēja Rīgas Ekonomikas augstskolas studenti atbilstoši īpaši izstrādātai metodoloģijai Baltijas biržu un vērtēšanas komisijas pārraudzībā.

Uzvarētāju saraksts – 2010:

• Labākas investoru attiecības Baltijas valstīs – “TEO LT” (Lietuva)
• Labākas investoru attiecības NASDAQ OMX Tallinn – “Tallinna Vesi” (Igaunija)
• Labākas investoru attiecības NASDAQ OMX Riga – “Grindeks” (Latvija)
• Labākas investoru attiecības NASDAQ OMX Vilnius – “TEO LT” (Lietuva)
• Labākas investoru attiecības Baltijas valstīs mazajiem uzņēmumiem – “SAF Tehnika” (Latvija)
• Labākais gada pārskats Baltijas valstīs – “TEO LT” (Lietuva)
• Labākās investoru attiecības internetā Baltijas valstīs – “Grindeks” (Latvija)
• Lielākais progress gada laikā – “Grigiškės” (Lietuva)
• Labākais biržu biedrs Baltijas valstīs – “AB SEB bankas” (Lietuva)