Daiga Auziņa-Melalksne,  biržas „NASDAQ OMX Riga” valdes priekšsēdētāja par  svarīgāko 2009.  gadā kapitāla tirgus un vērtspapīru jomā Latvijā un ieskats 2010. gadā.

Biržas NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne

Biržas NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne

Atskats uz 2009. gadu

• Gada sākumā Rīgas Fondu birža nomainīja nosaukumu uz NASDAQ OMX Riga. Raugoties no ārvalstu uzņēmēja un investora skatu punkta biržas dalība NASDAQ OMX grupā ir kvalitātes zīme un drošība ārvalstu investoriem, tā liecina par biržas atbilstību moderna un uzticama vērtspapīru tirgus organizēšanas standartiem.

• 2009. gadā biržā tika pagarinātas tirdzniecības sesijas ilgums no četrān uz sešām stundām, lai tirdzniecības laiks Baltijas tirgos labāk atbilstu darba laikiem citos Eiropas tirgos. NASDAQ OMX Riga kopā ar pārējām Baltijas biržām izveidoja arī speciālu uzņēmumu Emerging Nordic Research, kas veic analīzi par Baltijas tirgū kotētajiem uzņēmumiem priekš ārvalstu institucionālajiem investoriem – pensiju, ieguldījumu uc. fondiem.

• 2009. gads bija visaktīvākais biržas vēsturē ar izsolēm. NASDAQ OMX Riga organizēja caurskatāmas un starptautiskajiem standartiem atbilstošas izsoles, kurās Valsts kase varēja operatīvi aizņemties valsts budžetam nepieciešamos līdzekļus par pašām izdevīgākajām likmēm, kādas bija iespējamas. Tas palīdzēja saglabāt valsts finanšu sistēmas stabilitāti. Šogad 161 biržas izsolēs pārdotas valsts parādzīmes 1,12 miljardu latu apjomā (daļa parādzīmes jau ir dzēstas). Birža un depozitārijs nodrošināja ne tikai izsoles, bet arī sinhronus un drošus norēķinus par visu šo summu. Valsts parādzīmēs tiek ieguldīta arī daļa no pensiju 2. līmeņa kapitāla.

• Latvijas ekonomiskie riski un iespējamie negatīvie scenāriji lika kristies daudzu Latvijas uzņēmumu akciju cenām. Vienlaikus daudzas akcijas kļuva nenovērtētas, salīdzinot ar šo uzņēmumu potenciālu un pat bilances jeb grāmatvedisko vērtību. Ja riski un negatīvie scenāriji nepiepildīsies, Latvijas uzņēmumu akciju cenas ievērojami celsies.

• Gada noslēgumā likumdevējiem diemžēl sanāca brāķis – jaunajā likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli tika iekļautas normas par nesamērīgi biežu ienākuma deklarāciju iesniegšanu. Tas kavēs iedzīvotāju interesi investēt un pelnīt ar obligācijām, fondu daļām vai akcijām, un rezultātā ierobežos gan iecerētos nodokļu ieņēmumus valsts budžetā, gan Latvijas uzņēmumu iespējas piesaistīt kapitālu attīstībai.

Nākamais gads

• 2010. gadā palielināsies sabiedrības interese par valsts uzņēmumu kotāciju biržā, jo tā ir labākais mehānisms, kā piesaistīt valsts uzņēmumu attīstībai akūti nepieciešamo papildus kapitālu un paaugstinātu pašu uzņēmumu darbības caurspīdīgumu. Atklāts akciju publiskais piedāvājums ir tieši tas, ko no valdības gaida starptautiski finanšu investori, pensiju un ieguldījumu fondi.

• Likumu par iedzīvotāju ienākuma nodokli ir nepieciešams uzlabot. Ja likums netiks mainīts, var gandrīz droši prognozēt, ka pasliktināsies Latvijas kā investīcijām labvēlīgas vides konkurētspēju Eiropas un tai skaitā arī Baltijas vienotā vērtspapīru tirgus apstākļos.

• Visās Baltijas biržās paredzēts ieviest vērtspapīru tirdzniecību un norēķinus arī eiro valūtā. Tas palielinās Baltijas tirgus pieejamību un pievilcību ārvalstu investoriem.

Mans novēlējums

• Es vēlos atgūt lepnumu par savu valsti un novēlu to arī visiem arī visiem Latvijas iedzīvotājiem. Esiet prasīgi pret sevi. Formulējiet augstus mērķus un esiet gatavi šos mērķus īstenot. Saglabājiet un attīstiet uzņēmējdarbības garu. Nebaidieties no izaicinājumiem, ticiet darbam un panākumi mums sekos.

• Valdībai un politiķiem gribu novēlēt spēt beidzot paskatīties uz valsts attīstību ilgtermiņā, kā arī padarīt uzņēmējdarbība vidi prognozējamu. Novēlu samazināt korupciju, padarīt valsts uzņēmumus caurskatāmākus un radīt visiem investoriem vienlīdzīgas, starptautiskai praksei atbilstošas investīciju iespējas Latvijā, bez korupcijas ēnas. Novēlu par valsts stratēģisko mērķi izvirzīt pievienošanos Eirozonai.