Igaunijas būvniecības nozares pārstāvi Nordecon International komentē Andrejs Martinovs no IPAS Finasta Asset Management un Daniels Bangers no DnB NORD Bankas.

Daniels Bangers, DnB NORDDaniels Bangers, DnB NORD Bankas Brokeru pakalpojumu daļas vadītājs Andrejs Martinovs, FinastaAndrejs Martinovs, IPAS Finasta Asset Management valdes priekšsēdētājs
. .
Par spīti negatīvai situācijai celtniecības nozarē, Nordecon International 3. ceturkšņa rezultāti bija labāki, kā gaidīts. Kā to varētu pamatot? Celtniecības nozarē Igaunijā tiešām ir dziļa krīze, taču tās neizbēgamība jau bija labi zināma vismaz pagājušogad, šis fakts jau tad bija atspoguļots cenās. 2009.gada pirmajos divos mēnešos izveidojās diezgan precīzs priekšstats par sagaidāmo kopējo kritumu Baltijā 2009.gadā. Igaunijas ekonomikas konjunktūras kopējais indekss (Economic Sentiment Index) zemāko punktu sasniedza aprīlī, bet kopš tā brīža ir būtiski pieaudzis, no 62.2 līdz 89.6 (100 ir neitrālais līmenis). Arī celtniecības konjunktūras indekss Igaunijā strauji pieaug, tiesa gan, tas joprojām ir negatīvajā zonā, no -76 punktiem aprīlī tas pieaudzis līdz -53.7. Uzņēmums ir spējis sasniegt pozitīvus operacionālos rezultātus par spīti ļoti nelabvēlīgiem apstākļiem celtniecības nozarē šajā reģionā, galvenokārt, pateicoties uzņēmuma vadības izdarītām pārlieku pesimistiskām prognozēm, kā arī apņēmīgai izmaksu optimizācijai t.sk. administratīvo izmaksu samazināšanai. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu uzņēmums ir samazinājis administratīvās izmaksas par 2.7 miljoniem eiro. Uzņēmumam izdevās samazināt fiksētos izdevumus. Daļēji panākumi tika nodrošināti ar iepriekšējos periodos uzsāktiem projektiem pa salīdzinoši „labām” cenām.
. .
Pēdējo 9 mēnešu laikā Nordecon International akcija ir stabili kāpusi. Vai būtu pamatoti gaidīt arī turpmāku akcijas cenas kāpumu vai arī tā jau sasniegusi augstāko punktu? Akcijas cenu kāpumu visdrīzāk varētu skaidrot ar vispārēju riska apetītes pieaugumu pasaulē un Baltijā. Institucionālo investoru intereses atjaunošanos, bet ne ar īpašiem uzlabojumiem būvniecības nozarē. Akcijas cenas kustība būs atkarīga no institucionālo investoru (fondu) intereses un notikumiem ekonomikā kopumā. Īpašus uzlabojumus būvniecības nozarē nevajadzētu gaidīt, pie tam, gaidāma konkurences saasināšanās. Nordecon International akcija stabili sekoja tirgus trendam papildus ”atstrādājot” labākus nekā gaidītus 3. ceturkšņa rezultātus. Īstermiņā nesaskatu iemeslu akcijai izskatīties labāk nekā tirgum. Tomēr manu uzmanību pievērš akcijas no cikliskām nozarēm korekcijas un tirgus panikas brīžos.
. .
Kā Jūs vērtējat uzņēmuma biznesa potenciālu ilgtermiņā salīdzinājumā ar nozares konkurentiem Baltijā? Tiek sagaidīts, ka Igaunija būs pirmā Baltijas valsts, kas izies no krīzes. Tas nozīmē, ka varētu sākt pieaugt pieprasījums pēc celtniecības pakalpojumiem. Atsaucoties uz tirgus dalībnieku publicētiem makroekonomikas apskatiem, situācija Igaunijas nekustamo īpašumu tirgū stabilizējas, tomēr celtniecības apjomos tas vēl neizpaužas. Taču viss būs atkarīgs no tā, kā uzņēmums pārorientēties uz būvniecības segmentiem, kas nodrošinās stabilāku naudas plūsmu. Celtniecības nozarē ir grūti laiki – konkurence nežēlīga, maržas krītas , pasūtījumu privātā sektorā praktiski nav. Fiksētos izdevumus samazināt bezgalīgi arī nav iespējams. Domāju, ka nākotne būs atkarīga no uzņēmuma spējam būt elastīgam un spējīgam uzvarēt konkursos publiskajā sektorā, ņemot vērā šo konkursu specifiku un īpatnības. Kaut gan biznesa daļa ārpus Igaunijas samazinās, tomēr Latvija ar problēmām ekonomikā un biznesa vidē un Ukraina ar līdzīgam problēmām un devalvēto grivnu turpinās ietekmēt uzņēmuma „finansiālo veselību”.
. .
Kādi ir nozīmīgākie riski, ar kuriem ieguldot uzņēmumā būtu jārēķinās investoriem? Uzņēmums darbojas joprojām nīkuļojošajā būvniecības nozarē Baltijā un Ukrainā, valstīs, kuras pamatīgi skārusi ekonomikas krīze. Tas arī ir galvenais risks. Galvenie riski – likviditātes problēmas, sīva konkurence, atkarība no publiskā sektora un makroekonomikas vide..