Jau gadu Rīgas Fondu biržai ir jauns vārds – birža „NASDAQ OMX Riga”.  Tas apliecina, ka mūsu birža ir daļa no pasaules vadošās biržu grupas NASDAQ OMX un darbojas saskaņā ar starptautiskiem standartiem. Rezultāts ir augstāka ārvalstu investoru uzticība Latvijas investīciju videi. Pēc pievienošanās NASDAQ OMX nosaukumu mainīja arī māsas biržas Rīgā, Stokholmā, Helsinkos, Kopenhāgenā un Reikjavīkā. Taču līdz ar nosaukuma maiņu nācās šķirties no Latvijas iedzīvotājiem ierastā  nosaukuma “Rīgas Fondu birža”. Tā vietā ir daudz grūtāk izrunājamais “NASDAQ OMX Riga”.

Cik viegli ir izrunāt Nasdaq vārdu, vērtē Latvijas pilsonis, televīzijas un radio raidījumu vadītājs Haralds Burkovskis un Latvijā jau ilgi nodzīvojušais ASVuzņēmējs  Jerry Wirth,  kurš ir arī  Ārvalstu investoru padomes Latvijā valdes priekšsēdētāja vietnieks.

Lūdzām viņus izteikt viedokli par šiem un vēl dažiem vārdiem, novērtējot cik viegli vai grūti tos izrunāt. Vērtējums dots skalā no 1 (elementāri) līdz 10 (ļoooti grūti).

Rezultāti:


Haralds Burkovskis, radio un TV žurnālists

Jerry Wirth, Ārvalstu investoru padomes Latvijā valdes priekšsēdētāja vietnieks
Eijafjallajekulla

9

7

NASDAQ OMX Riga

8

1

NYSE Euronext

5

1

Rīgas Fondu birža

2

3


Haralds Burkovskis

Haralds Burkovskis atrakstīja:

Kā profesionālam vārdu “izlasītājam”, grūtības nesagādā neviens no variantiem:) Bet, ja paraugās mazliet filosofiski, visu nosaka tieši attieksme – re, ja nebūtu pelnu dižmākoņa, Islandes vulkāna Eijafjallajekulla nosaukums mierīgi varētu ierindoties klasiska “mēles mežģa” kategorijā (apmēram tajā, kā ” šaursliežu dzelzsceļš”, kas jāatkārto ātri un 10x pēc kārtas). Bet superpelni bija, un šo vārdu ielāgojuši daudzi, par spīti tam, ka grūtības kategorijā varētu likt 9 balles – tikai tāpēc, ka islandiešiem ir vēl citi forši vārdi, kas velk uz visām 10 :))

2.varianta (NASDAQ OMX Riga) izrunu traucē ne vien tas, ka latviešu alfabētā nav Q burta un galva atsakās pieņemt galotni, kas balansē uz robežas starp “g” un “h”, bet arī tas, ka masu komunikācijā tas ir biežāk ar acīm izlasīts, nevis izrunāts saliktenis (kaut gan ņemot vērā vietējo investoru aktivitāti, šaubos vai daudzi to ir jebkad redzējuši ar acīm, par lasīšanu nerunājot). Līdz ar to šis variants velk uz 8 ballēm, jo tas pats Eijagjagdlajegidla vien ir :)

3.variants (NYSE Euronext) kopē iepriekšējo, tikai Q vietā ir Y un ir angliski jāsasprindzina žokļi, kas latviski runājošam cilvēkam ir pagrūti. Otrā daļa pasprūk automātiski – tas protams ir dīvaini, jo LV alfabētā nav arī burta X, tomēr saliktenis ar “next” ir starp tiem vārdiem, kas veido sevi cienoša angļu valodas zināšanu minimumu. Bet pamēģiniet īstā amerikāņu angļu valodā izrunāt NYSE!!!! – par jums smiesies 200 jūdzes pirms Ņujorkas. Tāpēc kopējais vērtējums – 5 balles jebšu vidēji grūti.

4.variants (Rīgas Fondu birža)  ir lietišķās latviešu valodas kanonā ieturēts un nekādas grūtības nesagādā – piešķiru 2 balles. tikai tāpēc, ka vēl vienkāršāk būtu “birža”, kura nekur citur kā Rīgā atrasties nevar un arī preču vai izejvielu tirgošanu biržā daudziem par grūti iedomāties. Bet, ja raugās no investora viedokļa, visiem nosaukumiem tāds piešķirtu 1balli, jo cilvēks, kurš iegulda naudu, noteikti zinās KUR un būs gana centīgs, lai to ielāgotu un spētu atkārtot arī mutvārdos. Turklāt – investoram visticamāk ir viens pīpis, kā sauc vietu, kurā viņš darbojas – vissvarīgākais ir tas, ka tajā viņš nopelna naudu :) // Haralds

Jerry Wirth

Jerry Wirth piebilda:

I would think that a country that pronounces U.F.O. as “ufo”,  V.I.P. as “vip”, and R.E.M. as “rem” should also be able to pronounce NASDAQ according to the same logic, and say “nesdek,” or “nasdak.”

Secinājums:

Q burts vārdā NASDAQ jāizrunā kā “K” un visas problēmas atrisinātas.

Klausieties audio: http://www.answers.com/topic/nasdaq

Vai zini kā cēlies nosaukums NASDAQ OMX?

ASV birža NASDAQ tika dibināta 1971. gada 8. februārī. Vārds NASDAQ cēlies no vārdu National Association of Securities Dealers Automated Quotations pirmajiem burtiem.

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu birža OMX izveidojās 2003. gadā apvienojoties astoņdesmitajos gados dibinātajai Zviedrijas biržai OM (Aktiebolaget Optionsmäklarna) un Helsinku Fondu biržai HEX (Helsinki Stock Exchange). „OMX” grupā ietilpa Rīgas, Viļņas, Tallinas, Helsinku, Stokholmas, Kopenhāgenas, Islandes un Armēnijas fondu biržas.

2008. gadā apvienojoties Nasdaq un OMX biržu grupām kompānija ieguva jaunu nosaukumu – NASDAQ OMX.