Deniss Makedonskis no Latvijas Krājbankas un Daniels Bangers no DnB NORD Bankas komentē Latvijas uzņēmumu Valmieras Stikla Šķiedra (VSS1R).

bangersDaniels Bangers, DnB NORD Bankas Brokeru pakalpojumu daļas vadītājs makedonskisDeniss Makedonskis, Latvijas Krājbankas Vērtspapīru nodaļas vadītājs
. .
Kā Jūs komentētu akcionāra P-D Glasseiden GmbH Oschatz lēmumu pārdot 12,2% uzņēmuma akciju – kāds, Jūsuprāt, tam ir iemesls? Cik var saprast no publiskā telpā pieejamas informācijas, tad lielākais akcionārs P-D Glasseiden GmbH Oschatz ir pārdevis akcijas citam jau esošam akcionāram, tāpēc nav pamata uzskatīt, ka ir notikušas būtiskas izmaiņas uzņēmuma akcionāru sastāvā, kas varētu novest pie uzņēmuma darbības stratēģijas maiņas. Turklāt ņemot vērā Valmieras Stikla Šķiedra veiktās investīcijas pamatlīdzekļos, nebūtu īpaši jābažījas par to, ka uzņēmums grasītos pamest vietējo tirgu. 2009. gada 01. oktobrī P-D Glasseiden GmbH Oschatz paziņoja par 12.1% akciju pārdošanu. Līdzdalības maiņa varbūt ir saistīta ar savstarpējiem norēķiniem starp lielākajiem uzņēmuma akcionāriem. Visticamāk akcionāru maiņa turpmāku uzņēmuma darbību būtiski neietekmēs.
. .
Valmieras Stikla Šķiedra 2009. gada pirmo pusgadu noslēdza ar zaudējumiem. Kā Jūs vērtējat VSŠ biznesa modeli un kādus finanšu rezultātus varētu gaidīt turpmākā gada laikā? Viss ir atkarīgs no situācijas eksporta tirgos, kā attīstīsies tās nozares, kuras izmanto Valmieras Stikla Šķiedra saražoto produkciju – kuģu būve, lidmašīnu būve, celtniecība utt. Pirmais pusgads visiem bija grūts, taču ņemot vērā ekonomikas situācijas uzlabošanos pasaulē visticamāk varētu gaidīt uzņēmuma darbības rādītāju stabilizāciju. Pieņemu, ka saražoto produktu cenas varētu pieaugt, bet gāzes cenas Latvijā tuvākajā laikā būtiski nemainīsies. Valmieras Stikla Šķiedra biznesa modelis ir ilgspējīgs. Algas Latvijā ir un vēl ilgi būs zemas, tehnoloģijas viņiem ir modernas, pieprasījums pēc viņu saražotās produkcijas ir un visdrīzāk pieaugs. Tuvākajā nākotnē un 2010.gadā sagaidāms, ka pārdošanas apjomi un finanšu radītāji visticamāk uzlabosies. Ir prognozēts, ka apgrozījums 2009. gadā būs par 10-12% mazāk nekā 2008. gadā, bet 2010. gadā uzņēmums plāno sasniegt apgrozījumu 2008. gada līmenī.
. .
Vasarā uzņēmums ievēlēja piecus jaunus valdes locekļus. Kā Jūs to vērtējat, vai  tas jau ir ietekmējis uzņēmuma darbību? Nav viedokļa. Valdes locekļu maiņa visticamāk ir saistīta ar akcionāru velmi pastiprināt uzņēmuma menedžmentu krīzes laikā un padarīt uzņēmuma darbību par efektīvāku. Uzņēmumā turpināsies procesu optimizācija un izmaksu samazināšana. Pirmie rezultāti būs redzami, kad uzņēmums publicēs finanšu radītājus par 2009. otro pusgadu.
. .
Kā Jūs vērtētu uzņēmuma akcijas cenu šobrīd? Līdz ar akciju pārdošanas vilni pasaulē iepriekšējā gadā, vietējo uzņēmumu akcijas ir ļoti zaudējušas savu vērtību, pie tādām var pieskaitīt arī Valmieras Stiklu Šķiedru. Kā parāda finanšu rādītāji šī akcija ir nenovērtēta. Diemžēl brīvā apgrozībā (free float) ir ne vairāk par 15% uzņēmuma akciju, kas būtiski samazina mazo investoru interesi par šo uzņēmumu un, kas savukārt negatīvi atsaucas uz akcijas likviditāti un cenu. Kopš gada sakuma VSS1R akciju cena pieauga par 72%, t.i. no 0.29 LVL līdz 0.50 LVL. Pozitīvā tendence var saglabāties līdz gada beigām, kā arī 2010. gadā.