Viens no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē, amerikāņu investors. Vorens Edvards Bafets ir dzimis 1930. gadā, Omahas pilsētā. Tas bija laika posms, kad pasaule piedzīvoja pirmo finanšu krīzi. Jau 6 gadu vecumā iezīmējās pirmās investora dotības. Kamēr citi viņa vecuma zēni spēlēja kārtis, viņš nopirka no vectēva veikala kolas sešpaku par 25 centiem, bet pārdeva katru pudeli ar 5 centu peļņu.

Vorens Bafets

Savu pirmo darījumu biržā Bafets veica 11 gadu vecumā, iegādājoties trīs „Cities Service” akcijas un samaksājot $38 par akciju. Neilgi pēc akciju pirkšanas, to cena nokrita līdz $27 par akciju, bet Bafets nekrita panikā un pārdeva tās brīdī, kad akciju cena atkal uzkāpa – līdz $40. Jāsaka, ka šī bija viena no Bafeta retajām kļūdām, jo neilgi pēc akciju pārdošanas, Cities Services akcijas cena sasniedza $200 par akciju. Tas Vorenam sniedza vienu no pirmajām mācībām – pacietība ir laba īpašība.

Beigdams vidusskolu, Bafets biržās jau bija nopelnījis $5 000, kas mūsdienās atbilst aptuveni $43 000. Nepilnu trīs gadu laikā, strādājot pilnu darba dienu tēva birojā, Bafets absolvēja Nebraskas universitāti, bet ar to viņa mācību gaitas nebeidzās. Saņēmis atteikumu no Hārvardas universitātes, kurā kā iemesls noraidošai atbildei bija minēts „pārāk jauns”, viņš iestājās Kolumbijas universitātē, kur arī satika slaveno investoru un savu elku – Bendžeminu Grehemu. Pēc lielām pūlēm un ilgas gaidīšanas, Vorens tika pieņemts darbā pie sava pasniedzēja. Sākot strādāt Grehema kompānijā, Vorens attīstīja savu ieguldīšanas stratēģiju, kas atšķīrās no viņa padomdevēja un bijušā pasniedzēja. Ja Grahems, izvēloties kompānijas, kurās investēt, galvenokārt vadījās pēc finanšu rādītājiem un grāmatvedības bilancēm, Vorens pievērsa uzmanību ne tikai kompānijas finanšu rādītājiem, bet arī tam, kā kompānija strādāja, kas to vadīja un, kas šo kompāniju padara pārāku par citām.

Berkshire Hathaway

Nozīmīga loma Vorena veiksmes stāstā ir Berkshire Hathaway. Kad 1962. gadā, apvienojot vairāku investoru naudu, Bafets sāka pamazām iegādāties tekstila ražotāju Berkshire Hathaway, uzņēmuma akcijas cena bija aptuveni $15. Laika gaitā Vorens Bafets kļuva par kontrolpaketes īpašnieku. No tekstila ražošanas firmas šobrīd Berkshire Hathaway ir kļuvusi par vienu no pasaules lielākajām kompānijām, kuras A klases akcijas cena ir aptuveni $111 000. Berkshire Hathaway pēc būtības ir milzīgs holdings, kas satur daļu no daudzām pasaulē pazīstamām kompānijām, piemēram, The Coca Cola Company, Wells Fargo, Gillete, WFC u.c.

Liela daļa no Bafeta veiksmīgākajiem darījumiem ir saistīti ar spēju ieraudzīt izdevīgumu tur, kur citi to neredz un būt īstajā vietā un laikā. Viens no nesenākajiem piemēriem ir 2008. gada General Electric pirkums, Bafets piekrita iegādāties General Electric priekšrocību akcijas, palīdzot kompānijai vieglāk pārvarēt krīzes radītās sekas. Bet darījums iekļāva papildus bonusus: Bafets saņēma iespēju nākamo 5 gadu laikā iegādāties General Electric akcijas 3 miljardu apmērā par cenu $22.25 un saņemt dividendes 10% apmērā trīs gadu periodā.. Lai gan pašreizējā akcijas cena ir zem $20, tiek prognozēts, ka tuvāko gadu laikā, tās vērtība varētu atgriezties virs $30. Šāda veida „izpalīdzēšana” ir viens no klasiskākajiem Bafeta investēšanas stiliem un viens no visveiksmīgākajiem.

Ap 1970. gadu Bafets aizsāka slaveno ikgadējo vēstuļu rakstīšanu akcionāriem, kas nu jau kļuvusi par nozīmīgu atskaites punktu daudziem investoriem.

Privātā dzīve

Bafets ir bijis divreiz precējies, pie tam otrās laulības notika pavisam nesen, 2006. gadā, kad Vorens salaulājās ar savu ilggadējo dzīvesbiedri, latvieti Astrīdu Menku. Interesanti, ka, lai arī Bafeta kapitāls tiek lēsts ap $44 miljardiem, viņš vienmēr dzīvojis ļoti pieticīgi. Viņa gada alga nemainīgi jau vairāku gadu garumā ir $100 000. Viņš joprojām dzīvo Oklahomā, piecu istabu dzīvoklī, kuru iegādājās 1958. gadā. Ikdienā pārvietojas ar 2006. gada DTS Cadilliac un viņa ēdienkarte nereti iekļauj sevī kolu un hamburgerus.

Brīvajā laikā kopā ar labu draugu, kompānijas „Microsoft” vadītāju Bilu Geitsu spēlē bridžu un apmeklē Nebraskas futbola komandas spēles. Viņa trīs bērni nesaņems mantojumā Vorena milzīgās bagātības, jo 85% no visa kapitāla pēc Bafeta un viņa sievas nāves ir novēlēti Bila un Melindas Geitsu labdarības fondam. Arī pašreiz Bafets ir aktīvs labdarības atbalstītājs.

Biznesa filozofija

Bafeta mīļākais akciju turēšanas ilgums ir bezgalība. Tas arī vislabāk raksturo viņa pieeju biznesam. Uzņēmumu atlasē tiek ieguldīts milzīgs darbs ne tikai skaitļu analīzē, bet arī menedžmenta komandas izvērtēšanā. Tomēr par pamatu kalpo kompānijas bizness – cik tas ir konkurētspējīgs, vai tas ir viegli saprotams un vai pēc šī biznesa būs nepieciešamība arī pēc 20 gadiem?

Pieminēšanas vērts ir fakts, ka Berkshire Hathaway, kopš par tās vadītāju ir kļuvis Bafets, ir izmaksājusi dividendes tikai vienu reizi, tālajā 1967. gadā 10 centu apmērā. Pats Bafets šo gadījumu komentē šādi: „acīm redzot lēmuma pieņemšanas brīdī esmu atradies tualetē”. Viņš uzskata, ka kompānijas peļņa ir jāinvestē jaunos un perspektīvos uzņēmumos, savukārt akcionāriem tiek nevis dividendes, bet akcijas cenas vērtības pieaugums biržā.

Neskatoties uz to, ka Bafets ir ilgtermiņa investors, viņš nebaidās uzņemties risku un investēt kompānijās, par kuru potenciālu ir pārliecināts. Atskatoties uz Bafeta darbību, nākas secināt, ka viena no galvenajām veiksmes atslēgām ir viņa spēja sakārtot notikumus loģiskā secībā un spēt tos izmantot savā labā.

Krišjānis Rullis, LHV Banka