Nedēļas Baltijas akciju – Lietuvas piena produktu ražotāju Vilkyškių pieninė komentē Deniss Makedonskis no Latvijas Krājbankas un Kaspars Kurmiņš no Parex.

makedonskisDeniss Makedonskis, Latvijas Krājbankas Vērtspapīru nodaļas vadītājs kurminsKaspars Kurmiņš, Parex bankas vērtspapīru brokeris
. .
Vilkyskiu pienine redzams Baltijas biržās lielākais akciju cenas pieaugums kopš gada sākuma – 346%. Kā to varētu skaidrot? 2009. gada sākumā uzņēmums uzrādīja pozitīvu rentabilitāti un pirmo pusgadu pabeidza ar vairāk nekā LTL 3 milj. peļņu salīdzinot ar gandrīz LTL 7 milj. zaudējumiem tajā pašā periodā 2008. gadā. 2008. gada laikā Vilkyskiu pienine akcijas zaudējušas 90% savas vērtības, nokrītot no LTL 6.23 uz LTL 0.60 par akciju, kas viennozīmīgi ir vissliktākais rezultāts nozarē. Uz pārējo uzņēmumu akciju fona Vilkyskiu pienine akcijas nebija adekvāti novērtētas. Ņemot vērā uzņēmuma stipros finanšu rādītājus, investori izrādīja lielu interesi par šīm akcijām un to cena ļoti īsā periodā atguva daļu no zaudētās vērtības. Uzņēmums “Vilkiškiu pienine” šā gada pirmajos mēnešos sasniedzis labus pārdošanas rādītājus. Lai gan otrajā ceturksnī pārdošanas rādītāji ir kritušies, kopumā 2009. gada pirmajā pusgadā kompānijas apgrozījums pieaudzis par 6,8 %, salīdzinot ar 2008. gadu. Turklāt, samazinot tirdzniecības un administratīvās izmaksas, kā arī samazinoties piena iepirkumu cenām, uzņēmumam ir izdevies strādāt ar peļņu. Jāpiebilst, ka tirgus konkurentiem pirmajā pusgadā vērojams apgrozījuma kritums un sliktāki pelņas rādītāji.Uzņēmumam ir arī izdevies palielināt savu pamatkapitālu, jūlijā veicot papildus veiksmīgu akciju emisiju.
Akcijas cenas pieaugumu, protams, ietekmējis arī kopējais akciju tirgus pieaugums no gada sākuma, kā arī tas, ka 2008.gada otrajā pusē akcija tirgojās ļoti zemos līmeņos.
. .
Vai, Jūsuprāt, akcijas cenai ir gaidāma arī turpmāka augšupeja, vai tā jau ir sasniegusi augstāko punktu? Šobrīd Vilkyskiu pienine akcijām netiek prognozēts straujš cenas pieaugums kā tas bija novērojams līdz šim. Tuvākajā laikā akcijas turpinās kotēties tām atbilstošā cenu koridorā LTL 2.40 – 2.80. Pēdējā mēneša laikā akciju cenu izaugsmes centieni negūst panākumus, jo investoriem trūkst optimisma. Uzņēmuma pēdējo mēnešu darbības rezultāti rāda, ka tirdzniecības apjoms ir samazinājies. Uzņēmums plāno noslēgt šo gadu ar peļņu, tomēr rādītāji diez vai būs tik pārliecinoši kā pirmajā pusgadā. Visticamāk, akcijas cena līdz gada beigām vairs strauji neaugs, ilgākā laika periodā visu noteiks uzņēmuma darbības rezultāti.
. .
Kā Jūs vērtējat uzņēmuma biznesa modeli un cik lielā mērā to ietekmē ekonomikas svārstības? Par spīti tam, ka uzņēmums, iegūstot savā kontrolē piena pārstrādes uzņēmumus Modest AB un Kelmes pienine AB, palielināja saistības pret kreditoriem, iepriecinošie 2009. gada darbības rezultāti, kas sasniegti tirgus stabilizācijas un uzņēmuma izmaksu optimizācijas programmas dēļ, norāda uz pareizi izvēlētu stratēģiju. No problemātiskajiem jautājumiem jāatzīmē uzņēmuma ievērojamā atkarība no izejvielu un produktu cenām un ar to saistītiem riskiem, ko ieteicams samazināt diversificējot produktu klāstu. “Vilkiškiu pienine” specializējas augstas kvalitātes piena produkcijas ražošanā, tai ir vienas no modernākajām ražošanas iekārtām. Uzņēmums šobrīd ieņem stabilas pozīcijas Lietuvas tirgū, aptuveni 2/3 produkcijas tiek eksportēta uz ES un citām valstīm. Pozitīvi ir tas, ka uzņēmums analizē savus finanšu riskus, kā arī diferencē savu produkcijas klāstu, lai mazinātu atkarību no piena produktu cenu svārstībām tirgū.
. .
Kādas ir Jūsu prognozes uzņēmuma attīstībai un finanšu rezultātiem ilgtermiņā? Vērtējot uzņēmuma iepriekšējo gadu un šī gada finanšu radītājus var prognozēt, ka uzņēmuma 2009. gada pārdošanas apjomi paliks apmēram tajā pašā līmenī. 2009. gada peļņa tiek prognozēta LTL 5.50-5.75 milj. līmenī. Var prognozēt, ka uzņēmuma rentabilitātes radītāji nedaudz uzlabosies un, pieaugot pārdošanas apjomiem, uzņēmums varēs palielināt peļņu 2010. un turpmākajos gados. Par nenoliedzamu faktu uzņēmuma spējai veiksmīgi pārvarēt krīzi kalpo ES eksporta atbalsta programma, kas atlīdzina aptuveni EUR 200 par katru siera tonnu un aptuveni EUR 450 par sviesta tonnu. Ir jāatzīst, ka tuvākajos gados pieprasījums pēc piena produktiem, kā arī to cena nepalielināsies, tāpēc liela loma uzņēmuma attīstībā būs spējai paplašināt tirgus daļu izmantojot mārketinga pasākumus savu produktu virzīšanai gan lokālā mērogā, gan ārpus Baltijas tirgus. Kopumā uzņēmums ir uzskatāms par perspektīvu un stabili pozicionējis sevi tirgū. Investoru interesi par šo uzņēmumu pierāda arī akcijas cenas dinamiskais pieaugums. Ja kopējais pieprasījums piena produktu tirgū palielināsies, uzņēmumam ir labas iespējas uzlabot savus darbības rādītājus un palielināt ražošanas apjomus.