Klāt gada beigas, un līdz ar to kļūst aktuāla arī iespēja atgūt no valsts pārmaksāto nodokli par attaisnotajiem izdevumiem. Tomēr, lai to izdarītu, ir nepieciešams aizpildīt gada ienākuma deklarāciju – lai palīdzētu mūsu lasītājiem tās aizpildīšanas procesā, savā pieredzē dalās Kristīne.

Gada ienākuma deklarāciju aizpildu vairākus gadus pēc kārtas, saņemot pārmaksāto ienākuma nodokli par izglītību un ārstniecības pakalpojumiem. Turklāt aizpildu deklarāciju arī savai mammai, jo viņai tā ir „ķīnas ābece”.

VID portālā atradu visu veidlapu elektroniskās versijas un saglabāju mājas datorā. Patiesībā aizpildīt veidlapas elektroniski ir daudz vienkāršāk: nav rokraksta problēmas, jebkuru kļūdu var ātri izlabot, turklāt informācija ir saglabāta un vienmēr pieejama (principā arī parastās veidlapas varētu kopēt un glabāt mājās, taču priekš kam man vajadzīgi papīru kalni?).

Deklarācijas aizpildīšana sākas ar iepriekšējo deklarāciju izdrukāšanu, lai priekšā būtu piemērs. Tāpat – sameklēju iepriekšējo gadu darba vietas paziņojumus par nodokli (ņemot vērā to, ka VIDā jāsniedz oriģināli, šo dokumentu obligāti kopēju un glabāju). Tas ir vajadzīgs tāpēc, lai saprastu, kurā VID veidlapas ailē jāieraksta konkrēts cipars no paziņojuma. Pirms tam obligāti ir jāatrod visi čeki, kas pierāda attiecīgas izmaksas. Ņemot vērā to, ka par studijām norēķinājos ar pārskaitījumu (turklāt savā internetbankā), tad bija nepieciešams sagādāt maksājuma uzdevumu ar bankas zīmogu. Kad visi dokumenti ir salikti kopā, tad var sākt deklarācijas sagatavošanu. No sākuma ar roku aizpildu drukātas veidlapas, palīgā ņemot kalkulatoru, pārliecinos, ka viss ir kārtībā un tad visu ievadu elektroniskajās veidlapās. Aizpildīšana prasa zināmu laiku: katru gadu situācija mainās un attiecīgi deklarācijas sagatavošana atšķiras. Piemēram, vienu gadu papildu saviem pamatieņēmumiem biju saņēmusi autoratlīdzību. Pirmkārt, man vajadzēja sagādāt paziņojumu par nodokļa nomaksu arī no otra darba devēja, kas bija ilgs process. Otrkārt, bija jāsaprot, kā tas ietekmē deklarācijas aizpildīšanu. Kad ar šo jautājumu vērsos VIDā, aizsūtot e-pastu, pretī saņēmu atbildi vienas A4 lapas garumā, kas sastāvēja no likumu pantu izvilkumiem. Tas mani tikai samulsināja un nemaz nepalīdzēja. Rezultātā pētīju MK noteikumus tik ilgi kamēr kļuva skaidrs. Taču arī pēc likumu lasīšanas tāpat vēl zvanīju uz VID informatīvo tālruni, lai precizētu dažas nianses.

Mans darba devējs veic par mani iemaksas pensijas 3.līmenī. Jāsaka – paldies Dievam, ka šo informāciju VIDā darba vieta sniedz pati. Ja man deklarācijas aizpildīšanas procesā vēl būtu jāiejauc iemaksas privātajā pensiju fondā vai uzkrājošajā apdrošināšana, baidos, ka pati netiktu galā.

Kad deklarācija ir gatava, to sniedzu savā VID nodaļā. Strādāju Rīgā, savukārt dzīvoju citā pilsētā, tāpēc lai iesniegtu deklarāciju ir jāmeklē iespēja tikt ātrāk no darba prom. Ir jāgaida rindā. Ir jāsaskaras ar VID darbinieku attieksmi, kas principā ir pieklājīga, bet neieinteresēta, radot iespaidu, ka darbs viņus patiesi garlaiko. Protams, deklarāciju var sūtīt pa pastu, bet tas ir risks, ka VID manus dokumentus varētu nesaņemt, turklāt, ja deklarācijā tomēr būs kāda kļūda, tad pārmaksas atgūšanas process ievilktos.

Process ilga apmēram 5 stundas, atguvu 37 latus.

1)      informācijas savākšana (izdrukāt maksājuma uzdevumu, aiziet uz banku, lai uzliktu zīmogu, atrast visus čekus) aizņem ~2 stundas;

2)      deklarācijas aizpildīšana aizņem ~2 stundas;

3)      deklarācijas iesniegšana aizņem ~1 stundu,

Ja šo laiku novērtē kā manu darba laiku (4 Ls/st.), tad deklarācija „izmaksā” vidēji 20 latus. No valsts atgūtā summa pagājušajā gadā bija 37 lati. Tātad – jāsaka, ka esmu plusos.

Es uzskatu, ka deklarācijas aizpildīšana pēc savas būtības nav ļoti sarežģīts process. Tomēr ņemot vērā, ka to veicu tikai reizi gadā un katru reizi no jauna jāatceras visas nianses, tad tas apgrūtina dokumentu sagatavošanu. Priecājos, ka šobrīd ir pieejamas deklarācijas aizpildīšanas paraugi, piemēram, banku mājas lapās, kas palīdz. Bet cik daudzi zina par to? Pieņemu, ka, piemēram, mana mamma noteikti nesniegtu deklarāciju, ja es viņai nepalīdzētu ar aizpildīšanu.

Noderīgi:

Elektroniski aizpildāma deklarācija (automātiski rēķina!)

Deklarācijas aizpildīšanas paraugs (deklarācija, kurai gar maliņu pa soļiem sarakstīts – ar ko sākt, kurā ailē ko rakstīt utt.)

Aizpildītas deklarācijas piemērs: lejuplādēt pdf