2010.gads Baltijas fondu tirgos iezīmējās ar strauju izaugsmi, kas sekoja iepriekš piedzīvotajam kritumam. Kāds akciju tirgos varētu būt šis gads un vai iepriekš piedzīvotais optimisms turpināsies, vērtē „Hipo fondu” aktīvu pārvaldnieks Sandis Kapitonovs un LHV analītiķe Zane Tiltānova.

– Kādas ir prognozes par 2011.gadu fondu tirgū?

– S.Kapitonovs: Nākamā gada griezumā visiem „emerging markets” jeb jaunattīstības tirgiem, tai skaitā arī Rīgas biržai, redzu labu pieauguma potenciālu. Tam par iemeslu kalpo pasaules ekonomikas atlabšana, kā arī ASV centrālās bankas monetārie stimulēšanas pasākumi, kas veicina naudas masas pieaugumu pasaulē. Domāju, ka Baltijas biržām būs ne sliktāks gads, kāds bija 2010.

– Z.Tiltānova: Kas attiecas uz prognozēm attiecība uz akciju tirgu kopumā, 2011.gadā varētu parādīties arī negatīvas tendences, taču tām nevajadzētu būt ilgstošām. Kopumā sagaidu, ka jaunajā gadā gan Baltijas, gan pasaules akciju tirgos valdīs mainīgs noskaņojums un ieguvēji būs tie, kas ieguldīs atsevišķu uzņēmumu akcijās, izmantojot cenu kritumus un veidojot īstermiņa ieguldījumu stratēģijas.

– Vai Rīgas biržā (arī „First North”) beidzot varētu parādīties kāds jauns emitents? Varbūt kāds varētu doties prom?

– S.Kapitonovs: Pagaidām man nav ziņu, ka Rīgas biržā varētu rasties jauns akciju emitents 2011. gadā. Pozitīvu soli šajā virzienā vajadzētu spert valstij, piedāvājot izvietot valsts uzņēmumu akcijas publiskajā piedāvājumā, kas principā ir labākā prakse kā veikt valsts uzņēmumu daļu caurspīdīgu pārdošanu, turklāt par tirgus veidotu cenu, nevis kādu ”aiz stūra sarunātu”.

Par aiziešanu prom, pilnīgi droši tā ir „Latvijas Krājbanka”, iespējams, varētu sekot vēl kāds uzņēmums, to ir grūti paredzēt.

– Z.Tiltānova: Par šo jautājumu man personīgi ir grūti spriest – laiks rādīs.

– Latvijas ekonomikai vairums 2011.gadā prognozē mērenu izaugsmi – kā tas varētu ietekmēt fondu tirgu?

– S.Kapitonovs: Vislabāk valsts ekonomikas izaugsmi var paredzēt pēc investoru noskaņojuma jeb attiecīgās valsts akciju tirgus raksturojošā indeksa tendencēm. Lai arī nākamā gada Latvijas IKP rādītājs ļoti strauji neaugs, domāju, ka akciju tirgus būs noskaņots optimistiski, ko iespaidos arī pasaules akciju tendences. Piedevām Rīgas biržā tiek kotēti daudz tādu uzņēmumu, kam 80-95% produkcijas tiek eksportēti, un kurus vājais vietējā pieprasījuma izaugsmes temps praktiski neiespaido.

– Z.Tiltānova: Uzņēmumus Rīgas biržā un līdz ar to arī akciju cenas vairāk ietekmēs ekonomiskā situācija galvenajos preču noieta tirgos. Farmācijas kompānijām tās ir NVS valstis un Krievija, savukārt „SAF Tehnikas” rezultātus lielā mērā ietekmēs tās klientu finanšu situācija.

Inguna Ukenābele, BNS

BNS