Jūs ar mīļoto pusdienojat restorānā un nejauši dzirdat sarunu pie blakusgaldiņa, kur sēž kāds veiksmīgs un sabiedrībā labi zināms finanšu eksperts. Viņš taisnojas sievietei, kāpēc nav varējis viņai uzdāvināt kaklarotu, bet tikai gredzenu, jo tikko biržā par 4500 eiro iegādājies kāda Latvijas uzņēmuma akcijas, kas bija kļuvušas smieklīgi, lai neteiktu – nepamatoti, lētas. Noklausoties šo sarunu, jums rodas nepārvarama vēlme ķerties pie telefona, lai…zvanītu Privātajai dzīvei? Nepareizi. Lai atvainotos mīļotajai un dotos uz labierīcībām, un tur, nevienam neredzot, nedzirdot, ar mobilā telefona interneta pārlūkprogrammas starpniecību nevilcinoties pats iegādātos šī uzņēmuma akcijas. Kā rīkoties dotajā situācijā? Ar kādiem telefoniem to labāk darīt? Kas notiks praksē? Pieņemsim, ka jums jau ir konts kādā no trim minētajiem uzņēmumiem.

Jums ir: BlackBerry 8900 Curve

BlackBerry 8900 Curve

BlackBerry 8900 Curve

Swedbank internetbanka
Parastam interneta lietotājam vienīgās bankas Latvijā, caur kuru standarta internetbanku tiešsaistes režīmā var piekļūt biržai, ir Swedbank un (ar nelielu laika nobīdi darījumu izpildē) Parex. Parex šoreiz neapskatīsim. Piekļuve Swedbank internetbankai ar mobilo telefonu nesagādā problēmas. Iepriecina, ka šādiem apmeklētājiem ir izstrādāta t. s. mobilā internetbanka. Tā būs mana pirmā izvēle. Diemžēl Swedbank komanda nav varējusi visai ierobežotās mobilās bankas funkcijas papildināt ar pieeju investīciju kontam. Nekādus darījumus ar vērtspapīriem mobilajā bankā neizdodas veikt, jo tas tur nav paredzēts. Žēl. Cerams, 2010. gadā būs uzlabojumi.
Pārslēdzos uz Swedbank internetbankas standarta jeb datora versiju. Mazajā BlackBerry ekrānā lapa tikpat kā nav saskatāma, vajadzīgajām vietām grūti uztrāpīt. Navigācija prasa mikroķirurga iemaņas un ir īsta mocība. Atmetu mēģinājumus. Pie mērķa būs iespējams nonākt, ja jums ir laiks un neizmērojama pacietība. Piemērots ķirurgiem, smalkmehāniķiem.

E*TRADE
ASV kompānija, kas piedāvā interneta platformu tirdzniecībai ar ASV akcijām. Man šajā uzņēmumā ir konts, kur glabājas darba devēja piešķirtās darbinieku akcijas. Pieslēdzoties izrādās, ka Blackberry lietotājiem E*TRADE ir izveidojis speciālu aplikāciju Mobile Pro, kuru ielādējot telefonā, klientiem akciju iegāde, konta aplūkošana, sekošana cenām ir vienkārša un ērta. Taču, lai kļūtu par E*TRADE klientu un atvērtu kontu ASV, ir jābūt nopietnam iemeslam, jo Baltijas akcijas tur iegādāties nevar, un arī naudas pārskaitījumi nav tik vienkārši, papildus vēl jāmaksā mēneša maksa. Ja nav specifiskas intereses par ASV akcijām, es labāk atvērtu vērtspapīru kontu kādā vietējā bankā Latvijā un dotu rīkojumus brokerim pa telefonu. Tas būtu lētāk un ļautu man izmantot priekšrocību, labāk pārzinot Latvijas un Baltijas nekā ASV uzņēmumus.

Interactive brokers
Lielbritānijas kompānija. Piedāvā mobilajam telefonam pielāgotu platformu. Tehniski viss notiek ērti un viegli. Mīnuss tāpat kā E*TRADE – konta atvēršanas ilgums, dokumentu sūtīšana, naudas skaitīšana kaut kur tālu projām. Taču uzņēmums ir ar labu reputāciju.

Jums ir: iPhone

iPhone

Swedbank internetbanka
Swedbank internetbankas mobilajai versijai izdodas pieslēgties vēl vieglāk kā ar BlackBerry, bet tas varētu būt arī gaumes jautājums. Jēgas gan nekādas, jo investīciju darījumus internetbankas mobilā versija neatbalsta. Pārslēdzos uz internetbankas parasto versiju. Šeit iPhone izrādās neizstājams palīgs, jo pateicoties ērtajai palielināšanas funkcijai un pārvietošanās vieglumam, izdo das viegli orientēties internetbankas datora versijas lapā, nokļūt sadaļā Uzkrājumi, investīcijas un īstenot mērķi – jau pēc sekundes iegādāties noskatītā Latvijas uzņēmuma akcijas. Komisijas maksa uz 500 latu lielu darījumu šeit būs 2 lati, kas ir 0,4% no summas. Uz lielākām summām tā būs procentuāli mazāka. Mērķi tomēr būs vieglāk un ātrāk īstenot, ja būsiet iepazinies ar internetbankas investīciju sadaļu jau iepriekš, piemēram, aizpildījis obligāto jaunā klienta anketu riska profila noteikšanai. Tas palīdzēs ietaupīt laiku, kad vēlēsieties pirkt akcijas, izmantojot iPhone.

E*TRADE
Pārsteidzoši, bet iPhone lietotājiem īpašu versiju E*TRADE vēl nepiedāvā. Acīmredzot, starp šīs brokersabiedrības klientiem BlackBerry lietotāju ir vairāk. Tomēr, tāpat kā ar Swedbank internetbanku, izmantojot iPhone dotās iespējas līdz darījumam izdodas tikt bez liekiem sarežģījumiem. Apmeklējot E*TRADE un Swedbank, iPhone lietotājiem jāņem vērā, ka šo, tāpat kā citu standarta mājas lapu apmeklēšana, rada lielāku datu plūsmu, tāpēc svarīgi, lai jums būtu draudzīgs datu pārraides tarifs.

Interactive brokers
Kompānija izveidojusi īpašu aplikāciju iPhone lietotājiem. Kad to izmēģināju uz LHV pārstāvja Māra Rambaka iPhone, likās, ka vieglāk un ērtāk uz pasaules nevar būt. Lejuplādējot demo versiju uz iPhone, kaut kas negāja. Tomēr nešaubos, ka reālā vidē šī platforma ir ērta un iPhone lietotājiem draudzīga. Runā, ka LHV Pro faktiski piedāvā klientiem Interactive brokers platformu.

Jums ir: LG ARENA KM 900

LG Arena KM 900

Swedbank internetbanka
Skaistajā metāla korpusā mīt telefons ar nejauku raksturu un savu izpratni par ātrumu. Mēģinājumos pievienoties Swedbank standarta internetbankai, izmantojot telefonā iebūvēto pārlūkprogrammu, pavadīju apmēram stundu, un visos gadījumos tas beidzās ar paziņojumu: “Neizdevās izveidot drošu savienojumu. OK.” Nepadevos un lejuplādēju citu pārlūkprogrammu – Opera miniversiju. Ar tās palīdzību izdevās “ielauzties” savā personiskajā kontā internetbankā. Tālākajos mēģinājumos noderēja lapas palielināšanas funkcija (nedaudz līdzīgi kā iPhone, bet neveiklāka un lēnāka), taču acīmredzot šīs darbības nepalika telefonam nepamanītas un katrs mēģinājums, uzmanīgi lavierējot, piekļūt investīciju sadaļai, beidzās ar sesijas pārrāvumu un izmešanu ārā. Pēc trešās negaidītās atslēgšanās un vairāku stundu mēģinājumiem izlamāju telefonu un metu mieru. Ja šim telefonam pievienotu stobru, ar to varētu nošauties. Labā īpašība, ka ar šo telefonu tomēr var piezvanīt, piemēram, savam brokerim.

E*TRADE
Pietrūka apņēmības mēģināt.

Interactive brokers
Tas pats.
p.s. Šim modelim esot iznākusi jaunāka versija, varētu būt labāka.

Vai šādā situācijā pirkt akcijas vispār ir legāli? Vai par to nevar sodīt?
Šajā situācijā viss ir kārtībā, varat droši pirkt vai pārdot akcijas. Sarežģītāk būtu, ja pie blakusgaldiņa par savu darījumu būtu stāstījis pats biržā kotētā uzņēmuma vadītājs, kuram ir pieejama kompānijas iekšējā jeb komercinformācija – t. s. insaiders. Ja šāds insaiders pērk vai pārdod sava uzņēmuma akcijas kopsummā virs 5000 eiro gadā, viņam ir pienākums par to ziņot FKTK, un informācija tiks publicēta komisijas datubāzē www.oricgs.lv un būs publiski pieejama. Jebkuram citam cilvēkam, kuram ir pamats domāt, ka viņa rīcībā ir nonākusi kāda uzņēmuma iekšējā informācija, pirms veikt darījumus ar attiecīgā uzņēmuma akcijām, ir jāpārliecinās, vai šī informācija jau ir publiskota. Grūtības to noskaidrot gan varētu radīt fakts, ka par saviem darījumiem līdz 5000 eiro gadā uzņēmuma iekšējās informācijas turētājam nemaz nav pienākuma kādam ziņot.