Latvijas farmaceitisko preparātu ražošanas uzņēmuma AS Olainfarm akcijas kopš pavasara ir uzrādījušas lielu cenu kāpumu biržā, un pagājušo trešdien Olainfarm valdes priekšsēdētājs Valērijs Maligins atklāja, ka 2009. gada pirmajā ceturksnī uzņēmums ir guvis 820 tūkstošu latu neauditēto peļņu.

Turpinot iknedēļas sēriju par ekspertu skatījumu uz vienu no Baltijas biržās iekļautajām akcijām, šonedēļ lūdzām Andrejam Martinovam no Invalda Asset Management un Zane Tiltānovai no LHV Bankas īsumā atbildēt uz četriem jautājumiem par Olainfarm.

tiltānova martinovs
Zane Tiltānova, LHV Banka tirgus analītiķe
Andrejs Martinovs, “Invalda Asset management” valdes priekšsēdētājs
. .
Kā Jūs vērtējat Olainfarm paziņotos pirmā pusgada rezultātus? Aizvadītajā nedēļā Olainfarm valdes priekšsēdētājs Valērijs Maligins atklāja, ka pirmajā pusgadā neauditētā peļņa ir bijusi aptuveni 820 tūkstoši latu. Viņš arī piebilda, ka salīdzinājumā ar 2008. gada pirmo pusi, apgrozījums ir pieaudzis par 6.45%. Pirmajā momentā rezultāti šķiet labi, īpaši, ja ņemam vērā, ka 2008. gada pirmajā pusē apgrozījumu ievērojami palielināja liels pasūtījums no Polijas un Šveices. Pozitīvi vērtējams arī fakts, ka uzņēmums saglabā agrāk izteiktās šī gada prognozes un plāno sasniegt nospraustos mērķus. Spriežot pēc Olainfarm vadītāja paziņojuma, uzņēmums strādā saskaņā ar iepriekš noteiktiem plāniem – pieaug apgrozījums un peļņas radītāji. Tāpēc provizoriskie Olainfarm pusgada rezultāti līdz pilna pusgada pārskata publicēšanai, kad tiks atklāti „visi cipari”, pagaidām ir vērtējami pietiekoši pozitīvi.
. .
Kādu attīstību un finanšu rezultātus varētu gaidīt no uzņēmuma nākamajos divos ceturkšņos? Kā jau minēju, uzņēmums pieturas pie savām prognozēm, un līdz ar to lielu pārsteigumu nebūs. Jau tagad zināms, ka lielākie sūtījumi uz Poliju un Šveici gaidāmi gada otrajā pusē, kas visticamāk liks labi izskatīties apgrozījuma pieaugumam pusgada griezumā. Ja uzskatam, ka galvenajos Olainfarm realizācijas tirgos situācija ir nostabilizējusies un uzņēmumam izdosies pareizi saplānot pārdošanas apjomus un turpināt nodrošināt īstermiņa likviditāti, pieņemu, ka Olainfarm izdosies sasniegt plānotos rezultātus arī nākamajos ceturkšņos. Pateicoties aktīvai pārdošanas stratēģijai, krīzes apstākļos uzņēmumam ir reālas iespējas iekarot papildus tirgus daļas un nostiprināt savas pozīcijas.
. .
Vai Jūs uzskatāt, ka Olainfarm akcijas cenai ir iemesls pieaugt?

Ja pasaules un Baltijas akciju tirgos saglabāsies pozitīvas tendences, tad iespējams, ka pieaugs arī Olainfarm akciju cena. Taču jāpatur prātā, ka Olainfarm akciju cena kopš 2009. gada marta sākuma jau  ir pieaugusi par +176.19%.

Akciju cena turpinās pozitīvu kustību, ja uzņēmumam izdosies ilgtermiņā saglabāt EBITDA rentabilitātes radītāju vismaz 17-20% robežās.
. .
Kādas Jūsu vērtējumā ir uzņēmuma stiprās puses un lielākie riski?

Uzņēmuma stiprās puses manā skatījumā ir vienmērīgais realizācijas apjomu pieaugums dažādiem produktiem, kas liecina par labu produktu portfeļa diversifikāciju. Taču kā riska faktoru var minēt joprojām nestabilo makroekonomisko situāciju Olainfarm noieta tirgos.

Olainfarm stiprās puses ir salīdzinoši labi diversificēts produkcijas portfelis, labie sadarbības partneri – izplatītāji lielākajā realizācijas tirgū Krievijā. Neskatoties uz krīzes apstākļiem un devalvācijas procesiem vairākos tirgos, uzņēmumam izdevās atgriezties un pagaidām noturēties „zaļajā zonā”.
Ka lielākos riskus var minēt īstermiņa likviditātes problēmas, pārdošanas apjomu plānošanas risku, kreditoru nervozitātes saglabāšanos, kā arī nacionālās valūtas nestabilitātes riskus Krievijā, Ukrainā un citās valstīs.