Pagājušajā nedēļā mediju uzmanību piesaistīja norises ap Grindeks un medijos izskanējušo ziņu par 11.3% akciju pāriešanu Krievijas uzņēmuma Farmstandart īpašumā. Tāpēc situāciju Grindeks lūdzām komentēt Nataļju Točelovsku no SEB bankas un Jāni Stukulu no Parex.


Nataļja Točelovska, SEB bankas brokerpakalpojumu nodaļas vadītāja

Jānis Stukuls, Parex Asset Management akciju analītiķis
Vai Jūs prognozējat tālākas Grindeks akcionāru sastāva izmaiņas? Es pieļauju, ka tas ir iespējams, tomēr spriežot pēc diezgan asas citu akcionāru presē izteikto V.Gavrīlova akciju pārdošanas komentāriem, diez vai tas notiks tik drīz. Šobrīd var redzēt emociju dominēšanu. Jautājums, kas man nāk prātā – vai Farmstandart negribēs palielināt savu daļu Grindekā? Tomēr uzskatu, ka šobrīd būtu par agru par to spriest. Farmstandart ir ieguvis 11.3% uzņēmuma daļas, kas priekš stratēģiskajiem investoriem ir uzskatāma par nelielu, tāpēc sagaidām, ka Farmstandart visdrīzāk centīsies palielināt sev piederošo uzņēmuma daļu. K. Lipmans ir paziņojis, ka negrasās pārdot savas daļas, kas norāda, ka pastāv iespēja, ka Farmstandart savu daļu nāksies palielināt, pērkot akcijas publiskajā tirgū. Domājams, ka vidējā termiņā Farmstandart varētu  būt ieinteresēts iegūt vismaz bloķējošo paketi (25%+1 akcija) uzņēmumā.
Vai Farmstandart kļūšana par akcionāru atstās iespaidu uz akciju cenu? Tirgus likumam, ka akcijas cena atspoguļo visas izmaiņas uzņēmumā, ir jāstrādā. Kā vienu no šī notikuma sekām mēs jau esam redzējuši -V.Gavrilovs aizgāja no Grindeks padomes. Ja analizējām akcijas cenas svārstības pēc pārdošanas paziņojuma, tad varam redzēt, ka tirgus pozitīvi reaģēja akciju cenai pieaugot. Kaut arī apjomu ziņā ažiotāža nebija vērojama, varu teikt, ka šīs pirkšanas ideja ir saprotama tirgus dalībniekiem, jo pircējs ir saistīta ar ražošanas-izplatīšanas ciklu Grindeks partneris, nevis nevienam nezināmais uzņēmums. Papildus stipras jauna akcionāra pozīcijas Krievijā (kas pēc Grindeks informācijas ir būtisks produkcijas pārdošanas reģions) var veidot sinerģijas efektu. Kopumā Farmstandart kļūšanu par Grindeks akcionāru uzskatām par pozitīvu ziņu, kas palīdzēs uzņēmumam palielināt tirgus daļu Krievijā. No mazākumakcionāru viedokļa iespējamā Farmstandart akciju uzpirkšana publiskajā tirgū nozīmētu lielāku pieprasījumu pēc Grindeks akcijām un tā rezultātā arī pozitīvu cenas virzību.
Kā Jūs vērtējat Grindeks plānus šogad palielināt apgrozījumu līdz 70 miljoniem latu? No kādiem faktoriem būs atkarīga šī plāna veiksmīga realizācija un kā tas ietekmēs akciju cenu ilgtermiņā? Pēc Grindeks valdes priekšsēdētāja teiktā, augsto mērķu sasniegšanā būs svarīga uzņēmuma zināšanas par tirgiem, elastīga pieejai pārmaiņām, jaunais akcionārs un darbinieku profesionalitāte. Skatos uz Grindeks kā uz profesionāļu komandu ar tālredzīgu skatu uz nākotni, līdz ar to ticu uzņēmuma teiktajam. Grindeks plāni sasniegt 70 miljonu Latu apgrozījumu vērtējami kā reālistiski. Pirmkārt, apgrozījums tiks palielināts dēļ kopējās ekonomiskās izaugsmes noieta tirgos. Otrkārt, 2010.gada sākumā galveno noietu tirgu valūtas ir stiprinājušās pret Euro un prognozēts, ka tās turpinās pastiprināties, kas pozitīvi ietekmēs Grindeks apgrozījumu. Treškārt, sagaidāms, ka Grindeks klienti ekonomikas atlabšanas rezultātā atsāks palielināt preču krājumus, kas tika ievērojami samazināti 2009.gada laikā. Jāatzīmē gan, ka akcijas cenu ietekmēs ne tikai tas, vai izdosies sasniegt šādu apgrozījuma līmeni, bet arī tas, cik veiksmīgi tiks pārvaldītas ražošanas un administrācijas izmaksas.