Nereti mazajiem investoriem tiek teikts, ka jāskatās ko dara lielie investori – fondi un citi, bet – kā īsti to saprast? Kādas ir tās pazīmes, kas liecina, ka tirgū darbojas (pērk, pārdod) lielie investori?

Juris Jankovskis, SwedbankAtbild Juris Jankovskis:

Viena no pazīmēm, pēc kā var noteikt, ka akcijas pērk/pārdod institucionālie investori ir pēc darījumu apjomiem, jo parasti institucionālie investori ir ieinteresēti pirkt via pārdot lielas akciju apketes nevis lasīt tirgū ilgākā laikā posmā pa dažiem desmitiem vai simtiem akciju katru dienu. Tāpēc ja ir novērojami lieli darījumu apjomi, sevišķi ja ir tiešie darījumi, tad pastāv liela varbūtība, ka aiz darījuma slēpjas kādi institucionālei investori. Vēl institucionālie investori parasti ir iecienījuši tirgus likvīdākās un kvalitatīvākās, perspektīvākās akcijas, tāpēc institucionālo investoru aktivitāte ar ilgstošiem zaudējumiem strādājošu uzņēmumu akcijām ir visai reta parādība.
Nataļja TočelovskaAtbild Natalja Točelovska:

Parasti ir trīs pazīmes, kas liecina, ka interese par konkrēto akciju nāk no institucionālo investoru puses:
1) vienlaicīgi tiek pirkts vai pārdots liels apjoms (parasti viena pirkšana/ pārdošana vienlaicīgi izpilda vairāku mazo investoru rīkojumus);
2) tiek slēgti tieši darījumi (vienas vai vairāku dienu laikā);
3) akcijas dienas apgrozījums vairakkārt pārsniedz tās vidējo rādītāju - tas notiek bez paziņotas informācijas no uzņēmuma puses.
rambaksAtbild Māris Rambaks:

Pārsvarā par institucionālo investoru aktivitāti vislabāk liecina apgrozījums, jo katrs darījums ar publiski kotētām akcijām ir jāatspoguļo biržas tirdzniecības statistikā. Taču ne vienmēr šie darījumi ir tik viegli pamanāmi. Piemēram, var gadīties, ka kāds institucionālais investors iegādājas akcijas pa daļām un pie dažādām cenām.

Vēl viens paņēmiens kā pamanīt lielo investoru aktivitāti ir regulāri sekot biržas paziņojumiem, jo tiklīdz kāds investors iegūst savā īpašumā vairāk par 5% līdzdalību kāda konkrēta uzņēmuma akcijās, tas ir jāpaziņo biržai, kura savukārt šo paziņojumu nodod tālāk pārējiem investoriem.

Trešais variants ir analizēt publiski pieejamo akcionāru sarakstu un tā izmaiņas. Pagaidām šo metodi efektīvi var pielietot tikai Tallinas biržā kotētajām akcijām, jo uz doto brīdi Igaunijas Centrālais Depozitārijs ir vienīgais, kas caur e-reģistru www.e-register.ee nodrošina bezmaksas publisku piekļuvi akcionāru sarakstiem.
Ivars Bergmanis, Emerging Nordic ResearchAtbild Ivars Bergmanis:

Pastāv daži veidi – ja konkrēta uzņēmuma akciju tirdzniecībā notiek daudz augstāks apgrozījums nekā parasti un darījumu skaits nav pārāk paaugstinājies (teiksim, dienas griezumā), tad tā varētu būt tipiska ‘pēda’ (pazīme). Protams, papildus tam, kad reiz nedēļā parādās NASDAQ OMX paziņojumi par zināmu līdzdalības sliegšņa sasniegumu/samazinājumu, tad pat var redzēt attiecīgā investora nosaukumu.